Všichni to známe, nastane podzim a my jsme neustále nachlazení. Rýma, kašel, bolesti v krku, někdy dokonce i horečka nám otravují a znepříjemňují život. Co tedy dělat, abychom se nemuseli celé podzimní a zimní měsíce trápit s nachlazením?

Nachlazení se nedá léčit jinak nežli symptomaticky, což znamená, že se jen pokoušíme zmírnit jeho příznaky. To provádíme jednoduchým způsobem, a to klidovým režimem (psychickým i fyzickým), strávíme prostě celé dny v posteli, kde se snažíme vypotit. Dále pravidelně a efektivně větráme a nezapomínáme tělu dodávat tekutiny.

Odborná léčba

Obecná rada zní, při podzimním nachlazení není úplně šťastné užívat antibiotika, spíše bychom měli volit antivirotika.

Rýma

Spoustě lidem také zabírají při rýmě volně prodejné nosní kapky či spreje na uvolnění nosu. Další možností, jak si pomoct je používání mořské soli, kterou si nos pročistíme. Můžeme použít takzvanou konvičku, tedy výrobek určený právě k výplachu nosu mořskou solí. Tato vychytávka je ve společnosti čím dál více populární.

Bolest v krku

Na bolest v krku pomáhají cumlací pastilky, spreje nebo také kloktadla. Podle zkušeností nachlazených je jedním z nejúčinnějších způsobů léčby bolesti v krku sprej s jódem (nejčastěji Jox), nemůžeme mít však alergii na tuto látku nebo mít problémy se štítnou žlázou.

Kašel

Léků na kašel je nepřeberné množství, od kapek, přes sirupy až po tabletky. Je však potřeba rozlišovat kašel suchý a dráždivý a kašel vlhký. Podle typu kašle pak volíme vhodné medikamenty.

Rady našich babiček

Chceme-li se vyhnout lékárenským přípravkům, můžeme vyzkoušet, zda nám nepomohou staré dobré triky našich babiček. Takzvané babské rady jsou mnohdy mnohem efektivnější než recepty všech doktorů světa.

Rýma

Heřmánkový čaj je účinný při léčbě rýmy a jeho blahodárný výsledek podpoří i med. Můžeme také heřmánek vylouhovat a inhalovat, zaručeně se nám po chvíli nosní dutiny uvolní.

Bolest v krku

Bolesti v krku už se také nezalekneme. Budeme již totiž vědět, že je na ni vhodný šalvějový nebo podbělový čaj, který tlumí bolest a usnadňuje vykašlávání.

Další možností, jak se zbavit bolesti v krku je tvarohový zábal. Naneseme na šátek půl kila tvarohu a přiložíme jej na krk tak, aby mezi krkem a tvarohem byla vrstva látky.

Horečka

Na horečku zase zabírá sušený květ z černého bezu. Čaj vypijeme hodně teplý a osladíme si ho medem pro ještě lepší chuť. Popřípadě si můžeme připravit i čaj lipový.

Doporučuje se také obklad z octu, ten sníží teplotu. Smícháme stejný podíl vody a octu, namočíme do roztoku utěrku a omotáme jí lýtka. Na utěrku ještě umístíme ručník.

A nachlazení se už nezalekneme

Vždy musíme příznaky začít řešit a léčit okamžitě. Čím déle budeme příznaky přehlížet, tím horší může potom být léčba. Nachladíme-li se však, tak již víme, co dělat. Máme několik možností, buď nejprve vyzkoušíme triky našich babiček, nebo půjdeme rovnou do lékárny, kde si nakoupíme různé léčebné přípravky.