Rádi si osladíte sladkým medem čaj? Víte, že existuje několik druhů medu? Jedním z nich by nebylo vhodné si nápoj osladit, jelikož obsahuje silné omamné látky a vyvolává halucinace. Na druhou stranu jsou však známy jeho pozitivní účinky při zdravotních neduzích. Nevěříte a myslíte si, že to není možné? Pak pokračujte ve čtení našich řádků.

Halucinogenní med na první pohled vypadá jako každý jiný druh medu. Má načervenalou barvu, avšak chuť je lehce nahořklá.

Intoxikace

Za produkci halucinogenní medu, nazývaného též šílený med, mohou největší včely na světě. Jejich tělo dosahuje délky až tři centimetry. Tyto včely opylovávají specifický typ rostlin. Jedná se o typ rododendronu, který obsahuje látku nazývanou grayanotoxin.

Zmíněná surovina vyvolává jak u lidí, tak i u zvířat silné fyziologické změny, jakými jsou například slinění, pláč, močení, zažívací problémy, rozdvojené vidění, nadměrné pocení, bolest hlavy, křeče či zvracení. Samozřejmě také záleží na množství, které zkonzumujeme a na koncentraci grayanotoxinu v medu.

Nepálský med kmene Gurung má silně halucinogenní účinky (Foto: Elements.envato.com)
Nepálský med kmene Gurung má silně halucinogenní účinky (Foto: Elements.envato.com)

Reakce se mohou měnit od halucinací a zpomalení srdečního tepu až po dočasné ochrnutí a bezvědomí. Příznaky se obvykle projevují po půl hodině až po čtyřech hodinách.

Výskyt

Tento šílený med nalezneme na dvou světových místech, a to v Nepálu a v turecké oblasti Černého moře. V Nepálu jej produkují agresivní včely skalní hnízdící vysoko ve skalách, což jsou těžko dostupná místa, a proto je pro sběr medu pověřené Nepálce, místní národ Gurungů, velmi nebezpečné tento speciální med sbírat.

Historie

O šíleném medu se vědělo už v dějinách, jsou známy historické záznamy z dob starého Říma a Řecka. Jednou z významných osobností, která se již před dávnou dobou zajímala o účinky zmíněného medu, byl Xenofón z Athén (čtyři sta jedna před naším letopočtem), žák Sokratův.

Využití medu

Halucinogenní med měl velkou škálu využití v historii, pojďme se na pár z nich podívat.

Ve válce

Traduje se dokonce, že med byl použit v dávné minulosti i jako biologická zbraň. Pontský král Mithridatés VI. zanechal nepřátelskému vojsku jako dárek med, po jeho zkonzumování nebylo vojsko schopno bojovat.

Lék

V Nepálu a v Turecku se halucinogenní med často využívá ke zmírnění hypertenze a jako sladká náhražka viagry. Další možností je jeho využití při zdravotních problémech, jako jsou cukrovka nebo artritida. Těchto ozdravných účinků využívají i některé evropské země, mezi které patří například Německo.

Cena medu

Šílený med patří rozhodně mezi nejdražší typ medu. Stejně jako i jiné omamné látky, tak i halucinogenní med, se prodává nelegálně na černém trhu, kde se prodává za nemalé peníze. Půl kilogramu zhruba za 1 300 – 1 800 Kč.

Jižní Korea považuje šílený med za ilegální látku a je v zemi zakázaný od roku 2005. V současné době není známé žádné úmrtí v důsledku konzumace šíleného medu.

Medový závěr

V Nepálu a Turecku lze nalézt zvláštní druh medu, takzvaný šílený med. Šílený med může být využíván buďto jako kvalitní biologická zbraň, nebo jako alternativní forma léčby různých zdravotních komplikací. Obě varianty však vyjdou konzumenty hodně draho, protože pouhých půl kilogramu tohoto halucinogenního medu stojí v průměru 1 500 Kč.