Mezi nejoblíbenější domácí mazlíčky patří morčata. A to i díky své nekonfliktní, klidné a milé povaze. Dají se dobře ochočit a na svého chovatele umějí živě reagovat směsicí zvuků, jež vydávají.

Jsou vaše děti neodbytné a neustále vás bombardují se žádostí o pořízení nějakého domácího mazlíčka? Je těžké odolat tomu tlaku, když víte, že mít doma zvíře není jen tak. Je třeba mu zajistit potřebnou péči. Jeho chov bude stát nějaké peníze. Navíc budete muset řešit, kam s ním, když pojedete na dovolenou. Radost vašim dětem mohou udělat morčata. Jak se o ně starat?

Morče jako domácí mazlíček

Pokud jako domácího mazlíčka nechcete rovnou psa, jenž vyžaduje poměrně hodně péče, a to mimo jiné i v podobě pravidelných procházek, tak si můžete pořídit některého z hlodavců. Nabídka je poměrně pestrá – křečci, křečíci, osmáci, myšky, zakrslý králík a morčata. Posledně jmenovaný hlodavec je velmi oblíbeným zvířecím kamarádem. A to z jednoho prostého důvodu. Je to povahově milé a klidné zvíře, neagresivní vůči člověkovi a dá se ochočit.

Morče bude velmi živě reagovat na vaši přítomnost v jeho blízkosti. Dokáže ze sebe vyloudit hned několik druhů zvuků, kterými dává najevo svou aktuální náladu. Když si ho navyknete na mazlení, bude vděčně sedět ve vaší náruči a užívat si jemného hlazení.

Než se pro chov morčat rozhodnete, tak popřemýšlejte, jestli někdo z rodiny není alergický na jejich srst, případně na seno. Je také třeba mít předem vyřešené, kdo se o vaše morčata postará, když budete na dovolené. Pokud budou mít morčata ve své kleci dostatek sena, granulí a vody, tak prodloužený víkend (od pátku do neděle) poměrně dobře zvládnou sama. 

Morče je společenské zvíře

Protože běžně morčata žijí ve velkém společenství[1], bývá pravidlem, že si chovatel pořizuje minimálně dvě morčata. Jedno se bude cítit osamělé a pro jeho psychickou pohodu není dobré, aby bylo samo. Ideální je koupit dvě samičky, dva samce nebo kastrovaného samce se samicí. Nejlépe z registrované chovné stanice.

Ze zkušeností některých chovatelů vyplývá, že při koupi morčete ze zooshopu se podařilo nechtěně pořídit již březí samici, což pochopitelně v obchodě nebylo vidět. Ne každý prodavač je schopný poznat skutečné pohlaví zvířete, takže si kolikrát domů donesete něco jiného, než jste původně zamýšleli.

Co bude morče ke svému životu potřebovat 

Pro dvě morčata vám postačí klec o délce 120 centimetrů. Menší není radno pořizovat, protože každé zvíře potřebuje i svůj osobní prostor, kterého by v menší kleci tolik nemělo. Jako vybavení klece bude sloužit dřevěný domek, kam se morčata ráda schovávají, misky na granule, napáječka na vodu, seník, dřevěná terasa. Morčata milují různé látkové tulipytlíky a hamaky, v nichž nacházejí klid pro odpočinek.

Máte mazlíčky pojištěné?

Máte doma psa, nebo kočku? U veterináře si často připlatíte. Pojistka za vás uhradí až 95 % zákroků.

Na dno klece je vhodné dát podestýlku, nejlépe bezprašnou. Tou mohou být dřevěné hobliny i celulózová podestýlka. Někteří chovatelé řeší stelivo v kleci pomocí savých koberečků. Ideální jsou koupelnové předložky (například z obchodů Pepco, Ikea, Jysk), naopak méně vhodné jsou výrobky z froté.

Klec morčat vyžaduje pravidelnou údržbu – výměnu podestýlky. Jak často, záleží na chovateli, ale minimálně dvakrát za týden by to určitě chtělo. Sami totiž nakonec poznáte, že morčata dokážou vytvořit ve svém domově neuvěřitelný nepořádek, korunovaný jejich všudypřítomnými bobky. Někteří chovatelé klec uklízejí i denně, což lze dost dobře zvládnout během 15 minut. 

Co patří do morčecí stravy

Morčata jsou hlodavci a nutně potřebují stále hlodat. Jejich hlavním jídlem je seno, kterého by měla mít v kleci pořádnou zásobu. Dokážou toho hodně spořádat. Seno slouží k tomu, aby si morčata obrušovala přední dolní a horní řezáky, které jim neustále dorůstají. Nesmíte samozřejmě zapomenout na vodu, nejlépe v napáječce, která je hygienická. Pravidelně musíte doplňovat vitamín C, jenž si morčat neumějí sama vyrobit. Ten jim dodáte v čerstvé zelenině (mrkev, celer, petržel) i v kapkách do vody – například Acidomid.

Od jara do prvních mrazíků na podzim je možné morčata přikrmovat čerstvou trávou včetně některých bylinek (pampeliška, meduňka, sedmikrásky, vojtěška, jitrocel, bršlice kozí noha apod.). Pozor je třeba dávat na to, aby tráva nebyla zapařená. Mohla by jim způsobit střevní problémy. Mokrá tráva nevadí, je-li právě utržená a zkrmená. V zooshopech se pak prodávají různé sušené laskominy a kompletní granule a krmivo pro morčata, jimiž lze jejich stravu zpestřit.

Nejste fanouškem hlodavců? Zkuste jiné netradiční domácí mazlíčky. Agama vousatá se těší oblibě u dětí i dospělých.