Bojové drony, zvláště ty letecké, se v posledních měsících zviditelnily a osvědčily ve válce na Ukrajině. Ukrajinská armáda s nimi zastavila postup ruských vojáků na Kyjev. Denně s nimi zabíjí okupanty a ničí techniku i muniční sklady. Tato strategie otevřela některým zemím oči a donutila je přehodnotit způsob zbrojení. Také česká armáda se inspirovala a rozhodla o nákupu menších bezpilotních letounů.

Válka na Ukrajině

Píše se únor 2022 a Rusko zahájilo největší válečný konflikt v Evropě v 21. století. Nejen v tomto se přepisovaly dějiny. Ukrajina se navzdory předpokladům ubránila. Mnozí odborníci predikovali její kapitulaci do několika dní, maximálně týdnů. Ale jak už víme, nestalo se. Svou roli sehrálo hned několik věcí. A drony na tomto klíčovém seznamu bezpochyby nechybí.

Jen několik dní od zahájení invaze se objevily titulky: „Ruský konvoj míří na Kyjev“.[1] Tento konvoj čítal stovky kusů bojové i transportní techniky a rozpínal se na desítkách kilometrů. Cíl byl jasný: Obsadit ulice hlavního města.

Satelitní snímek ruského konvoje, který mířil v únoru 2022 na Kyjev (Foto: Maxar)
Satelitní snímek ruského konvoje, který mířil v únoru 2022 na Kyjev (Foto: Maxar)

Turecký dar z nebes

Jenže tažení mnohakilometrové kolony zastavily turecké drony Bayraktar.[2] Jeden stroj má rozpětí křídel 12 metrů, je dlouhý 6,5 metru a unese bojový náklad o hmotnosti 150 kilogramů. Střely jsou naváděny buď laserem, nebo pomocí GPS. Díky vychytávkám jako optická a infračervená kamera, laserový označovač nebo dálkoměr dokázaly drony snadno najít a zaměřit cíle na velké vzdálenosti, a navíc se vyhnout nepřátelským radarům.

Tyto stroje Ukrajincům posloužily i v ničení dalších konvojů – včetně toho, který se s 800 kusy vozidel pokoušel prostoupit do Dněpropetrovské oblasti.

„Ruské jednotky nezvládají logistiku. Opakuje se stejný scénář, kdy vyrazí do ofenzivy, ale Ukrajinci jim po pár hodinách zničí zásobování, tedy nákladní vozy s palivem nebo municí. Vedle dělostřelectva k tomu používají i Bayraktary,“ uvedl pro server E15 vojenský analytik Lukáš Visingr.[3]

Osvědčily se „sebevražedné“ drony

Sebevražedný nebo kamikadze dron – tak se obecně nazývají autonomní letouny. Přesnější označení je vyčkávací munice podle anglického „loitering munition“. Stroje vyčkávají v oblasti a útočí, až když je cíl lokalizován.

Turecké drony samozřejmě nejsou jedinou součástí ukrajinské výbavy. Kyjev obdržel od západních zemí nejen tanky, děla, protiletecké systémy, munici, obrněná vozidla, ale také právě bezpilotní letouny. Například Spojené státy poskytly menší sebevražedné drony Switchblade.

Samozřejmě se bojuje na všech frontách, vede se tak i informační válka. Ukrajinská armáda hojně zveřejňuje záběry z úspěšných útoků kamikadze dronů na všelijaké cíle. Ať už je to opuštěná vojenská technika, dělostřelecká jednotka nebo vojáci v zákopech.

Rusko využívá íránské Šáhidy

Írán je hlavním dodavatelem útočných dronů Rusku. Jeho Šáhidy používá Moskva především k útokům na kritickou infrastrukturu. Neobvyklým cílem nejsou ani civilní budovy. Rusko je schopné vyslat během několika hodin i desítky těchto kamikadze strojů. Zavinily už smrt spousty civilistů.

