Játra jsou největší žlázou v těle a centrálním orgánem látkové výměny neboli metabolismu. Mají řadu důležitých funkcí a díky tomu jsou nezastupitelná. Jedná se o nejtěžší vnitřní orgán (váží kolem 1,5 kg), který je umístěn v pravé části dutiny břišní. Vyplňují pravou polovinu brániční klenby, nalevo od jater se nachází žaludek a slezina. Přinášíme doporučení, jak lze podpořit funkci jater, aby byl jejich detoxikační potenciál využit co nejvíce.
Jakou funkci mají játra?
Jaké funkce játra plní a proč je jejich činnost tak důležitá?
- Podílí se na detoxikaci organismu – odvádí z těla škodlivé látky. Neutralizují značnou část toxinů, které se do těla dostanou (mikroorganismy, cizí látky) a očistí krev.
- Mají klíčovou roli v metabolismu – jsou centrem látkové výměny. Produkují bílkoviny, tuky, sacharidy a zužitkovávají živiny vstřebávající se přes střeva.
- Jedná se o trávicí žlázu. Produkováním cholesterolu se podílí na tvorbě žluči, která je důležitá při trávení a tvoří se v ní některé hormony.
- Jsou zásobním orgánem – ukládají glykogen, železo a některé vitamíny a minerály.
- Jedná se o skladiště škrobů, ze kterých se dá v případě potřeby vytvářet energie.
- Tvoří se v nich převážně plazmatické bílkoviny krevní plazmy.
- Regulují srážení krve.
- Mají vliv na nervový systém.
Játra jsou hlavní detoxikační orgán. Prostředí, ve kterém žijeme, je plné toxických látek, s nimiž se naše orgány musí každodenně vypořádávat. Aby játra fungovala ideálně, je potřeba o ně pečovat. V rámci prevence lze zařadit alespoň jednou ročně očistnou kúru jater, protože jsou často, možná i nevědomě, přetěžována.
Čím játrům nejvíce škodíme?
Neblahý vliv na játra mají například škodlivé přídavné látky obsažené v potravinách (zejména v polotovarech a hotových jídlech), mastná jídla nebo látky v některých lécích. Pozor také na množství požívaného cukru. V případě nadměrných dávek se cukr ukládá právě v játrech a naruší tak činnost trávicích enzymů, které jsou játry produkovány. Nepříznivé je i velké množství soli – játra pak nejsou schopna produkovat dostatek bílkovin a dalších pro tělo důležitých látek.
Jedním z hlavních nepřátel je samozřejmě také alkohol, který může vést k cirhóze jater. Ta ohrožuje více ženy než muže. Nadměrné množství alkoholu v organismu poškozuje buňky jater, brání jejich opakované tvorbě a výrazné poškození vede k tomu, že jaterní buňky odumírají, protože mají omezenou schopnost regenerace, a jsou nahrazovány vazivovou tkání.
Detoxikace jater vám pomůže i při problémech jako zácpa, nadýmání, plynatost a trávicí poruchy způsobené parazity.
8 základních tipů pro očistu jater
Zde je 8 základních doporučení, která povedou ke snížení zátěže doléhající na játra.
- Minimalizace příjmu alkoholických nápojů.
- Vyhýbání se hotovým jídlům, polotovarům a také uzeným a připáleným jídlům.
- Vyhýbání se mastným jídlům (pozor zejména na nasycené tuky).
- Snížení příjmu bílé mouky a bílého cukru.
- Konzumace menšího množství soli.
- Snížení nadváhy či obezity – redukce váhy.
- Redukování hladiny cholesterolu.
- Denně minimálně 30 minut pohybu.
Očista jater změnou jídelníčku
Jedna z nejlepších možností, jak k detoxikaci jater přistupovat, je změna stravovacích návyků. Zařaďme do jídelníčku pokrmy bohaté na vlákninu, dále dostatečné množství čerstvého ovoce a zeleniny (doporučované jsou například mrkev a červená řepa), jogurty s živou kulturou, kvašené okurky nebo kysané zelí, které také přispívají k odlehčení jater posílením střevní flóry.
Dobrou volbou je i olivový olej, dušená čekanka a citronová šťáva. Ovocné šťávy jsou obecně pokládány za prospěšné nejen při očistě jater. Každé ráno lze na lačný žaludek vypít sklenici citronové vody. Avšak podobné ozdravné kúry zahrnující například užívání olivového oleje by měly být pouze doplňkem k jiným detoxikačním postupům. Funkci jater je také možné podpořit bylinkami, jako je bazalka posvátná, lékořice lysá, rdesno mnohokvěté nebo houba housenice čínská.
Rostliny vhodné pro očistu jater
Existují rostliny, které přispějí k záměru očisty jater a mají na tento orgán blahodárný vliv.
Ostropestřec mariánský
Antioxidační silymarin, který ostropestřec obsahuje, příznivě působí na činnost jater a jejich pročištění. Pomáhá regeneraci buněk jater, k odstranění zánětu a zničení nádorových buněk. Můžete si ho vypěstovat i sami doma.
Vyzkoušejte ostropestřec
Ostropestřec mariánský přispívá k normální funkci jater a trávení.Lékořice
Chrání zdraví trávicího traktu a jater, podporuje regeneraci jater a je účinným detoxikantem. Může dobře posloužit i jako doplňková léčba zánětu jater. Současně pomocí očisty jater může díky lékořici docházet ke zlepšení stavu ekzémů, únavy a imunity.
Pískavice řecké seno
Jedná se o silný antioxidant. Už ve starověku si všimli jeho schopnosti chránit játra. Při konzumaci ve formě čaje přispívá k prevenci onemocnění jater a zároveň urychluje léčbu již poškozených tkání jater.
Šťovík kyselý
Pročišťuje krev a játra, podporuje tvorbu žluči (díky čemuž se i toxiny rychleji z organismu vyloučí). Obecně zlepšuje trávení a pomáhá tak například i při zácpě.
Bazalka
V případě dlouhodobějšího užívání bazalky dochází k harmonizaci všech funkcí v těle. Ovlivňuje i hospodaření se žlučí.
Na detoxikaci jater nezapomínejme
Játra jsou jedním z nedůležitějších orgánů našeho těla a je důležité o ně pečovat průběžně. Základním pilířem podpory našich jater je kvalitní a pestrý jídelníček, který by měl být oproštěn od nežádoucích látek. Při detoxikaci jater lze také zařadit léčivé rostliny, které mohou být dobrým pomocníkem v cestě za čistšími játry. Očistou jater tak můžeme předcházet řadě zdravotních komplikací.