Agama vousatá patří mezi nenáročná terarijní zvířata a při dodržení pár základních pravidel je vhodná i pro úplné začátečníky. V následujícím článku si povíme, jak se o agamu správně starat.
Jak chovat agamy?
V domácím prostředí agamy chováme v dostatečně velkém teráriu. V létě jim můžeme dopřát výlet na zahradu v podobě dobře zabezpečeného výběhu, koupel v mělkém bazénku nebo je dokonce můžeme vzít na procházku. Pro agamy se totiž vyrábí speciální postroj.
Tyto ještěry můžeme chovat samostatně, v páru nebo chovné skupině tří až čtyř jedinců. Nikdy však nemáme dva samce v jednom teráriu. Začali by na sebe útočit a mohlo by dojít ke zranění nebo dokonce k úhynu. Samci jsou všeobecně aktivnější. Předvádí se, i když nemají u sebe samičku – běhají po teráriu, zčernají jim vousy a trhají hlavou. Samice jsou klidnější a více odpočívají.
Kolik let se dožívá agama?
Agama vousatá je středně velký ještěr pocházející z Austrálie. V přírodě obývá suché stepní oblasti, kde se většinu času vyhřívá na slunci nebo shání potravu. Živí se hmyzem a rostlinnou stravou. Nejčastěji dorůstá délky 45–58 cm a dožít se může až 15 let. Povahově jsou agamy vyrovnané a při správné manipulaci klidné.[1]
Terárium pro agamy vousaté
Velikost terária pro agamu
Základním kritériem je rozměr terária. Zde si musíme uvědomit, zda chceme agamu chovat samostatně, v páru nebo ve větším počtu. V případě, že chceme jen jednoho jedince, postačí nám terárium 100 × 50 × 50 cm. V případě chovu 2–3 ještěrů by mělo terárium mít rozměry minimálně 140 × 70 × 70 cm.
Terárium může být celoskleněné, nebo kombinované sklo s OSB deskou. Důležité je zajistit dostatečnou cirkulaci vzduchu, proto by měla být alespoň jedna třetina stropu terária tvořena větrací mřížkou. Současně by ve spodní části čelní strany měl být další větrací otvor, aby vznikl komínový efekt a terárium bylo dobře větrané.
Výbava terária pro agamy
V přírodě agamy obývají hlavně pouště a polopouště, proto volíme na dno terária písek nebo drobný štěrk. Písek se dá koupit v mnoha barevných variantách. Využít lze i písek do filtrací, který má menší prašnost. Agamy moc rády šplhají, proto terárium doplníme o různé kameny a větve, které slouží i jako úkryty. Z rostlin volíme vždy ty suchomilné, které snesou vysokou teplotu a nejsou jedovaté. Agama totiž může rostliny ochutnávat a mohlo by dojít k otravě. Mezi vhodné druhy patří aloe, tlustice (crassula), tillandsie, netřesk a jiné sukulenty.
Při stavbě terária je nutné počítat s prostorem na misku s vodou, která je naprostou nutností. Miska na vodu by měla být větší, ale mělčí. Agamy vodu samozřejmě pijí, ale také v ní rády odpočívají. Je proto nutné dát misku na místo, které bude dobře přístupné a voda se nám bude snadno vyměňovat.
Na co nezapomenout?
Přečtěte si důležité informace, než si pořídíte domácího mazlíčka.Osvětlení terária
Jak dlouho svítit agamě? Terárium by mělo být osvětleno třemi druhy záření – tepelné, UVA a UVB. Tepelná žárovka zajišťuje agamě tepelný komfort, UVA a UVB imituje přírodní sluneční svit. Obě UV složky jsou důležité pro správný růst agam a rozhodně je nesmíme podcenit. UVA záření zajistí například i UVB kompakty a UVB výbojky. UVB světla totiž vyzařují i UVA záření. Na trhu je široký výběr osvětlení a ideální variantou je zeptat se přímo v obchodě, jak silnou žárovku pro vaše terárium doporučí.