Ukrajinci tyto bezpilotní letouny nazývají „mopedy“ kvůli typickému hlasitému zvuku.[4] Není jasné, kolik Teherán takových zbraní Rusku dodal, ale dodávky jsou zřejmě opakované. První zásilku obdržela Moskva v červenci roku 2022. Agentura Unian se pozastavuje nad tím, jak mohl Írán drony vyvinout navzdory mezinárodním sankcím a pomocí okopírovaných západních technologií.[5] Rusko má taktéž bezpilotní letouny vlastní výroby. A využívá zřejmě i čínské průzkumné drony. Peking rovněž podle některých zdrojů pomáhá s dodávkami komponentů, díky kterým okupanti drony sestavují.[6]

I s malým kašpárkem se dá udělat velké divadlo

Obě strany válečného konfliktu využívají zcela běžné, menší drony k rafinovaným útokům. Stroje nesou výbušninu, často i pouhý vylepšený granát. Vznesou se nad zakopanými vojáky, kteří si pohybu nad sebou většinou ani nevšimnou. Následně dron vypustí náklad a výbušnina vojáka zraní či rovnou zabije. Výjimkou nejsou ani noční údery díky termovizi.

Výbuch nálože, kterou na ruského vojáka spustil ukrajinský dron (Foto: Twitter / KrzysztofJano15)
Výbuch nálože, kterou na ruského vojáka spustil ukrajinský dron (Foto: Twitter / KrzysztofJano15)

Takových videí a fotek jsou od začátku války desítky, ne-li stovky. Veřejnosti jsou dostupné například na Twitteru nebo Telegramu.

Česká stopa

Česká republika patří mezi přední podporovatele napadené Ukrajiny. A ani v dodávkách dronů nezaostává. Iniciativa Dárek pro Putina vybrala peníze na drony – útočné, sebevražedné i průzkumné.[7] Sbírky iniciují i jednotlivci, kteří následně vozí drony a jiné vybavení na Ukrajinu po vlastní ose.

Luke Skywalker a jeho boj proti temné straně Síly

Výraznou posilou Ukrajiny se stal i herec Mark Hamill, který ztvárnil Luka Skywalkera v sáze Hvězdných válek. Po několika jednáních, včetně toho s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, se stal ambasadorem projektu Army of Drones v rámci platformy United24. Sám Hamill následně začal shánět peníze na nákup bezpilotních letounů. Díky této spolupráci už ukrajinská armáda obdržela stovky dronů.[8]

Jaká je obrana před drony?

Ukrajina spoléhá na třístupňový systém obrany proti ruským bezpilotním strojům. Na ochraně se podílí hlídkující stíhačky či vrtulníky, protiletadlové rakety anebo vojáci s patřičným vybavením. Tím jsou většinou kulomety, ale i speciální protidronové pušky.

Jaká je budoucnost bojových dronů?

Kam se bude tento segment vyvíjet, naznačili třeba Izraelci. Společnost Elbit Systems slibuje, že její dron Lanius přinese průlom při bojích ve městech. Stroj prý díky umělé inteligenci rozpozná, kdo je nepřítel a zda je ozbrojený. Následně ho dokáže zlikvidovat sebevražedným útokem – ať už venku nebo v interiéru. Systém bude moct pracovat odděleně nebo být součástí celé robotické a autonomní bojové platformy. Zda je tamní armáda uplatňuje v aktuální pozemní operaci v Pásmu Gazy, zatím není jasné.

Dron bude mít sice malou výdrž, ale na splnění rychlého úkolu to podle výrobce postačí. Můžeme si tak představit situaci, kdy skupina teroristů drží uvnitř budovy rukojmí. Stačí menší vstupní otvor a dron vykoná své.[9]

Česká armáda a drony

Původně armáda vážně zvažovala nákup tří středních bojových dronů. Místo toho pořídí více než 200 menších bezpilotních strojů. Půjde o malé kvadrokoptéry, až dvacetikilogramové drony ScanEagle. Sloužit budou více jednotkám ať už pro sledování nebo průzkum. Vedení armády tuto změnu odůvodnilo právě zkušenostmi z bojišť na Ukrajině.

Drony střední kategorie chce pořídit až jindy. Specialista sekce zpravodajského zabezpečení armády České republiky Petr Čeklovský tvrdí, že se menší drony stanou součástí vybavení v příštích letech. Řekl to České televizi: „Základní výhodou dronů kategorie mikro a mini je, že poskytují veliteli situační přehled na bojišti v čase, kdy to on zrovna potřebuje. Jejich použití pro velitele tak není o moc těžší, než když si vyndá dalekohled z batohu,“ poznamenal Čeklovský.[10]

Armáda plánuje do budoucna rozšířit bezpilotní prostředky, a to letecké i pozemní. Čeští vojáci například zvažují, že by bitevníky L-159 mohly být v budoucnosti nahrazeny právě drony.