Dohodáři si od příštího roku polepší. Čeká je dovolená nebo příplatky za práci o svátcích. A přilepšit si mají i lidé pracující na dálku. Zejména ti, kteří pečují o dítě nebo své blízké s handicapem. Zaměstnavatel jim bude muset více vycházet vstříc. Změny přináší vládní novela zákoníku práce.

Práce na dohodu v roce 2024

Dohodáře čeká od příštího roku řada změn. Z jejich pohledu jde o pozitivní změny. Pojďme si představit ty nejzákladnější.

Dovolená pro zaměstnance na dohody

Předně by měli mít nárok na dovolenou. Podmínkou je trvání dohody v příslušném kalendářním roce minimálně 28 dní. Zaměstnanec pracující na základě DPČ a DPP navíc musí odpracovat minimálně 80 hodin za rok.

A jaká bude délka dovolené? Záležet bude samozřejmě na odpracované době. Na 4 týdny dovolené bude mít nárok zaměstnanec, který za kalendářní rok odpracuje 416 hodin, tedy 8 hodin týdně.

Příplatky za svátky a víkendy

Dohodáři dosud nemají paušálně nárok na příplatky za odvedenou práci v nestandardní dobu. Tím se myslí víkend, noc nebo státní svátek. To by se od příštího roku mělo změnit. Peníze navíc by měli dostat i za práci odvedenou ve ztíženém prostředí.[1] Do toho se počítá například místo s větším výskytem prachu, zvýšeného hluku nebo tlaku.

Další výhody pro dohodáře

Lépe placené víkendy a svátky nebo nárok na dovolenou nejsou jedinou pozitivní novinkou pro pracovníky na dohodu. Zaměstnavatel musí podle novely také nově lépe plánovat – nejméně 3 dny předem musí rozvrhnout pracovní dobu a onen rozvrh poslat dotyčnému písemně.

A co dál? Při placení odvodů budou dohodáři pobírat ošetřovné. A po půl roce u firmy by navíc mohli žádat o běžnou pracovní smlouvu.

Práce z domova 2024

Novela zákoníku práce také upravuje podmínky u práce na dálku. Lidé, kteří mají děti do 9 let nebo pečují o blízké s handicapem, budou mít podle předlohy nárok na home office, případně na kratší úvazek nebo jiné uspořádání pracovní doby. Pokud by jim zaměstnavatel nevyšel vstříc, musel by to řádně zdůvodnit. Těhotným ženám nebo rodičům dětí do 1 roku by nesměl nařídit práci přesčas.

Podmínky pro home office

Lidé na home office by podle novely mohli dostávat od zaměstnavatele náhradu ve výši prokazatelných nákladů. Další varianta počítá s paušální částkou za plyn, elektřinu nebo vodu. Hodinovou částku, která by nepodléhala dani, by stanovovalo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Resort by se řídil údaji statistiků a sumu by určoval vždy od ledna. Zaměstnavatel by ale mohl dávat i vyšší částku.

Home office v zákoně

Věděli jste, že dosud práci z domova upravuje zákoník práce v jediném ustanovení § 317? To je opravdu málo. Vláda to postupně mění.

Novela připouští i třetí variantu, podle níž by zaměstnanec nedostával při práci z domova na zvýšené náklady provozu obydlí nic.

Část navrhovaných změn zákoníku práce vychází z dvojice unijních směrnic. Ty mají za úkol učinit pracovní podmínky předvídatelnějšími a nastavit rovnováhu mezi prací a rodinou.