O sezónní práce je vždy velký zájem – jak ze strany brigádníků, tak ze strany zaměstnavatelů. V letních měsících je nabídka přivýdělku nejpestřejší. Jaké benefity můžete očekávat?

Brigády na léto 2024

Mezi klasické odvětví pro letní brigády patří nesporně zemědělství. Především pak v rostlinné výrobě. Patří sem sklízení ovoce a zeleniny nebo péče o chmel. V červnu, červenci a srpnu se češou například višně, švestky, meruňky, maliny, jahody, broskve. Dále se okopává řepa a ze zeleniny se v létě dostávají na trh ještě cibule, hrášek, mrkev, paprika, ředkvičky či zelené fazolky. Na přelomu srpna a září probíhá i sběr zmíněného chmele.

Brigádníci ale nemusejí jen klečet na poli, zemědělci často využívají najatou pracovní sílu například na vážení a evidenci sklizně nebo expedici objednávek z e-shopů.

„Letos mají brigádníci největší šanci získat práci na pozicích prodavač, pokladní administrativní pracovník a dělník. Následují pozice v gastronomii: číšník/servírka a kuchař, hodně poptávaná je i pozice zaměstnance provozu restaurace či pomocná síla do kuchyně, což koresponduje s růstem nabídky gastronomických služeb v turisticky exponovaných lokalitách,“ uvedl pro server tojesenzace.cz Tomáš Pavlíček z portálu Prace.cz.[1]

Léto je samozřejmě spjaté také s cestováním a vytíženější jsou tak i hotely, hostely a penziony. Právě toto odvětví hledá na sezónu pokojské, recepční, číšníky a servírky, ale i maséry nebo animátory. A s větším náporem zákazníků se vypořádávají také restaurace a hospody. I ty tak nabírají přes léto brigádníky – hlavně do kuchyně nebo takzvaně na plac.

Netradiční brigády

Člověk si pod brigádou představí hlavně výše zmíněné – dřinu na poli, za recepcí nebo v kuchyni. Možné jsou ale i přivýdělky například v administrativě. Může to být třeba vyplňování online dotazníků nebo přepisování dat.

Čím dál tradičnější se stává práce kurýra. Hlavně ve větších městech potkává snad už každý kurýra s velkou taškou na jídlo. Výhodou určitě bývá auto, ale dá se to zvládat i na kole.

Kde si hledat brigádu?

Nejúspěšnější v hledání budete nejspíš na internetu. Desítky serverů, jako například Prace-Brigady.cz, se věnují právě tomuto odvětví. Stačí si ve filtru nastavit vhodné podmínky, jako je lokalita či druh vykonávané práce.

Další možností je hledat přes své známé. Především malé firmy totiž někdy brigádníky nehledají přes inzerci, ale nabírají díky kmenovým zaměstnancům a jejich kontaktům.

Kolik má brigádník za hodinu?

Odměny za brigády meziročně vzrostly. Je to reakce na obecný nedostatek pracovní síly i na rekordní inflaci. V dubnu si dočasní pracovníci vydělali za hodinu v průměru 158,37 Kč. „V létě očekáváme, že se průměrné sazby budou držet kolem 160 Kč za hodinu,“ uvedl pro server iDnes Michal Harásek z platformy Tymbe, která se věnuje zprostředkovávání brigád.[2]

Výdělek aktuálně roste nejvíce v oborech, které zahrnují těžší manuální práci. V zemědělství to ale podle všeho není. „Výdělky v zemědělství jsou v porovnání s jinými obory spíše nižší, práce je ovšem rozmanitá a zajímavá,“ řekl iDnesu předseda Zemědělského svazu České republiky Martin Pýcha. U sběru ovoce se hodinová sazba pohybuje kolem 110 Kč, u sběru chmele přibližně 135 Kč.

Můžu si přivydělat i jako zaměstnanec?

Pokud máte hlavní pracovní poměr, tak už nemůžete uplatnit daňové slevy u dohody o provedení práce. Z hrubé měsíční odměny 10 000 Kč vám tak po zdanění zůstane 8 500 Kč. Sociální a zdravotní pojištění platit nebudete.

Zákon umožňuje poplatníkovi, tedy v tomto případě brigádníkovi, podat i v této situaci daňové přiznání a snížit si daňovou povinnost o odpočty a slevy na dani. „Doporučujeme požádat po ukončení brigády zaměstnavatele o vystavení potvrzení o výši příjmu a sražené dani (potvrzení o zdanitelných příjmech). Bez tohoto potvrzení nelze daňové přiznání vyplnit a podat,“ radí pro server Novinky.cz daňový poradce Jan Kašpar ze společnosti KODAP.[3]