Při pohledu na nově zakládané nadace, fondy nebo výše jednotlivých darů se můžeme přesvědčit, že existuje řada lidí, kteří nemyslí jen na sebe. Pomáhat ostatním může každý. I vy. Nezáleží totiž na tom, jaký máte příjem – jak se může na první dojem zdát. Důležité je zvolit vhodný způsob pomoci.

Na začátku nemusíte chodit daleko

Možná to bude znít banálně, ale právě v malých aktivitách se skrývá velké kouzlo. Zamyslete se, zda nepotřebuje pomoc někdo ve vaší rodině, přátelé nebo sousedi. Ať už jsou jejich nároky na podporu jakékoliv, můžete přidat ruku k dílu v podobě malé části dle vašich možností. Pokud o požadavcích na pomoc ze strany lidí z okolí nevíte podrobnosti, nebo se tváří, že jsou spokojeni, můžete jim například nabídnout ovoce ze zahrádky, které už nesníte. Můžete někomu poskytnout oblečení nebo vybavení domácnosti, jsou-li v dobrém stavu a sami je již nevyužijete. Nebo uklidit před svým bytovým domem, přestože pozemek není ve vašem vlastnictví. Úklidoví pracovníci třeba zrovna ocení, že budou mít chvíli volna navíc.

Jak pomáhat druhým?

Zastavte se a uspořádejte si, na čem vám záleží. Začnete-li přispívat na něco s vaší oblíbenou tematikou, budete pro pomoc mnohem lépe motivováni. Zamyslete se, co je pro vás důležité nebo k čemu máte osobní vztah, a věnujte pozornost sbírkám v této oblasti. Držte se tedy toho, co vás zajímá, nebo co je pro vás blízko – charita nebo sbírkové akce ve vaší obci. Pokud se rozhodnete pro finanční dary, lze je věnovat jednorázově nebo pravidelně, a to v závislosti na vašich preferencích nebo vybraném projektu.

Jak přispět na charitu přes internet?

Je řada možností, jak přispívat přes internet. Opět – zaměřte se na oblast, která vás zajímá. Můžete zvolit například Charitu (sociální a zdravotní služby lidem v tíživé situaci nebo nouzi), Nadaci Naše dítě (pomoc handicapovaným a znevýhodněným dětem), Dobrého anděla (pomoc rodinám v tíživé finanční situaci vlivem nemoci), Světlušku (projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, který pomáhá zrakově postiženým), Konto bariéry (pomáhá lidem s handicapem) nebo lidem bez domova přispět na Nocleženku a umožnit jim strávit noc v teple. Některé z organizací budou rády i za materiální pomoc nebo vaši dobrovolnickou činnost. V celosvětovém měřítku se poté jedná například o Člověka v tísni nebo organizaci ADRA. Některé ze zmíněných organizací umisťují na vybraná a předem avizovaná místa fyzické pokladničky. Neopomeňme například ani charitní Tříkrálovou sbírku.

Další variantou jsou přímo konkrétní sbírky, jejichž seznamy najdete například na Daruj správně, Doniu nebo Hithitu. Jedná se o internetové prostory, kde jsou sdružovány projekty nejrůznějšího charakteru a s rozličnými cíli. Stačí si vybrat mezi silnými příběhy. Na crowdfundingových platformách se pomáhá dětem, seniorům, nemocným, talentovaným nebo i zvířatům.

Materiální pomoc charitě

Můžete darovat i věcné dary. V tom případě je možné se angažovat například ve zmíněné Charitě, kam můžete dopravit potraviny, oblečení, obuv nebo materiál na volnočasové aktivity. Lze využít například i kontejnery na textil. Dalším poskytovatelem sociálních služeb je u nás i Diakonie Českobratrské církve evangelické, která rovněž přijímá finanční i materiální pomoc, například sportovní potřeby, nábytek nebo zdravotnický materiál.

Darujte dětem hračky

Pořiďte krásné hračky a poté je darujte ve sbírce.

Chcete-li se zaměřit na sezonní sbírky, nabízí se Ježíškova vnoučata (splníte přání seniorům, darujete jim vysněný dárek), Krabice od bot (lze přispět nebo připravit dárek pro děti v nouzi) nebo iPatron.cz (pomáhají dospívajícím z dětských domovů zvládnout přechod do samostatného života).

Pomoc při katastrofách

V případě tragických neštěstí u nás i ve světě je možné přispět finanční částkou nebo věcnými dary. Prostřednictvím neziskových organizací se tak dostanou věnované prostředky k těm, co je potřebují. Příkladem může být vzedmutá vlna solidarity při tornádu na Moravě, válce na Ukrajině nebo tsunami v Asii.

Lze přispět i za firmu

Pokud se podílíte na rozhodování ve firmě, kde pracujete nebo jste vlastníkem, je možné pomoci potřebným i jako firma. Může se jednat o přímou pomoc, zápůjčku vybavení nebo formu propagace. Nejčastější je ale finanční dar, který je odpočitatelný z daní. Musíte ale dodržet pár pravidel. Je nutné vlastnit potvrzení o věnování daru, které obsahuje vaše identifikační údaje, a nesmíte přispět anonymně. Zároveň musíte dodržet minimální a maximální výši darované finanční částky.

Kam putují peníze z charity?

V některých případech panují obavy při darování finanční částky. Dostane se tam, kam se skutečně dostat má? Nejprve si vybranou organizaci prověřte, ale charitativní organizace s právním ukotvením vám poskytne zpětnou vazbu – o přijetí daru nebo o tom, jak s ním dále nakládá. Například obdržíte e-mail s informacemi nebo se dozvíte o hospodaření z oficiálních zpráv organizací nebo zakladatele projektu. Je ale nutné zmínit, že někdy jdou finanční prostředky například i na marketing na sociálních sítích nebo existenci organizace.

Pozor na podvodníky

Vybranou organizaci si pečlivě prověřte. Zejména pokud je méně známá. Podívejte se, jak dlouho působí, zda je její cíl hned zřejmý a jestli již vykázala práci na nějakých úspěšných projektech. Než zašlete peníze, zkuste si ověřit, zda jde o oficiální účet (zkontrolujte například na jejich webových stránkách). Pokud si nejste jisti a přispět chcete, můžete zvolit menší příspěvek v podobě dárcovských SMS zpráv.