Celý rok většinu z nás provázejí záděry. Vcelku miniaturní trhlinky, které ale dokážou způsobit maximální nepohodlí a bolest. Když začnou ke všemu ještě krvácet, léčí se poměrně dlouhou dobu. Bojují s nimi např. ženy s umělými nehty, kterým může méně šikovná nehtařka pilníkem spíše uškodit, lidé se suchou pokožkou nebo chroničtí okusovači nehtů.

Tyto malé „bolístky“ mohou být také nebezpečnou vstupní branou pro různé infekce a vážná onemocnění, např. žloutenku. Proto je dobré poškozené místo nejen chránit, ale i léčit, a to např. mastičkou, kterou si snadno vyrobíte doma.

Příprava před ošetřením

Než začnete ošetřovat jakoukoliv ránu, dobře si umyjte ruce teplou vodou a mýdlem, příp. si připravte ještě desinfekci, abyste – byť s dobrým úmyslem – nezanesli do rány kromě mastičky nebo olejíčku ještě infekci. Voda nejen že příjemně a bezbolestně vyčistí ránu, ale ještě změkčí kůžičku, tudíž bude snadnější se záděry zbavit.

Sáhněte po ostrých nůžkách na nehty, které si dopředu vydesinfikujte, abyste ještě více eliminovali možnost infekce. Uvolněnou kůži se snažte ustřihnout co nejvíce to půjde, abyste předešli dalšímu zatrhávání o oblečení, ručník nebo obyčejnou deku, pod kterou se večer u filmu schováte. Pokud nejste fanda mastiček, pokračujte v ošetření různými olejíčky.

Výborný je levandulový nebo čajovníkový. My však doporučujeme mastičku, která je výživnější, ale především domácí výroby, tudíž přesně víte, co v „pokladu v kelímku“ máte.

Zázračná mastička

Tuto mastičku nevyužijete jenom na záděry, ale dobře vám poslouží i při jiných kožních trhlinkách, při svépomocné léčbě lehčích odřenin nebo při ošetření aknózní pokožky, ale i při následcích nešikovnosti v kuchyni (nepozornost se struhadlem nebo noži).

Pro přípravu mastičky si připravte následující ingredience (možná až polovinu z nich máte doma):

  • 40 g květu měsíčku,
  • 40 g sušené levandule,
  • 40 g heřmánku,
  • 120 ml kokosového oleje,
  • 120 ml olivového oleje,
  • 10 kapek olejíčku z čajovníku,
  • 5 kapek levandulového éterického oleje,
  • 5 čajových lžiček včelího vosku,
  • 1 lžíci medu.

Zároveň si nachystejte toto náčiní:

  • hrnec s vodou a mísu pro přípravu vodní lázně,
  • něco na zamíchání směsi,
  • čisté prázdné kelímky od krémů, balzámů či jiných mastiček.

Připravte si vodní lázeň. V ní rozpusťte, příp. zahřejte kokosový olej a do něj posléze vmíchejte olivový olej. V momentě, kdy se obě tekutiny spojí můžete přidat levanduli, heřmánek a měsíček. Ztlumte plamen na minimum a směs nechte přiklopenou probublávat asi půl hodinky.

Po třiceti minutách směs prožeňte sítkem a do čisté tekutiny přidejte včelí vosk. Směs opět zahřívejte do doby, než se vosk rozpustí. Ihned potom sundejte z plotny a nechte zcela vychladnout. Do zchladlé směsi přidejte éterické olejíčky a med.

Nachystejte si čisté nádoby od jiných mastiček, do kterých si mastičku nadávkujete. Ještě bude poměrně dost tekutá, takže jí do úplného zatuhnutí budete muset čas od času promíchat, aby se zejména med neusazoval na dně nádoby.

Jakmile je mastička ztuhlá, můžete nádobky uzavřít a přesunout je do chladu (ideálně do ledničky).

Průběžná ochrana při záděře

Pokud vás nečeká žádné mytí nádobí nebo jiná práce, ošetřete záděru a nechte ji volně dýchat. To platí i pro „noční proceduru“. Jestliže se ale chystáte do práce, na zahradu nebo ke dřezu, určitě je dobré použít voděodolnou náplast, aby se do záděry nedostal žádný nepořádek. Při mytí nádobí neuškodí použít gumové rukavice, stejně jako můžete při zahradničení sáhnout po rukavicích zahradnických.

Vyhněte se kontaktu s dráždivými tekutinami, jako je např. acetonový odlakovač nehtů, peroxidová desinfekce (doporučujeme spíše betadinku – neštípe, nepálí) apod.

Pár tipů proti záděrám

  1. Pokud se záděry objeví, už víte, jak je léčit. Dobré je i vědět, jak jim předcházet, obzvlášť na podzim a v zimě, kdy vašim rukám sychravé počasí nepřidá.
  2. Používat krém na ruce není ostuda. Existuje spousta přípravků, které se vstřebávají okamžitě a ruce vyživí, aby jejich pokožka nebyla suchá a náchylná k poraněním, jakým záděry jsou.
  3. Pravidelné zkracování nehtů je žádoucí. Používejte vždy ostré a čisté nůžky, nezapomínejte ani na nehtovou kůžičku.
  4. Pravidelně užívejte vitamín B, C a zinek. Vitamíny podpoříte imunitu a zinkem posílíte nehty.
  5. Pokud se záděrami bojujete velmi často a ve velkém rozsahu, stojí za úvahu návštěva odborníka, který doporučí vhodnou léčbu.