Příběh průkopníka animovaného filmu, který ovlivňuje kulturu po celém světě. Jeho práce i život mají enormní dopad na zábavní průmysl. Jde o jednoho z nejúspěšnějších vizuálních umělců a podnikatelů. V začátcích jeho profesní kariéry ho přitom nikde nechtěli ani zaměstnat. Walt Disney ale věřil svým snům.
Už v dětství si vytvářel svět plný fantazie
Narodil se 5. prosince 1901 v Chicagu v Illinois. Jeho otec pracoval jako stavební dělník a matka byla učitelkou. Rodiče měli celkem pět dětí. Když byl Walt dítě, přestěhovali se na farmu do Marceline v Missouri. Právě toto místo se stalo pozdější inspirací pro řadu Disneyových nápadů.
Již v době, kdy rodina žila na farmě, se projevilo jeho nadání v oblasti kreslení. Soused Waltovi nabídl zaplatit mu za kresbu jeho koně. Zde se také rozrostl Disneyho zájem o vlaky. Údajně už v raných začátcích jeho zájmu o vizuální umění mu začaly v hlavě vyvstávat první nápady na animované filmy. Bylo mu přibližně 5 let.
Nevzali ho ani jako řidiče sanitky
Následně se rodina ještě stěhovala a Walt se usadil v Kansas City. Zde se rozhodl k rozvoji své umělecké kariéry. Při hledání práce ale nebyl příliš úspěšný, nepovedlo se mu získat ani práci řidiče sanitky. Jeho bratr pracující v bance mu ale zajistil místo v reklamní společnosti Pesmen-Rubin Art Studio, kde Disney kreslil reklamy pro noviny, magazíny a filmová divadla. V rámci této příležitosti zdokonalil své techniky kreslení a základy designu.
Chtěl ale pracovat na volné noze. Začal tedy působit jako individuální kreslíř. Nejprve založil společnost poskytující práci i dalším zaměstnancům, ale nezvládl její financování. Následně s bratrem založili společnost Disney Brothers Studio. Zde zaměstnal Lillian Bounds, se kterou se tentýž rok vzali.
První úspěch přinesl Králík Oswald
Disney Brothers Studio vzniklo v roce 1923 v Los Angeles. Společnost byla později přejmenována na Walt Disney Studio.[1] Díky pracím spřátelených animátorů začaly přicházet první výrazné úspěchy. Jeden z nich zapříčinila postava králíka Oswalda ze stejnojmenného seriálu, který byl vytvořen pro Universal Pictures. Disney však následně přišel o práva na postavu Oswalda, velkou část zaměstnanců jeho společnosti přetáhla konkurence a rozpočet na chystaný film byl výrazně snížen.
Z králíka vytvořil myš
V období velkého neúspěchu, a možná právě kvůli němu, dal ale vznik jiné postavě – byl stvořen Mickey Mouse. První animovaný film s Mickey Mousem byl uveden v roce 1928 a získal si velkou popularitu. Této postavě propůjčil i svůj hlas a celkové zpracování bylo v té době nevídaně inovativní.
Mickey Mouse se zejména díky své nadčasové technologické stránce vyhoupl na absolutní špičku v oboru. Disney byl nadále motivován k vytváření dalších postav jako Kačer Donald nebo Goofy a Pluto. V dalších letech navzdory hospodářské krizi Disney vytvořil první barevné filmy a první celovečerní animovaný film Sněhurka a sedm trpaslíků. Ten získal řadu ocenění, ačkoliv blízcí mu původně zpracování tohoto námětu vymlouvali a považovali ho za hloupost, která jeho společnost spíš zničí.
Zlatý věk animace
Obrovský ohlas Sněhurky byl Disneyovým vlastním vrcholným úspěchem a zároveň uvedl jeho studio do éry označované jako „zlatý věk animace“. Nadále vznikaly nové díly Mickey Mouse, Kačera Donalda, Goofyho a Pluta. Vytvářel i další filmy jako Pinocchio, Fantasia, Bambi, Alenka v říši divů a Petr Pan, které se staly klasikami animovaného filmu. V poválečném období začal pracovat na podobě Popelky. V 50. letech natočil například i vzdělávací filmy o vesmíru.
Současně v průběhu jeho tvorby nastávala období, kdy se Disney potýkal s finančními problémy nebo měl dluhy. Výroba animovaných filmů byla nesmírně drahá. Navzdory napnutým rozpočtům byl v roce 1955 v Kalifornii otevřen Disneyland, první tematický park na světě. Další je například Disneyland v Paříži.
Jeho příběh inspiruje k tvorbě něčeho neobvyklého
Walt Disney se zarytě držel svých představ a snů, které se mu dařilo navzdory nepřízním osudu uvádět v realitu. Zapsal se do historie animovaného filmu, v němž jeho tvorba představuje významný mezník. Přinesl řadu nových postupů, které animovanou produkci posunuly na daleko vyšší úroveň. Jeho společnost se stala symbolem inovace a kvality a osobnost Walta Disneyho díky vlastní tvrdé práci a neúnavnému úsilí vytvořit něco výjimečného dodnes inspiruje lidi po celém světě.
Vedle filmového a televizního průmyslu je Disneyho odkaz i v hudebních nahrávkách, knihách nebo herním průmyslu. Vše provází jeho základní myšlenka – ať je veškerá tvorba přístupná a zábavná pro celou rodinu.