Teplota a vlhkost terária
V teráriu by mělo být více tepelných zón, aby si agama mohla vybrat dle potřeby. V nejchladnější části by teplota měla být cca 25 °C. Na nejteplejším místě (přímo pod tepelnou žárovkou) by teplota měla dosahovat cca 40–45 °C. Teplotu tepelného bodu nejlépe ověříme tak, že pod žárovku položíme pokojový teploměr a necháme ho tam tak dlouho, než se na něm teplota ustálí. Při teplotě mezi 40–45 °C je vše v pořádku. Pokud je teplota vyšší než 45 °C, světlo posuneme výš, nebo vyměníme žárovku za slabší. Jestliže je teplota pod 40 °C, tak světlo posuneme níž, nebo nainstalujeme silnější žárovku. Teplota nad 50 °C je škodlivá a hrozí popálení zvířete. Naopak teplota pod 35 °C je nedostatečná a agama bude strádat.
Vlhkost v teráriu bychom měli udržovat okolo 50 %. Je důležitá zejména v období svlékání kůže. Pokud budeme mít v teráriu nízkou vlhkost, tak se agama bude špatně svlékat. Špatný svlek kolem očí, nosních dírek a prstů může vést k budoucím komplikacím. Proto po každém svleku agamu kontrolujeme a případné nedostatky jemně odstraníme pinzetou. Agamy mají rády vodu, proto jim můžeme dopřát postřik rozprašovačem na květiny.
Čím krmit agamu vousatou?
Co může jíst agama vousatá? Agama se živí hmyzem a rostlinnou stravou. Čím je agama mladší, tím více upřednostňuje hmyz v podobě cvrčků, švábů a sarančat. Stravu můžeme ozvláštnit holátky myší, moučnými červy nebo zofobasy. S příkrmy však opatrně, holátka i červi jsou velmi tuční a agama by mohla mít nadváhu. Krmný hmyz je v současnosti již velmi dobře dostupný ve zverimexech.
Postupem času dospělé agamy dávají přednost rostlinné stravě. Z rostlinné potravy pak těmto ještěrům podáváme různé druhy salátů, čínské zelí, polníček, rukolu a strouhanou mrkev. V létě nám skvěle poslouží rostliny ze zahrady. Agamy mají rády pampelišky (listy i květy), jitrocel nebo jetel. Občas na zpestření můžete přidat trochu nastrouhaného jablka nebo jiného ovoce. Obecně platí, že čím pestřejší strava, tím pro agamu lépe. Sami však musíme zjistit, co bude náš mazlíček mít rád a co mu naopak vonět nebude.
A jak často agamy krmíme? Mláďata by měla dostávat hmyz každý den, u dospělých stačí 3× týdně. Rostlinnou stravu by měly mít k dispozici každý den. Agamy jsou velmi žravé, je tedy nutné u dospělých jedinců hlídat přísun krmiva a nepřekrmovat je.
Pro správný růst agam je důležité dodávat ve stravě dostatek vápníku. Ten lze koupit jako doplněk stravy ve formě prášku, ve kterém se obalí hmyz, než se podá agamě.
Agamy a zimování
Zimování je přirozený a prospěšný proces, během kterého si organismus agam důkladně odpočine. Tento proces útlumu má pak pozitivní vliv na celkovou kondici a délku života agam. Kromě toho je konec zimování signálem pro reprodukční hormony, takže zajistí chuť k páření. Zimují pouze dospělí a zdraví jedinci.
První fáze zimování probíhá přibližně do konce listopadu a je pro ni typická změna chování agam. Akční a žraví jedinci začnou více odpočívat, polehávat a o potravu nejeví velký zájem. Důvodem je změna počasí. Agamy sice žijí v teráriích, ale vnímají změny v celé místnosti. Často se ochladí a od okna jde výrazně méně denního světla. Jedná se o přirozené chování, kdy se agama připravuje na zimu. V této fázi agamu stále krmíme, neděláme si však hlavu s tím, že přijímá méně potravy. Má během tohoto období menší výdej energie, a proto jí stačí menší množství potravy. Během listopadu pomalu zkracujeme dobu osvětlení na 10 hodin denně.
