Pes, kočka, morče nebo rybičky. To jsou typičtí mazlíčci, které můžete chovat i v městském bytě. Napadlo vás ale někdy, že si pořídíte slepice?

Skutečně se najdou jedinci, kteří mají na balkoně voliéru se slepicemi. Chov slepic je zajímavý koníček a benefitem jsou nejen domácí vajíčka. Zda to se slepicemi myslíte opravdu vážně, můžeme vám poradit, jak na to. Chov slepic má svá úskalí, s nimiž je potřeba seznámit se dříve, než si opeřené spolubydlící pořídíte.

Samotná koupě slepice není nijak obtížná. Jedna slepice stojí něco málo přes dvě stě korun, což není nijak závratná částka. Ale! Chov slepic není snadný v běžných podmínkách, natož v paneláku. Především je to velká starost, která vyžaduje čas, energii a hodně kuráže.

Máte odhodlání, ale ne povolení

Neexistuje žádný zákon, který by v České republice chov slepic ve městě zakazoval. Jediný problém by mohly být různé městské vyhlášky, která vydají jistá opatření ohledně chovu zvířat a podle těch je pak nutné se samozřejmě řídit. Takže si prvně pozjišťujte, jak to je konkrétně ve vašem městě.

Kurník na balkon

Důležité je slepicím obstarat pěkný kurník s podestýlkou, který budete pravidelně čistit. I když se slepice bez kurníku obejdou, bude lepší, když ho budou mít. Je samozřejmostí, že ve volném pochodování po balkoně či terase zabrání voliéra patřičných rozměrů. Potíže mohou nastat v zimě. Při větších mrazech by slepice mohly umrznout. Pokud váš balkon není na takovou situaci připraven, měli byste se smířit s tím, že své opeřence přesunete přímo do svého bytu. Na balkóně jim bohužel nebudete moci zajistit dostatečný výběh. Tomu se však dá přizpůsobit výběr plemene.

Nepohodlný spolubydlící pro vás i sousedy

Se slepicemi se pojí spoustu nepořádku, připravte se na víření prachu, roztoče a částečky výkalů. Odpad po vašich slípkách je třeba pravidelně vynášet. Slepice má svou charakteristickou "vůni" a "vůni" slepičince. Slepičince nejsou jako králičí bobky, které posbíráte. Slepičinec je spíš jako holubinec.

Slepice mají pronikavý a velmi hlasitý zvukový projev, který doprovází každé zdárné snesení vejce. Sousedé si můžou na kvokání slepice stěžovat. Na druhou stranu, děti jsou jistě hlasitější a pokud to sousedovi vysvětlíte a podplatíte ho nějakým tím vajíčkem, nemusel by to být takový problém.

Slepičí obydlí je nutné pravidelně a důkladně čistit. Existuje přímo zákon o hnojivech, který určuje, kam máte vyhodit slepičince a použitou podestílku. Odpad ale můžete užít i sami jako perfektní hnojivo.

Vyberte si plemeno na míru

Existují plemena drůbeže, které jsou vyloženě vyšlechtěna k zájmovému chovu. Patří k nim například vousáč, zakrslá slepička, kterou můžete chovat i ve voliéře. Váží kolem půl kilogramu, slepička je zajímavá svou barevností a zaujme vás jistě i bradový vous, který je pro vzhled vousáče typický.

Další alternativou jsou japonské nebo čínské křepelky. Dají se ochočit, aby zobaly z ruky, budou si v malé klícce hrabat budou se popelit, budou snášet vajíčka. Snášejí drobná, avšak chutná vajíčka, přičemž jejich nosnost si v ničem nezadá se slepicemi. Každá křepelka obvykle snese denně jedno vejce, méně snáší jen v období zimy, kdy odpočívá. Křepelky potřebují dostatečně velkou klec, přísun výživného krmiva, čistou vodu na pití a podestýlku, která se musí pravidelně, minimálně jednou týdně obměňovat.

Je to vůbec etické?

Jakožto hrabavý pták si slepice libuje ve vyzobávání různých semínek a červíčku z hlíny, proto ji vaše plovoučka velkou radost neudělá. Navíc jsou slepice rády ve volném prostoru, kde se mohou svobodně pohybovat a občas dokonce i vzlétnou do výšky zhruba do dvou metrů. Když ale vezmeme v úvahu, že v klecových velkochovech mají životního prostoru minimum, můžou být slepice v paneláku vlastně ještě poměrně spokojené.

Ačkoli se na první pohled zdá, že chov křepelek v bytě není složitý, neustálé čištění klece si vyžádá určitý čas i námahu. Otázka je, zda to za tu hrstku maličkých vajíček stojí. Mnozí chovatelé ostatně přiznávají, že si křepelky pořídili spíš pro radost než pro snůšku.

Chov slepic není jednoduchý, ale pokud jste odhodlaní obětovat opeřencům čas, lásku a péči, slepičky vám za to budou stát. Přejeme úspěchy všem budoucím chovatelům.