Nastává léto a parné dny? Máte doma pejska? Pak si dávejte velký pozor, jak se o čtyřnohého člena rodiny v těchto dnech poctivě starat, aby nedošlo k tragickému konci. Přehřátí u psa může na první pohled působit banálně, ale jedná se o opravdu velký problém, který je nutno okamžitě řešit. Z tohoto důvodu je třeba se seznámit s informacemi, jak přehřátí u psa diagnostikovat a jak mu pomoct a co nejvíce mu usnadnit a zpříjemnit pobyt venku na slunci, aby si léto užil stejně jako my.

Léto patří mezi oblíbené roční období, kdy se spousta z nás chystá na dovolenou k moři, abychom si užili sluníčka. Často bereme s sebou i psy, a právě proto je vhodné znát rizika našeho rozhodnutí.

I náš nejlepší čtyřnohý přítel, stejně tak jako my, může mít problém s přehřátím (hypertermie) v parných letních dnech. Avšak na rozdíl od člověka se pes přehřeje mnohem rychleji než jeho páníček, a pokud včas nezasáhneme, může tento zdravotní problém skončit fatálně, a to až uhynutím zvířete, proto je dlouhé vystavování psa na sluníčku nebezpečnější než pro lidi. Člověk reaguje na zvýšení tělesné teploty pocením, kdežto pes postrádá tolik potních žláz jako lidé, a tak začne hluboce oddychovat s vyplazeným jazykem, začne slinit, čímž se mu z těla dostává ještě více tekutiny a hrozí dehydratace.

Prevence

Základním pravidlem, jak předejít přehřátí u psa, je neustálý příjem čerstvé a chladné vody. Psy chované venku je třeba pravidelně kontrolovat, a pokud jsou teploty opravdu vysoké, je vhodné zvážit, zda psí pelíšek nemůžeme přestěhovat na nějaké chladnější místo (třeba do garáže).

V dnešní moderní době je možné také sehnat takzvané bazény pro psy, které psům umožní se zchladit a poskytnou jim i zábavu, tedy pokud má váš pes rád vodu. Současnými vychytávkami jsou chladicí podložky a vesty jak pro psy chované v bytě, tak pro ty venkovní.

Dalším doporučením je chození na procházky pouze brzy ráno nebo později večer, kdy se už teplota vzduchu snižuje, popřípadě navštěvujte místa s dostatkem stínu (les, park). Jestliže musíte se psem přece jen vyrazit ven přes parný den, tak ho v žádném případě nepřetěžujte a vždy noste u sebe láhev s vodou.

Nikdy nedovolte psovi vstoupit do vody, když je uhnaný, byl by to pro jeho organismus šok, počkejte, až se pes zklidní. Při vysokých teplotách radíme, abyste psa do vody vůbec nepouštěli.

V letních měsících není rozhodně vhodné používat fixační náhubky, které psovi znemožňují chlazení.

Auto, pes a horké dny

Potřebujete-li někam přes den zajet, venku jsou tropické teploty a vy musíte vzít pejska s sebou, pak ho nikdy, opravdu nikdy, nenechávejte v uzavřeném voze samotného. V autě rychle stoupá teplota, během pouhých dvaceti minut může dosáhnout až sedmdesáti stupňů Celsia.

Pokud byste si všimli psa uzavřeného v autě a měli podezření na přehřátí, okamžitě kontaktujte linku 156 nebo 158, až hlídka dorazí, zhodnotí situaci a má oprávnění přistoupit k rozbití okének.

Příznaky přehřátí

Mezi typické příznaky přehřátí psa patří:

  • neklid, pasivita, slabost a bezvědomí
  • suchý a vřelý čenich, suchá sliznice pysků a kůže
  • zrychlený srdeční tep a obtížné, zrychlené dýchání, zvracení
  • nadměrné slinění a pěna u tlamy
  • horečka až čtyřicet stupňů
  • na procházce odmítá chodit a zvedá do výše tlapky
  • kašlání
  • průjem
  • červené až namodralé zbarvení dásní

Pokud se u psa projeví tyto příznaky, je nutno rychle jednat. Může totiž dojít k selhávání vnitřních orgánů zvířete a následnému úhynu.

Co dělat, když se pes přehřívá?

Naším okamžitým činem a takovou první pomocí musí být zchlazení psa. Dodržujte následující kroky:

  • odneste psa na chladné místo
  • hlavu položte výše než zbytek těla (u přehřátí hrozí otok mozku)
  • přikládejte kostky ledu na vnitřní stranu stehen
  • zabalte psa do ručníků, které nejprve namočíte ve vlažné vodě (voda nesmí být ledová, mohla by způsobit šok), popřípadě psa vodou postříkejte nebo na něj vodu nalévejte, další možností je vložit psa do vody (stále platí, že voda musí být vlažná)
  • dodávejte psovi chladnou tekutinu po malých dávkách
  • nemáte-li po ruce uvedené pomůcky, vystačíte si i s kelímkem od jogurtu, do kterého nalijete chladnou vodu a vložíte psovi tlapky do vody (i tato maličkost může vašeho mazlíčka zachránit)

Neprodleně po první pomoci navštivte veterináře.

Pozor na asfalt, který může čtyřnohému kamarádovi nepěkně popálit nožky, pokud ovšem pejska neohlídáte a stane se, že si spálí tlapky, kontaktujte zvěrolékaře.

Nejvíce ohrožení jedinci

Nejvíce ohroženou skupinou jsou mláďata a staří jedinci, následují pak obézní zvířata a zvířata s vážnými chorobami, pejsci s krátkým čenichem (typicky buldočci, buldoci, boxeři) a zvířata krátce po narkóze či vakcinaci. Dále potom jsou ohroženi psi s velmi hustou srstí a též plemena molossoloidní, to znamená velká a těžká (typicky dogy).

Mezi ohrožené jedince můžeme zařadit ještě zvířata namáhaná v horkém počasí na výstavách a cvičištích a také drobná plemena psů. Speciální péči musí majitelé dopřávat čínským chocholatým psům, takzvaným naháčům, které musí páníčci potírat opalovacím krémem s vysokým UV faktorem, aby se jim na slunci nespálila kůže.

Důležité je znát příznaky přehřívání u psů

Příznaky a prevence, to jsou dva pojmy, se kterými by se měl seznámit každý milovník psů, aby nebyl v létě nemile překvapen. K přehřátí psího organismu může dojít velmi rychle, a pokud nebudeme schopni rozeznat příznaky a následně zahájit první pomoc, můžeme si to do konce života vyčítat. Je tedy nutné znát základní fakta o tom, co vašeho čtyřnohého kamaráda může v létě potkat a umět mu pomoci, kdyby přece jen k přehřátí došlo.