Radši něco chlupatějšího?
Chcete si pořídit raději něco chlupatějšího? Přečtěte si, co obnáší mít doma morče.Druhá fáze zimování je od začátku prosince do konce února. Během prosince agamu připravujeme na zimování – nekrmíme a omezujeme teplotu a dobu osvitu terária, až se dostaneme na 20 °C a 6 hodin svícení. Následně agama zazimuje. Toto období trvá 6–8 týdnů, během kterých se metabolismus agam zpomalí a ještěr tráví většinu času odpočinkem na klidném místě terária. Agama v této fázi vydrží bez potravy i několik týdnů, aniž by ztratila výrazněji na váze. Po konci zimování opět teplotu i dobu svícení zvyšujeme postupně, aby měla agama čas se přizpůsobit. Potravu nabízíme, až když začne být agama aktivní.
Nemoci agam
Mezi neduhy, kterým agamy mohou trpět, patří obezita, podvýživa, průjem, zácpa, křivice z nedostatku vápníku a vitamínů nebo onemocnění ledvin. Špatně větraná terária mohou vést ke kožní mykóze. U agam se mohou objevit také záněty kůže a abscesy. U samic se můžeme setkat se zadrženou snůškou, a to i v případě, že v teráriu nemáme samce. Před pořízením agamy si vždy předem zjistíme, kde se nachází nejbližší veterinář se specializací na exotická zvířata.
Kolik stojí agama a kde ji koupit?
Na kolik vyjde agama vousatá? Cena agamy se pohybuje v řádu stovek až tisíců korun. O ceně rozhoduje několik faktorů. Například od chovatele koupíte zvíře levněji než ve zverimexu. Také genetika hraje svou roli. Například čím je zbarvení agamy atypičtější, tím dražší ještěr bude. Výběrem vhodného mláděte předcházíte následným problémům. Vyberte si vždy jedince, který působí zdravě. Je aktivní, nemá na těle žádné atypické výrůstky nebo nějaké rány.
Důležité je vybrat si i kvalitního chovatele, který ví, jak se o mláďata po vylíhnutí starat. Prvních pár měsíců je pro agamu zásadních, a pokud nemá dostatek vitamínů, hrozí v pozdějším věku křivice, selhání ledvin nebo paralýza končetin a úhyn.
Míst, kde agamu koupit, je hodně. Můžete si skočit do zverimexu, na terarijní burzu nebo osobně kontaktovat chovatele.
Jaká jsou zbarvení agamy?
Barevných forem (barevných mutací) je spousta a často se od toho odvíjí cena mláďat. Jednou z nejčastějších barevných mutací je Sandfire Dragon. Jedná se o žlutooranžovou formu s několika narudlými místy. Další velmi rozšířenou formou je Red Dragon, která má tmavší barvu těla, skvrny na hřbetě, červenou hlavu a červený klikatý středový pruh zad.
Nenáročné zvíře do terária
Agama vousatá patří mezi netradiční domácí mazlíčky, ale svou (ne)náročností vás překvapí. O agamu musíte samozřejmě pečovat jako o každé jiné zvíře. Hlídat vitamíny, zejména v ranném věku. A samozřejmě si musíte hlídat správnou teplotu v teráriu, která by neměla klesnou pod 25 °C.
Co si promyslet, než agamu pořídíme?
- Budu mít na agamu dost času?
- Mám dost financí na pořízení či výrobu terária, včetně všech potřebných komponentů?
- Zvládnu krmit agamu živým hmyzem?
- Pokud odjedu na dovolenou, seženu někoho, kdo se o agamu postará?
- Jsem připravený s agamou sdílet příštích 15 let svůj domov?
Agamy jsou skvělé ještěrky. Mají rády kontakt, a pokud jim dáme svou lásku, určitě nám ji vrátí. Občas nám mohou dokonce pomáhat při práci a kontrolovat, zda na stole nemáme něco dobrého k snědku.