Při třídění odpadu se bohužel stále objevují přešlapy. V kontejnerech tak často končí věci, které tam nepatří. Víte například, kam s rozbitým květináčem nebo kancelářskými sponkami?
Třídění papírového odpadu
Mohlo by se zdát, že na třídění papíru není nic složitého. Jde přeci o materiál, který si nespletete a poznáte ho na první dobrou. Je třeba ale rozlišovat kancelářský papír, recyklovaný papír, povoskovaný papír, toaletní papír, papírové kapesníky a papírové pleny pro děti.
Recyklovaný papír
Papír se dá recyklovat zhruba sedmkrát. Pak už je na něm vidět nižší kvalita, propíjí se, trhá, prosvítá, je tenký a vlákna nedrží pohromadě, což způsobuje problémy při lisování. I takový materiál se dá ale ještě několikrát využít – většinou k výrobě toaletního papíru a proložek na vajíčka. Do modrého kontejneru nicméně už nepatří. Mnohem lépe mu bude v kompostu, kde se do pár týdnů rozloží. Stejně jsou na tom i papírové kapesníky nebo dětské pleny, které jsou k tomu určené.
Jak recyklovat obálku s bublinkovou fólií?
Obálka je z papíru, a tak by neměl být s tříděním problém. Co když má ale na přední straně speciální okénko nebo uvnitř výplň z bublinkové fólie a silnou vrstvu lepidla?
Tašky na tříděný odpad
Třídění může být nyní velmi snadné s praktickými tašky na třídění odpadu.Okénko nevadí, snadno se při drcení, máčení a mixování hmoty z papíru ztratí. Výplň z bublinek proti poškození je ale třeba vyjmout. Vnitřní obálka je vždy přilepená tak, aby se uvnitř nepohybovala a plně chránila svůj obsah. Právě to ale značně komplikuje oddělení plastu od papíru.
Kancelářské sponky a drátky do sešívaček
Sponky ani drátky spojující papír v zeleném kontejneru nevadí. Při dodatečném třídění na lince se odstraní ještě před odvozem k recyklaci.Co patří do kontejneru na sklo?
Běžně se sklo třídí do dvou různých kontejnerů. Do zeleného to barevné, do bílého čiré. Pokud je k dispozici jen jeden, řiďte se jen materiálem a na barvu zapomeňte. Lahve se přeberou po svozu na linku.
Kam vyhodit rozbité zrcadlo?
To, že se vám doma něco roztříští na střepy, neznamená, že nepořádek smetete na hromádku a odnesete do kontejneru na sklo. Porcelán, keramika ani zrcadlo tam totiž určitě nepatří. Budou se sice rozkládat mnoho let, ale jejich místo je u směsného odpadu. V některých případech dojde k pečlivějšímu roztřídění po svozu.
Problém se zrcadlem je v tom, že obsahuje velmi tenkou vrstvu kovu (stejně jako obaly od zubních past) a u běžného skla tak nemá co dělat. Celá várka v kontejneru by kvůli takovému znečištění přišla vniveč. Sklo musí být čisté a bez přítomnosti cizích materiálů. Při zpracování by se nedosáhlo dostatečné kvality a výrobky by ztratily na hodnotě.
Pokud se zdráháte vyhodit zrcadlo do směsného odpadu, využijte služeb sběrných dvorů. Nachází se v každé obci, služby jsou zdarma a otevírací doba je nastavená tak, aby vyhovovala potřebám občanů, kteří mají čas především o víkendu nebo ve všední dny k večeru.
Třídění plastového odpadu
S plastovými obaly je nejedna potíž. Neměly by se opakovaně využívat, aby se toxické látky neuvolňovaly do vody, neměly by se vystavovat teplotním šokům a neměly by se vyhazovat do volné přírody, protože se tam budou rozkládat déle než 100 let.
