Zkuste jídelníček bez masa. Víkend se k tomu dobře hodí, protože oproti pracovnímu týdnu bývá klidnější, a tak je víc času, který můžete věnovat plánování a přípravě pokrmů. Možná vás překvapí, že i bezmasá strava vás zasytí.

Ke snídani zkuste kaši

Posnídat můžete zdravou kaši, která zahřeje i prospěje trávení. Je možné vybírat hned z několika druhů – ovesná, rýžová, pohanková, hrachová, bramborová nebo například pečená z jahel.

Ovesná dýňová kaše s karamelizovanými hruškami

Recept na dýňovou kaši oceníte nejspíš zejména na podzim, ale za zmínku stojí v každém ročním období. Dýni hokaido nakrájejte na měsíčky, odstraňte semínka a kousky v pekáči zalijte olejem a pečte do chvíle, kdy je dýně již měkká. Zatím smíchejte koření jako hřebíček, skořici, badyán, nové koření a muškátový oříšek. Upečené kousky dýně smíchejte se lžičkou směsi koření, dvěma lžícemi vody a rozmixujte. V hrnci zalijte ovesné vločky mlékem, přidejte vanilkový cukr, lžíci cukru krupice i špetku soli. Přiveďte k varu a vařte do zhoustnutí, přičemž v závěru přidejte dýňové pyré. Pokud chcete recept dovést k dokonalosti, orestujte na másle nakrájené hrušky, ke kterým lze přidat vlašské ořechy a cukr. Zkaramelizovanými hruškami ozdobte dýňovou kaši.

Rýžová kaše s olejnatými semínky

Zajímavé je, že tato kaše je naslano. Uvařte rýži a zároveň nasekejte mandle, mák a slunečnicová semínka. Na pánvi můžete opražit piniové ořechy. Když máte rýži připravenou, promíchejte ji se semínky a lze přidat vločky nori, citrónovou kůru, dýňová semínka a pažitku. Kaše je voňavá, lahodná a plná zdravých tuků a minerálů.[1]

K obědu můžete zvolit polévku

Husté polévky jako kulajda a kyselo nahradí i hlavní chod. Pokud ale chcete i druhé, vsaďte například na recepty z brambor. Nic nezkazíte ani čočkovou polévkou, šulánky s mákem, křenovou nebo koprovou omáčkou či bramboráky.

Staročeská kulajda

Oloupejte a nakrájejte brambory, očistěte houby a nakrájejte je na plátky. Lze použít i houby sušené. Ty zalijte horkou vodou a nechte chvíli odstát. V hrnci rozpusťte máslo, přidejte kmín, zasypte moukou, zasmahněte a zalijte vývarem. Poté přidejte brambory, houby, bobkový list, sůl, pepř a nové koření. Vařte do změknutí brambor a současně uvařte vejce. Do polévky následně vlijte smetanu a nasekaný kopr. Podávejte s vejcem a pečivem.

Šťouchané brambory s fazolemi a pórkem

Uvařte brambory ve vodě, do které lze přidat stonky z petrželky a omytou tmavou část pórku. Na posledních pár minut můžete přidat i fazole, aby se prohřály. Následně brambory rozšťouchejte. Zatím na pánvi opečte zelenou část pórku. Po 5 minutách bude pórek dost výrazný, po 15 až 20 minutách pak dozlatova nasládlý. Na závěr přidejte na 2 až 3 minuty česnek. Brambory s fazolemi podávejte teplé a ozdobené pórkem s česnekem a petrželkou.

Večeře může být ostřejší

K večeři můžete připravit těstoviny, tofu, pečený květák, cuketové smaženky nebo chřestový salát. Může to být ale i něco říznější chuti.

Víno k jídlu

Párování vína a jídla je moderním trendem.

Cizrnové kari se špenátem

Na oleji opečte nakrájenou cibuli, zázvor a chilli. Zatím pokrájejte česnek, sceďte cizrnu a omyjte špenát. K cibuli nasypte koření (například kurkumu, sušený koriandr, římský kmín) a česnek nebo lžíci kari pasty. Po chvíli přidejte cizrnu, rajčata, kokosové mléko a sůl. Směs je možné dosolit i sójovou omáčkou. Následně 10 minut vařte. Poté vmíchejte špenát a pokrm dochuťte limetkovou šťávou. Porce je možné dozdobit ořechy, limetkou nebo koriandrem.

Pečené langoše s trhanou hlívou a zakysanou smetanou

Připravte si podmáslí, promíchejte ho s moukou, solí a kypřicím práškem tak, aby mělo těsto správnou konzistenci. Dva plechy potřete olejem a vyložte pečicím papírem. Do předehřáté trouby vložte plechy s langoši, jejichž tvar vytvářejte roztažením těsta na placky, které upečte dozlatova. Zatím nakrájejte cibuli, propláchněte hlívu a natrhejte ji na menší kousky. Cibuli orestujte, přidejte česnek, hlívu, kmín, sůl, pepř a opékejte asi 5 minut, než hlíva změkne. Langoše potřete zakysanou smetanou, posypte směsí s hlívou a můžete ozdobit další zeleninou.

Máte rádi sladký dezert? Můžete se podívat na recept na piškotovou roládu nebo recept na skořicové šneky.