Vláda po měsících jednání schválila návrh, který navýší rodičovský příspěvek. Jenže se to dotkne jen dětí narozených od 1. ledna 2024. Změní se částka i doba čerpání. Pro rodiče, kteří už dávku čerpají, se nic nemění.

Rodičovský příspěvek 2024 se zvýší na 350 tisíc korun

Vláda jasně stanovila, že hranicí pro navýšení příspěvku je rok 2024. Takže rodiče, kterým se dítě narodí letos na silvestra, ostrouhají. Budou pobírat pouze 300 tisíc. Zatímco rodiče s přírůstkem na Nový rok již dostanou 350 tisíc. U dvojčat se suma zvedne ze 450 tisíc na 525 tisíc.

Dříve spekulovaly jednotlivé vládní strany o tom, že by dětem narozeným v roce 2023 připsaly 30 tisíc a dětem narozeným v roce 2022 alespoň 10 tisíc. Jenže proti byl ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS.

Novelu nyní posoudí ještě Poslanecká sněmovna, opoziční strany chtějí samozřejmě vyšší částku i pro rodiče, kteří příspěvek aktuálně pobírají. Kabinet v tom ale zřejmě neustoupí.

Jak zabavit dítě?

Nejlepší trendy hračky, které si děti okamžitě zamilují.

Poslední zvýšení rodičovského příspěvku proběhlo v roce 2020 – z 220 tisíc na 300 tisíc. Paradoxní je, že aktuálně vládní strany tehdy jakožto opozice protestovaly, když se to mělo týkat jen nově narozených. Tedy stejně jako to sama teď navrhuje.

Doba čerpání dávky se od roku 2024 zkrátí

Aktuálně mohou rodiče příspěvek pobírat po dobu 4 let. To se od nového roku změní na 3 roky. Úprava se bude týkat jen novopečených rodičů, pro stávající se nic nezmění. Motivace vlády je jasná, chce rodiče zapojit rychleji do pracovního procesu.

Často se ptáte

1️⃣ Narodí se mi dítě příští rok a chci s ním zůstat doma 3 roky. Kolik dostanu měsíčně?

Výpočet je jednoduchý. Nový rodičovský příspěvek bude činit 350 tisíc korun. Když si to rozpočítáte na 3 roky, vyjde, že vám měsíčně stát pošle 9 722 Kč.

2️⃣ Opravdu nebudu moct s dítětem zůstat doma 4 roky?

Pokud se vám dítě narodilo před rokem 2024, můžete čerpat celé 4 roky. Pokud se vám narodí v roce 2024, tak vám stát bude posílat peníze maximálně 3 roky. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL ale řekl, že rodič bude moct zůstat s dítětem i čtvrtý rok. Jen už za to nebude pobírat peníze.

3️⃣ Jaká je maximální měsíční částka, kterou mohu pobírat?

Měsíční výši rodičovského příspěvku si volíte sami. Maximálně se však jedná o 70 % třicetinásobku denního vyměřovacího základu při narození dítěte. Nejkratší možná doba čerpání je 6 měsíců. Pokud jste měli dostatečně vysoký příjem, mohli byste letos měsíčně pobírat až 49 440 Kč.