Zmáčknout a povolit
PET lahve se před vhozením do kontejneru sešlapují, aby se usnadnila jejich recyklace a lisování, víčko ale můžete jen lehce povolit. Na lince se stejně veškerý odpad ještě jednou přebírá.Musí se plasty před tříděním umývat?
Mnoho lidí věří tomu, že je nutné obaly, PET lahve a sáčky vymýt a zbavit všech nečistot. Má to svá pravidla. Rozvedeme je u čtyř příkladů.
1. Mastnota
Stopy po oleji znehodnotí odpad a brání recyklaci a dalšímu využití. Lahve tedy properte směsí vody a přípravku na mytí nádobí a nechte vyschnout.
2. Drogerie
Lahve od šamponu, gelových mýdel nebo kosmetických produktů můžete s klidem vyhodit bez vyplachování. Zbytky přípravku v kontejneru nevadí.
Před recyklací se odpad „propere“ a zbaví všech stop mýdel, gelů nebo krémů, které by mohly při další výrobě materiál znehodnotit.
3. Zbytky jídla
Pokud jste si v sáčku nesli svačinu a zůstaly v něm drobky, nemusíte se s čištěním obtěžovat. Vrstva jogurtu na dně kelímku už ale představuje problém a je třeba ho vymýt. Běžné zašpinění nevadí, větší zbytky jídla ano.
4. Nebezpečné látky
Stopy po žíravinách nebo barvách jsou tabu. Ty do žlutého kontejneru na plasty nepatří, ani do žádného jiného. Odvezte je ideálně rovnou do sběrného dvora.
Co nepatří do plastového odpadu?
PET lahve, bublinkové fólie nebo mikrotenové sáčky. Tam není o třídění pochyb. Většina lidí ale dělá chybu, když do žlutého kontejneru hodí i obaly od výrobků, které mají svrchní část z plastu, aniž by prozkoumali, co se skrývá pod ní.
Nedůsledné dělení odpadu tak může bránit recyklaci a opětovnému využití materiálů. Potřeba odpad znovu přebírat pak zvyšuje náklady na třídění a může vést i ke zdražení odvozu odpadu. To zase někdy vede ke snížení četnosti odvozu odpadu a přebytky pak lidé vyhazují jinam, než by měli.
Zubní pasta
Uvnitř většiny tub od zubní pasty je tenká vrstva hliníku, který mezi plasty nepatří. Jde sice o velmi malé množství, ke kterému se bez rozříznutí pasty nedostanete, ale stačí k tomu, aby znehodnotilo plast určený k recyklaci.
Sáčky od chipsů
Podobně jako zubní pasty jsou na tom i sáčky od chipsů, sladkostí nebo tyčinek, proteinů, uzenin a trvanlivých jídel.
Pokud na stříbrném vnitřku najdete označení PP 5, může jít k plastům, v opačném případě patří do směsného odpadu.
Box na jídlo
V restauraci vám přinesli porci, kterou nesníte. A tak si necháte zbytek jídla zabalit. Kam ale s obalem? Je to plast a v ideálním případě by měl zamířit do žlutého kontejneru. Záleží však na míře znečištění jídlem. Pokud je uvnitř jen otisk po steaku, zamíří k plastům. Jestliže je ale obal plný zbytků nebo silně znečištěný od omáčky či krémového dresinku, patří do směsného odpadu.
Kam s polystyrenem?
Tento typ odpadu patří do kontejnerů na plasty. Některé obce ale prosí své obyvatele, aby objemnější kusy odvezli přímo do sběrného dvora. Důvod je jednoduchý – polystyrenové desky velmi rychle zaplní místo v popelnicích a nezbyde tak prostor pro další tříděný odpad.
Co se stane s tříděným odpadem?
Pokud důsledně třídíte, jistě vás také zajímá, jaký je další osud vytříděného odpadu. Varování: Z odpovědi možná nebudete úplně nadšeni.
Otázky třídění, nakládání s odpady, svozů, recyklací a dalšího využití nebo likvidace řeší Ministerstvo životního prostředí[1].