Také se vám občas stane, že když si ráno nestihnete dát v klidu kávu, jste celý den pak jako na trní? Že jste o víkendu nestihli plánovanou procházku a máte pocit, že váš následující týden nebude stát za nic? A ještě máte výčitky, že jste na tom bledě, když vás rozhodí taková maličkost?

Odborníci na to mají pohled právě opačný: Tyhle drobné rituály pomáhají člověku udržet vnitřní klid a bojovat proti stresu.

Stres je v současné době nejčastějším spouštěčem civilizačních onemocnění. Bereme ho jako něco veskrze negativního. Přitom tomu tak nebylo vždy, našim předkům stres pomáhal přežít. Stresová situace spouští poplašnou reakci těla – bojuj nebo uteč. V našem těle se to projevuje vyplavením stresových hormonů, jako jsou adrenalin, kortizol a další.

Pojďme se podívat, jak může efektivně se stresem bojovat každý z nás.

Co je vlastně stres?

Stres můžeme definovat jako souhrn fyzických a psychických reakcí na nepřijatelný poměr mezi skutečnými nebo představovanými osobními zkušenostmi a očekáváními. Podle této definice je stres odpověď, která v sobě zahrnuje jak fyzické, tak i psychické složky.

Jinými slovy, stres je stav organismu, který je obecnou odezvou na jakoukoliv výrazně působící zátěž – fyzickou nebo psychickou. Při stresu se uplatňují obranné mechanismy, které umožňují přežití organismu vystaveného nebezpečí.

5 tipů, jak bojovat se stresem

Když už víme, co ten známý stres je a jak se projevuje, pojďme se podívat, jak s ní můžeme zatočit!

Jezte zdravě

To je základ prevence každé nemoci, ale mnohdy nejvíc opomíjený. Tělu musíme pomoct dostatečným přísunem vitamínů. Na odbourání stresu je skvělý zejména vitamín C. Hodně ho je v rybízu, šípku, kapustě, brokolici, kiwi, červené paprice a citrusech.

Kromě klasického ovoce a zeleniny je důležitý také přísun hořčíku. Ten najdete v celozrnných výrobcích, sóje, ořeších a třeba přírodní hnědé rýži.

Důležité je také neřešit stres přejídáním, případně doplňováním „pozitivních pocitů“ sladkostmi. Vysoký glykemický index sice vystřelí vaši náladu nahoru, pak ale zase rychle klesne dolů. Výčitky z pojídání sladkostí navíc vedou jen k dalšímu zacyklení a vytvoření nového spouštěče stresu.

Zkuste si dát denně jedno oblíbené ovoce nebo smoothie, zastavit se a v klidu si ho vychutnat.

Hýbejte se

Půlhodina běhu každý den by vám neskonale pomohla a hlavu dokonale vyčistila. Že na to není čas? Kolik času denně trávíte sledováním televize? Úklidem věcí, které jsou druhý den zase jinde, než by měly být?

Než najdete toho největšího žrouta času ve vašem životě, zkuste se alespoň pravidelně hýbat. Když každý den několikrát vyběhnete do třetího patra po schodech, uděláte pro sebe víc než hodinou týdně v posilovně. Vystupte o zastávku dřív a jděte pěšky. Skákejte doma deset minut přes švihadlo. Prokrví se vám nejen svaly, ale také mozek. A o víkendu vyměňte šedé kulisy města za zelenou a vyrazte do přírody.

Spěte

Spánek je jedna z nejpříjemnějších věcí, které život nabízí. Jsou chvíle, kdy vám přijde, že spát, místo toho, abyste si užívali nebo pracovali, je vlastně škoda. Ale neberte spánek jako něco, co byste měli. Je to něco, co musíte. Je to základ, na kterém svou existenci stavíte. Spát osm hodin denně by nemělo být luxusem, ale pravidlem.

Čím jste starší, tím hůře nevyspání vaše tělo snáší a nemůže normálně fungovat. Už 24 hodin bez spánku má prý na člověka stejný vliv, jako kdyby vypil pět piv. Pár nocí bez kvalitního spánku snižuje imunitu a mozkové funkce. Bránění ve spánku byla navíc jedna z nejúčinnějších mučicích technik při vyslýchání vězňů. Nechovejte se ke svému tělu jako k vězni!

Potřeba spánku je sice individuální, ale neměla by denně klesnout pod šest hodin. Výmluvy neexistují.

Relaxujte

Relaxací není myšlen klasický odpočinek, tedy ležení na gauči s knížkou nebo procházka parkem, i když je samozřejmě také potřeba. Když už je míra stresu veliká a vy si potřebujte co nejrychleji ulevit, zkuste relaxační techniky. Podle psychologa je náročnější se je naučit, ale mnoha exponovaným osobám usnadnily život.

Nejznámější z nich je autogenní trénink. „Autogenní trénink v základním stupni pracuje s uvolněním těla spočívajícím v navození pocitu tíhy, pocitu tepla a vnímání klidného dechu. Na vyšším stupni se pracuje s koncentrací na určitou představu, která ovlivňuje organismus,“ vysvětluje psycholožka Mgr. Jana Růžičková. Je vhodné, aby vás to naučil kvalifikovaný psycholog a vy už to pak můžete provádět kdekoliv.

Skvělým odpočinkem je i meditace a jóga. Na základní pozice a cvičení si můžete najít čas kdykoliv během dne.

Dýchejte

Když už jde opravdu do tuhého a máte pocit, že se vám ze samého tlaku rozskočí hlava, zkuste dechové cvičení. Jana Růžičková ho popisuje takto: „Klíčové“ je dýchání do břicha, kdy se při nádechu zvedá bříško a spodní část hrudníku. Břišní dýchání je pomalé, klidné a hluboké. Vhodné je si u toho v duchu počítat, při nádechu počítat do pěti, krátce zadržet dech a při výdechu opět počítat do pěti. Tím zvýšíte soustředění a odložíte stresující myšlenky. Budete překvapení, jak vás to může za malou chvíli občerstvit.“

Stres, stres a zase jenom stres

Stres je neodmyslitelnou součástí našeho života již od útlého věku, ale i přes stresující zaměstnání se musíme jako společnost naučit „vypnout“. Někomu pomáhá návštěva přírody, jiný si nejvíce odpočine v čajovně s přáteli. Prostě si musíte najít svůj ventil a bod, kterého se budete držet a vše bude dobré.