Mravenci patří nejen mezi zvířata užitečná, ale i mezi zvířata, která způsobují největší škody na zahradě. Devastují lidem jejich záhony i trávníky. Mravenci jsou společenská zvířata, která se pokaždé vyskytují ve velkých houfech, a tudíž je mnohem těžší je odstranit. Tento článek přináší několik odzkoušených a účinných doporučení, jak zvítězit v boji nad mravenci.

Účinné triky proti mravencům

Podívejme se společně na ty nejlepší možnosti, jak vyhrát nad mravenci.

Amoniak

Amoniak má svou charakteristickou odpudivou vůni, a proto se dá předpokládat, že mravencům vonět dobře nebude stejně tak jako lidem. Je potřeba připravit si roztok – čtyři polévkové lžíce čpavku na jeden litr vody. Tento roztok posléze přelijeme do rozprašovače a postříkáme jím mraveniště. Mravenci se neukážou několik dní.

Petrolej

Petrolej se ukázal jako levný a univerzální přípravek na boj s mravenci. Stačí jen, když si trochu podryjeme mraveniště lopatou, vložíme do něj hadřík, který jsme předem namočili v petroleji a dáme na mraveniště nějaký poklop, aby se petrolej neměl možnost odpařovat. Nezapomínejme však, že petrolej má pronikavou vůni, není tedy na místě, abychom jej používali v blízkosti rekreačních center nebo třeba ve skleníku.

Vroucí voda

Nejjednodušším a také nejlevnějším řešením, jak se zbavit mravenců, je použít vroucí vodu. Nedoporučujeme však mraveniště zalévat vroucí vodou, pokud si mravenci udělali příbytek mezi rostlinami, ty totiž vařící vodou „uvaříme“ a bude poté opravdu těžké přivést rostliny opět k životu.

Biocid

K zahubení postačí také návnada, která obsahuje látku známou jako biocid. Jedná se o látku určenou k hubení, omezování nebo odpuzování organismů škodlivých pro člověka.

Voňavé rostlinky

Tento hmyz dobře nesnáší prostředí, kde je vysazena máta, tymián, pelyněk a levandule. Mravenci si také nikdy nedělají domovy na záhonech česneku, kopru či petržele. Je proto vhodné, pokud naleznete mraveniště, abyste poblíž vysázeli nějaké aromatické bylinky. Ale pozor, tato metoda mravence nezabíjí, jen se jejich cesty přesunou jinam, až voňavé místo ztratí pro mravence nepříjemnou vůni, zase se v klidu vrátí, z toho důvodu je třeba tuto techniku pravidelně opakovat.

Křída

Víte, kudy se vám mravenci dostávají do obydlí? Pak v těchto místech nakreslete na zem čáry pomocí bílé křídy. Uhličitan vápenatý, látka obsažená v křídě, mravence dokonale odpuzuje. Tento postup je vhodný pro suchá období, po dešti je nutné jej samozřejmě zopakovat.

Citron

Citron je spolehlivým pomocníkem a v boji s mravenci je velmi účinný. Stačí pokapat všechna místa, díky kterým vás mravenci doma navštěvují. V rozích místnosti umístíme plátky citronové kůry.

Rad existuje samozřejmě mnohem více, zde jsou uvedeny jen některé z nich.

Prevence proti výskytu mravenců

Základním pravidlem, jak se zbavit mravenců v domácnosti, je její pravidelný úklid, v žádném případě nenechávat nikde v domě žádné zbytky potravy, žádné drobečky, ty totiž mravence lákají, vidí v nich jistou hostinu. Potraviny vábící mravence (například mouka, cukr, strouhanka) skladujte ve skleněných nebo plastových nádobách, které nemohou silná mravenčí kusadla poškodit, tak jako by mohla zničit papírové sáčky.

Mravenci v domácnosti (Foto: Elements.envato.com)
Mravenci v domácnosti (Foto: Elements.envato.com)

Je nutné, aby se mravenci pravidelně likvidovali, avšak každá domácnost se s nimi vypořádává různými způsoby.

Mravenci patří mezi jisté škůdce, a proto je potřeba zvládnout jejich výskyt eliminovat a v lepším případě se jich zbavit nadobro. Lze nalézt rozmanité návody, jak nad mravenci vyzrát, ale každý si musí najít svůj vlastní účinný způsob. Nejsme schopni říct s naprostou jistotou, která z uvedených rad vám stoprocentně pomůže. Můžeme se však jen pokusit vám přinést nové triky, které jste třeba zatím nevyzkoušeli, protože jste o nich nic nevěděli. Snad to bude právě vaše metoda k vymýcení mravenců. Přejeme vám, ať se vám boj podaří vyhrát.