Podvádění partnerů je bohužel současným fenoménem. Z průzkumů vyplývá, že 37 % Čechů a Češek přiznává, že se nevěry dopustili.[1] Některé signály vypovídající o nevěře jsou ale nenápadné. Patří sem například i hodnotný dárek. Významná je však kombinace více znaků.

Nevěra je volba

To, zda je partner věrný, se odráží od jeho vnitřního nastavení. Pokud je věrnost jedna z jeho důležitých vztahových priorit, bude nejspíš odolávat potkávání zajímavých potenciálních protějšků. Jde o rozhodnutí, které ve vztahu učiní a má zájem ho dodržovat. Zároveň se člověk může k věrnosti dopracovat zkušenostmi. Projde si tedy obdobím nevěry a posune se k jinému vnímání vztahů. Vztah samozřejmě časem zevšední a může se stát rutinou. V tom případě může partner k nevěře sklouznout snadněji než na počátku vztahu. Stále ale platí, že se pro případnou nevěru rozhodne a přijímá tak i její důsledky.[2]

Reakcí na nevěru je nespočet. Opět je na každém partnerovi, jak se rozhodne situaci řešit. Může odpustit, nevěru oplácet, zvyknout si na ni, rozejít se nebo zanevřít na vztahy.

Zážitkový dárek

Jaký je recept na ideální dárek? Místo šperku společný zážitek.

Jak se chová nevěrný partner?

Přestože signály mohou být různorodé, některé znaky se opakují. Někdy může jít o nenápadné drobnosti každodenního života – například nové účty na sociálních sítích, další kreditní karty, podezřelé výdaje, vůně cizí osoby, zmeškané nebo anonymní telefonáty, častá absence na rodinných sešlostech či nesnášenlivost překvapení, jako je například nečekaná návštěva. Podívejme se, jaké další chování může nevěru doprovázet.

Změna návyků a rozvrhu

Pakliže by partner vedl paralelní vztah, nejspíš by změnil některé své návyky. Může jít například o aktualizaci hesla v počítači, k e-mailům, sociálním sítím nebo o změnu přístupového kódu k telefonu, úzkostlivé držení mobilu u sebe nebo jeho nošení i do koupelny. Důvodem k obavě je možná i to, když partner maže historii v mobilu nebo počítači.

Také může partner začít chodit pozdě na rodinné schůzky, zdržuje se v práci nebo často jezdí na služební cesty. Zkrátka není schopný dodržovat časový rozvrh jako doposud nebo mění plány na poslední chvíli.

Nadměrná péče o sebe sama

Pokud pozorujete u svého partnera změnu v chování z hlediska péče o sebe sama, je na místě zpozornět. Jedním z prvotních znaků nevěry je právě to, když o sebe začne člověk nezvykle pečovat – pořídí si nové oblečení, chodí do posilovny, najednou se zajímá o zdravou stravu a zakládá si na svém vzhledu.

Nadměrná péče o vás

Nevěru může paradoxně značit i to, že vám bude partner věnovat více pozornosti. K tomu ho vedou výčitky svědomí nebo potřeba pojistit si vás – pro případ, že byste odhalili pravdu. Může tedy projevovat touhu trávit s vámi více času nebo vás bude zahrnovat dary. Na druhé straně můžete zjistit, že partner často dostává dárky například od matky nebo kolegů.

Časté hádky

Navzdory předchozímu bodu se můžete častěji hádat, což je způsobeno zejména vnitřní rozpolceností vašeho partnera a pocitem nutnosti udržet tajemství. Kvůli tomu se stává náladovým či podrážděným a projevuje se úzkost z obavy, že na nevěru přijdete. Rozhodí ho pak i drobnosti, které mezi vámi vyvolají neshody. Ty pak mohou končit slovy o rozchodu, o kterém nejspíš někdy přemýšlí. Zároveň může mít i jistotu, že má kde hledat útočiště, pokud by k rozchodu opravdu došlo.

Partner se stává cizím

Zbystřete, pokud máte dojem, že se vám partner odcizuje. Takovou skutečnost je možné vycítit z toho, že například bývá často zamyšlen, nevyznává vám lásku nebo nevyhledává možnosti, jak byste spolu mohli trávit čas o samotě.

Změny ve vzájemné intimitě

Zajímavé je, že právě vzájemné vzdalování může vést k častějšímu vyhledávání intimních chvil ze strany vašeho partnera. Pociťuje vinu a snaží se ji odčinit. Současně ale ke společné intimitě nemusí docházet postupem času skoro vůbec.

Nové zájmy

Partner může změnit své záliby nebo chutě. To lze vysvětlovat tím, že jeho nový objekt zájmu například hraje tenis nebo jí rád mořské plody. Váš partner se mu chce přizpůsobit.

Hmotné a nevysvětlitelné věci

Všimněte si zdánlivě nevýrazných detailů, které partner může mnohdy věrohodně vysvětlit. Často jde ale pouze o zdání a je na místě se na ně zaměřit především v případě, že se takové věci opakují. K těm patří zvířecí chlupy na jeho svetru, cizí vlasy na oblečení, neznámé věci v autě nebo nový parfém, který dosud nepoužíval.

Konfrontace s nevěrou

Máte-li podezření na partnerovu nevěru, konfrontace vám umožní ujasnit si další kroky. Pokud máte tušení, položte svému protějšku pár otázek a pozorujte řeč jeho těla. Nejspíš se prozradí. Jestliže už takový stav trvá delší dobu, odhalení možná půjde lépe, než si myslíte. Partner si totiž zvykl, že o ničem nevíte, a nebude se tolik kontrolovat.[3]

Řešíte opačný problém a partnera stále nemáte? A hledáte ho? Přestaňte dělat při hledání partnera stále stejné chyby.