O sezónní práce je vždy velký zájem – jak ze strany brigádníků, tak ze strany zaměstnavatelů. V letních měsících je nabídka přivýdělku nejpestřejší. Jaké benefity můžete očekávat?

Brigády na léto 2023

Mezi klasické odvětví pro letní brigády patří nesporně zemědělství. Především pak v rostlinné výrobě. Patří sem sklízení ovoce a zeleniny nebo péče o chmel. V červnu, červenci a srpnu se češou například višně, švestky, meruňky, maliny, jahody, broskve. Dále se okopává řepa a ze zeleniny se v létě dostávají na trh ještě cibule, hrášek, mrkev, paprika, ředkvičky či zelené fazolky. Na přelomu srpna a září probíhá i sběr zmíněného chmele.

Brigádníci ale nemusejí jen klečet na poli, zemědělci často využívají najatou pracovní sílu například na vážení a evidenci sklizně nebo expedici objednávek z e-shopů.

Léto je samozřejmě spjaté také s cestováním a vytíženější jsou tak i hotely, hostely a penziony. Právě toto odvětví hledá na sezónu pokojské, recepční, číšníky a servírky, ale i maséry nebo animátory. A s větším náporem zákazníků se vypořádávají také restaurace a hospody. I ty tak nabírají přes léto brigádníky – hlavně do kuchyně nebo takzvaně na plac.

Covid-19 zamával s restauracemi a hotely

Právě stravovací a ubytovací služby trpěly z ekonomického hlediska za pandemie koronaviru nejvíce. Zaměstnavatelé přicházeli o své dlouholeté pracovníky. A právě kuchaři, recepční, číšníci – ti všichni museli hledat práci jinde. Některým se nové řemeslo zalíbilo, k původní profesi se už nevrátili a výpadek je citelný, zvláště pak v létě. Hoteliéři a majitelé restaurací se tak spoléhají na zájemce o dočasný výdělek.

Jaký je denní chléb pro vedoucí restaurací? Hledají lidi do kuchyně a číšníky (Foto: GettyImages.com)
Jaký je denní chléb pro vedoucí restaurací? Hledají lidi do kuchyně a číšníky (Foto: GettyImages.com)

Volných brigád je stále hodně

Naopak výrazný vliv na počet nabízených míst neměla ruská válka na Ukrajině. S příchodem válečných uprchlíků do České republiky se očekával přetlak na pracovním trhu, ale není tomu tak. „Konkurence příchozích z Ukrajiny tady určitě je. Ale trh to nijak nepocítil, protože pracovních nabídek je po covidu opravdu hodně,“ tvrdí pro Denik.cz analytik společnosti LMC Tomáš Ervín Dombrovský.[1]

Netradiční brigády

Člověk si pod brigádou představí hlavně výše zmíněné – dřinu na poli, za recepcí nebo v kuchyni. Možné jsou ale i přivýdělky například v administrativě. Může to být třeba vyplňování online dotazníků nebo přepisování dat.

Čím dál tradičnější se stává práce kurýra. Hlavně ve větších městech potkává snad už každý kurýra s velkou taškou na jídlo. Výhodou určitě bývá auto, ale dá se to zvládat i na kole.

Kde hledat brigádu?

Nejúspěšnější v hledání budete nejspíš na internetu. Desítky serverů, jako například Prace-Brigady.cz, se věnují právě tomuto odvětví. Stačí si ve filtru nastavit vhodné podmínky, jako je lokalita či druh vykonávané práce.

Další možností je hledat přes své známé. Především malé firmy totiž někdy brigádníky nehledají přes inzerci, ale nabírají díky kmenovým zaměstnancům a jejich kontaktům.

Výdělky jsou vyšší

Odměny za brigády meziročně vzrostly. Je to reakce na obecný nedostatek pracovní síly i na rekordní inflaci. V dubnu si dočasní pracovníci vydělali za hodinu v průměru 158,37 Kč. „V létě očekáváme, že se průměrné sazby budou držet kolem 160 Kč za hodinu,“ uvedl pro server iDnes Michal Harásek z platformy Tymbe, která se věnuje zprostředkovávání brigád.[2]

A kolik toho nasbíráte vy? (Foto: GettyImages.com)
A kolik toho nasbíráte vy? (Foto: GettyImages.com)

Výdělek aktuálně roste nejvíce v oborech, které zahrnují těžší manuální práci. V zemědělství to ale podle všeho není. „Výdělky v zemědělství jsou v porovnání s jinými obory spíše nižší, práce je ovšem rozmanitá a zajímavá,“ řekl iDnesu předseda Zemědělského svazu České republiky Martin Pýcha. U sběru ovoce se hodinová sazba pohybuje kolem 110 Kč, u sběru chmele přibližně 135 Kč.

Jak je to s povinnými odvody?

Oficiálně by se u každé brigády měla samozřejmě podepsat dohoda o provedení práce. Můžete si vydělat maximálně 10 000 Kč nebo pro jednoho zaměstnavatele odpracovat maximálně 300 hodin za rok. Pokud splníte tyto podmínky, nebudete muset platit odvody. Sociální a zdravotní pojištění neplatíte ani vy, ani váš zaměstnavatel. V případě překročení limitu tato výjimka neplatí a tím pádem se na vás povinné odvody vztahují.

Můžu si přivydělat i jako zaměstnanec?

Pokud máte hlavní pracovní poměr, tak už nemůžete uplatnit daňové slevy u dohody o provedení práce. Z hrubé měsíční odměny 10 000 Kč vám tak po zdanění zůstane 8 500 Kč. Sociální a zdravotní pojištění platit nebudete.

Zákon umožňuje poplatníkovi, tedy v tomto případě brigádníkovi, podat i v této situaci daňové přiznání a snížit si daňovou povinnost o odpočty a slevy na dani. „Doporučujeme požádat po ukončení brigády zaměstnavatele o vystavení potvrzení o výši příjmu a sražené dani (potvrzení o zdanitelných příjmech). Bez tohoto potvrzení nelze daňové přiznání vyplnit a podat,“ radí pro server Novinky.cz daňový poradce Jan Kašpar ze společnosti KODAP.[3]