O sezónní práce je vždy velký zájem – jak ze strany brigádníků, tak ze strany zaměstnavatelů. V letních měsících je nabídka přivýdělku nejpestřejší. Jaké benefity můžete očekávat?

Brigády na léto 2023

Mezi klasické odvětví pro letní brigády patří nesporně zemědělství. Především pak v rostlinné výrobě. Patří sem sklízení ovoce a zeleniny nebo péče o chmel. V červnu, červenci a srpnu se češou například višně, švestky, meruňky, maliny, jahody, broskve. Dále se okopává řepa a ze zeleniny se v létě dostávají na trh ještě cibule, hrášek, mrkev, paprika, ředkvičky či zelené fazolky. Na přelomu srpna a září probíhá i sběr zmíněného chmele.

Brigádníci ale nemusejí jen klečet na poli, zemědělci často využívají najatou pracovní sílu například na vážení a evidenci sklizně nebo expedici objednávek z e-shopů.

Léto je samozřejmě spjaté také s cestováním a vytíženější jsou tak i hotely, hostely a penziony. Právě toto odvětví hledá na sezónu pokojské, recepční, číšníky a servírky, ale i maséry nebo animátory. A s větším náporem zákazníků se vypořádávají také restaurace a hospody. I ty tak nabírají přes léto brigádníky – hlavně do kuchyně nebo takzvaně na plac.

Covid-19 zamával s restauracemi a hotely

Právě stravovací a ubytovací služby trpěly z ekonomického hlediska za pandemie koronaviru nejvíce. Zaměstnavatelé přicházeli o své dlouholeté pracovníky. A právě kuchaři, recepční, číšníci – ti všichni museli hledat práci jinde. Některým se nové řemeslo zalíbilo, k původní profesi se už nevrátili a výpadek je citelný, zvláště pak v létě. Hoteliéři a majitelé restaurací se tak spoléhají na zájemce o dočasný výdělek.

Jaký je denní chléb pro vedoucí restaurací? Hledají lidi do kuchyně a číšníky (Foto: GettyImages.com)
Jaký je denní chléb pro vedoucí restaurací? Hledají lidi do kuchyně a číšníky (Foto: GettyImages.com)

Volných brigád je stále hodně

Naopak výrazný vliv na počet nabízených míst neměla ruská válka na Ukrajině. S příchodem válečných uprchlíků do České republiky se očekával přetlak na pracovním trhu, ale není tomu tak. „Konkurence příchozích z Ukrajiny tady určitě je. Ale trh to nijak nepocítil, protože pracovních nabídek je po covidu opravdu hodně,“ tvrdí pro Denik.cz analytik společnosti LMC Tomáš Ervín Dombrovský.[1]

Netradiční brigády

Člověk si pod brigádou představí hlavně výše zmíněné – dřinu na poli, za recepcí nebo v kuchyni. Možné jsou ale i přivýdělky například v administrativě. Může to být třeba vyplňování online dotazníků nebo přepisování dat.

Čím dál tradičnější se stává práce kurýra. Hlavně ve větších městech potkává snad už každý kurýra s velkou taškou na jídlo. Výhodou určitě bývá auto, ale dá se to zvládat i na kole.

Kde hledat brigádu?

Nejúspěšnější v hledání budete nejspíš na internetu. Desítky serverů se věnují právě tomuto odvětví. Stačí si ve filtru nastavit vhodné podmínky, jako je lokalita, minimální výdělek a druh vykonávané práce.

Další možností je hledat přes své známé. Především malé firmy totiž někdy brigádníky nehledají přes inzerci, ale nabírají díky kmenovým zaměstnancům a jejich kontaktům.

Výdělky jsou vyšší

Odměny za brigády meziročně vzrostly. Je to reakce na obecný nedostatek pracovní síly i na rekordní inflaci. V dubnu si dočasní pracovníci vydělali za hodinu v průměru 158,37 Kč. „V létě očekáváme, že se průměrné sazby budou držet kolem 160 Kč za hodinu,“ uvedl pro server iDnes Michal Harásek z platformy Tymbe, která se věnuje zprostředkovávání brigád.[2]

A kolik toho nasbíráte vy? (Foto: GettyImages.com)
A kolik toho nasbíráte vy? (Foto: GettyImages.com)

Výdělek aktuálně roste nejvíce v oborech, které zahrnují těžší manuální práci. V zemědělství to ale podle všeho není. „Výdělky v zemědělství jsou v porovnání s jinými obory spíše nižší, práce je ovšem rozmanitá a zajímavá,“ řekl iDnesu předseda Zemědělského svazu České republiky Martin Pýcha. U sběru ovoce se hodinová sazba pohybuje kolem 110 Kč, u sběru chmele přibližně 135 Kč.

Jak je to s povinnými odvody?

Oficiálně by se u každé brigády měla samozřejmě podepsat dohoda o provedení práce. Můžete si vydělat maximálně 10 000 Kč nebo pro jednoho zaměstnavatele odpracovat maximálně 300 hodin za rok. Pokud splníte tyto podmínky, nebudete muset platit odvody. Sociální a zdravotní pojištění neplatíte ani vy, ani váš zaměstnavatel. V případě překročení limitu tato výjimka neplatí a tím pádem se na vás povinné odvody vztahují.

Můžu si přivydělat i jako zaměstnanec?

Pokud máte hlavní pracovní poměr, tak už nemůžete uplatnit daňové slevy u dohody o provedení práce. Z hrubé měsíční odměny 10 000 Kč vám tak po zdanění zůstane 8 500 Kč. Sociální a zdravotní pojištění platit nebudete.

Zákon umožňuje poplatníkovi, tedy v tomto případě brigádníkovi, podat i v této situaci daňové přiznání a snížit si daňovou povinnost o odpočty a slevy na dani. „Doporučujeme požádat po ukončení brigády zaměstnavatele o vystavení potvrzení o výši příjmu a sražené dani (potvrzení o zdanitelných příjmech). Bez tohoto potvrzení nelze daňové přiznání vyplnit a podat,“ radí pro server Novinky.cz daňový poradce Jan Kašpar ze společnosti KODAP.[3]