252 miliard korun – s takovým schodkem plánuje v příštím roce hospodařit vláda. Návrh schválila v podvečer. Počítá mimo jiné s investicemi do dopravy či bezpečnosti. Oproti původnímu plánu získá taky kapitola školství.

Návrh státního rozpočtu 2024

Příjmy 1,94 bilionu a výdaje 2,192 bilionu korun. Takový návrh zveřejnila vláda. Schodek je tak už pátým výrazně deficitním v řadě. Příjmová stránka rozpočtu se zvýšila kvůli změně odhadu příjmů z dividend státních podniků a zvýšení odhadu daňových příjmů. Mluvil o tom ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Výnos z daní a pojištění by měl vzrůst o 6 miliard Kč, a to díky otevření českého trhu práce 20 tisícům pracovníků ze třetích zemí a dalším 20 tisícům uprchlíků z Ukrajiny.

Více peněz do školství nebo dopravy

Na výdajové straně se oproti původnímu plánu zvýšily zejména prostředky pro ministerstvo školství. Podle šéfa státní kasy se díky tomu podaří zajistit, že učitelé budou nadále pobírat 130 % průměrné mzdy. Růst výdajů také zajistí, že rozpočet na vědu, výzkum a inovace zůstane na letošní úrovni.

V dopravě se větší obnos státních peněz využije na pokrytí slev na jízdné nebo na stavby silniční a železniční dopravy.

HDP na obranu nad 2 %

Výdaje na obranu přesáhnou příští rok 2 % HDP. Ministerstvo obrany bude mít k dispozici přes 150 miliard Kč. To je přibližně o 40 miliard více oproti letošnímu rozpočtu. Ve stejný den, kdy vláda schválila rozpočet, posvětila také nákup 24 amerických stíhaček F-35 páté generace. Jen za tyto stroje stát zaplatí 150 miliard. Do ceny se promítnou i náklady na přípravu provozu nových letounů.

Zejména tuto nejdražší armádní zakázku v historii kritizuje opozice. Bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) častoval vládu za pokrytectví. Tvrdí, že kabinet šetří na důchodech a přitom vynaloží takovou sumu na stíhačky. Připomeňme, že ministři na důchodové reformě stále pracují.