Ve většině domácností najdeme pokojové rostliny. Jejich přítomnost ve vnitřních prostorách skýtá řadu výhod, o nichž si stručně řekneme. Je však dobré nezapomínat i na případná rizika, která hrozí nám i našim zvířatům.

Pokojové rostliny čistí vzduch a snižují hluk

Rostliny u nás doma jsou s výjimkou neutrálních kaktusů a sukulentů přínosem pro vzduch v místnostech. Některé rostliny jako například břečťan nebo zelenec dokážou čistit domácí klima a prostředí zbavovat škodlivin, jejichž obsah se díky nim může v místnosti snížit až o 70 %. Pokojové rostliny také odvádí většinu množství vody ze zálivky do ovzduší, přirozeně tak zvlhčují vzduch. Zajímavostí je, že rostliny jsou nejen pěknou dekorací, ale dokonce zvyšují výkonnost a snižují stres. A čím hustší listoví nebo větší listy rostliny mají, tím lépe tlumí hluk. Mezi takové rostliny patří například fíkus, toulcovka, palma nebo banánovník.

Druhy rostlin ale vybírejme obezřetně

Pokud máme v domácnosti volně pobíhající zvířata, pečlivě zvažme, jaké pokojové rostliny v jejich dosahu umístíme. Řada rostlin obsahuje jedovaté látky představující nebezpečí nejen pro zvířata, ale i děti. Jedovaté bývají samotné rostliny, v některých případech i přebytečná voda, kterou vylučují listy, a nebezpečné mohou být i látky vyloučené kořeny do podmisky. Zároveň můžou být pro zvířata nebezpečné i chemické prostředky používané například pro lesk rostlin nebo vyhubení škůdců.

Jedovaté pokojové rostliny

Uveďme některé z běžných pokojových rostlin, které jsou jedovaté.

Difenbachie

Buňky zmíněné rostliny obsahují krystalky šťavelanu vápenatého, a proto jsou jedovaté všechny její části. Otravu způsobuje do čtyř hodin po pozření. Podobně jako anturie, filodendron nebo kaly dráždí sliznici a vyvolávají zánět. Jde o rostlinu, která je nebezpečná nejen pro psy a kočky, ale například i drobné ptactvo nebo terarijní zvířata.

Vánoční hvězda

Vánoční hvězda patří k nejoblíbenějším rostlinám z rodu pryšců, a to zřejmě pro její půvab a skutečnost, že představuje symbol Vánoc. Její míza ale může způsobit podráždění kůže a při zasažení očí poškodit zrak. V případě pozření vyvolává pálení v ústech, dále průjem nebo zvracení. Spolknutí velkého množství rostliny může vést k záchvatu.

Cykasy

Cykasy jsou nahosemenné rostliny patřící mezi nejstarší živé organismy na světě. Jejich vzhled připomíná palmu, a proto jsou poměrně oblíbené. Ačkoliv tyto rostliny byly a dodnes jsou zdrojem potravy pro domorodce, všechny jejich části jsou prudce jedovaté. Největší množství jedovatých látek se nachází v pylu a semenech. Konzumace cykasů bez výrazné úpravy může způsobit i smrt.

Oleandr

Oleandr pěstujeme spíš v zimní zahradě, ale nezapomínejme, že všechny jeho části jsou prudce jedovaté. Při konzumaci způsobuje silné zažívací potíže. Při mírné otravě dojde k nevolnostem, ovšem pozření většího množství rostliny může skončit i smrtí. Dokonce jsou i případy, kdy se lidé otrávili tehdy, když si na prutech této rostliny opékali maso.

Tchynin jazyk

Ačkoliv je rostlina nenáročná na pěstování, je celá jedovatá. V případě požití dojde k nevolnosti, zvracení nebo jiného porušení trávicího ústrojí. Pro zvířata i lidi je nebezpečný také kontakt se šťávou.

Hvězdník

Nejvíce jedovatá část hvězdníku je cibule, podobně jako je tomu u narcisu, lilie, tulipánu nebo amarylisu. Kočky obvykle okusují hvězdníku listy nebo květy, bohužel ale kromě zmíněných cibulí právě i ostatní části obsahují toxické látky.

Fíkus

V případě kontaktu se šťávou fíkusů může dojít k podráždění kůže i sliznic a ve vzácných případech dojde ke zvracení nebo anafylaktickému šoku.

Prvosenka pokojová

Tato rostlina je nenáročná na péči, avšak chlupy na listech obsahují primin, který může vyvolat kožní alergické reakce jako puchýře, svědění či zarudnutí. Pozření vyvolává nevolnost a zvracení.

Snažte se otravě předejít

Nejvhodnějším způsobem prevence otravy je situování rostlin na místo, kam se domácí zvíře nedostane. U psa může být efektivní i důsledný výcvik. Kočky ale bývají mrštnější a dostanou se poměrně snadno i na výše umístěné rostliny, které tedy raději úplně odstraňte. Taktéž při ošetřování a přesazování rostlin je třeba používat ochranné rukavice a po procesu si umýt ruce. Tím se zabrání dráždění kůže jak naší, tak domácích zvířat, když s nimi vzápětí přijdeme do kontaktu.

Co dělat v případě otravy

Jestliže i navzdory preventivním opatřením k otravě dojde, neprodleně kontaktujte veterináře a se zvířetem i jedovatou rostlinou, pokud neznáme její název, ho navštivte. Zda je rostlina jedovatá prudce nebo mírně, není podstatné. Důležité je, jaké množství rostliny zvíře pozřelo a jaké rostlinné části. Běžnými příznaky otravy jsou apatie, nechuť k jídlu, zvracení nebo průjem. V případě, že zvíře nereaguje, snažte se zvracení vyvolat. Dalšími symptomy otravy může být třes hlavou, nadměrné slinění nebo pěna u tlamy. Pokud je ústní dutina oteklá, pomůže lízání ledu. Do příjezdu k veterinárnímu lékaři zvířeti podejte vodu s rozpuštěným aktivním uhlím.

Rostliny, které jsou bezpečné

Pěstovat lze i rostliny, které nevykazují potenciální nebezpečí. Mezi ně patří například africká fialka, arálie, ibišek, maranta, molice, oštěpuška nádherná, ožanka kočičí, kočičí tráva, palma vznešená, rajská palma, pepřinec, vánoční kaktus, zelenec, ledviník ztepilý. Naopak, ač se jedná spíše o zahradní rostliny, se vyhněte kosatcům, konvalinkám nebo rododendronu.