Klíšťata, komáři a další havěť nám dokáže velmi znepříjemnit život, a to nejenom v letních měsících. Repelenty zakoupené v obchodě často moc nefungují a nepříjemně zapáchají. Pojďme se společně podívat, jak vyrobit repelenty, který budou dokonale fungovat a krásně vonět, a to vše z pohodlí vašeho domova.

Pomeranč a hřebíček v boji proti komárům

Tento rychlý a jednoduchý recept chrání váš prostor před komáry i mouchami kdekoliv, kde je to potřeba.

Do plátků nebo poloviny pomeranče zapíchejte hustě hřebíček a položte všude tam, kam nechcete, aby se otravný hmyz dostal. Citrusová vůně s hřebíčkem hmyz odpuzuje.

Pomeranč s hřebíčkem proti komárům (Autor: Jaroslav Křížek)
Pomeranč s hřebíčkem proti komárům (Autor: Jaroslav Křížek)

Tato malá vychytávka funguje skvěle například, když chcete ochránit svoji pergolu při letním grilování proti nepříjemnému hmyzu.

Domácí repelent z bylin ze zahrádky

Máte na zahrádce bylinky a nemáte rádi komáry? V tom případě je tento recept přesně pro vás.

Natrhejte si mátu peprnou, rozmarýn lékařský, levanduli lékařskou nebo libeček a asi 200 g lístků zalijte 1 litrem vroucí vody, přikryjte a nechte úplně vychladnout. Následně sceďte, přidejte 2-3 lžičky jablečného nebo vinného octa, promíchejte a nalijte do rozprašovače.

Bylinková zahrádka (Autor: https://elements.envato.com/)
Bylinková zahrádka (Autor: https://elements.envato.com/)

Tento repelent využijete nejenom při práci na zahradě, ale také při toulkách přírodou. Aplikujte na odhalené části těla, případně na oblečení. Ideální skladování je v lednici.

Lihový repelent s éterickými oleji

Tento repelent je trochu náročnější na výrobu, ale velmi funkční do všech podmínek.

K jeho výrobě budeme potřebovat 20 ml lihu určeného pro kosmetické účely nebo 20 ml čisté vodky (či jiného vhodného alkoholu) a éterické oleje – 30 kapek eukalyptu, 10 kapek levandule, 10 kapek rozmarýnu a 5 kapek cedru.

Ve větší nádobě smícháme líh a připravené éterické oleje. Promícháme a přelijeme do uzavíratelné lahvičky s rozprašovačem. Do množství 200 ml dolijeme čistou vodou, protřepeme a můžeme ihned začít používat.

Tento repelent není nutné uchovávat v chladu a spotřebovat byste jej měli nejlépe do tří měsíců od výroby.

Octový repelent s mátou

K výrobě netradičního octového repelentu nepotřebujeme žádný líh. Zato však využijeme jablečný ocet.

Do uzavíratelné láhve nalijeme 200 ml octa a přisypeme bylinky. Jednu lžíci máty, jednu rozmarýnu, jednu levandule a jednu tymiánu, ale můžete použít i další bylinky nebo koření, například hřebíček, badyán a další. Uzavřeme a necháme jeden až dva týdny na okenním parapetu macerovat.

Každý den minimálně jednou směs důkladně protřepeme. Po uplynutí doby macerování směs přefiltrujeme přes plátno a přelijeme do čisté uzavíratelné lahve.

Před použitím je nutné naředit jej v poměru 1:1. Lahvičkou s rozprašovačem aplikujeme na pokožku nebo oblečení dle potřeby.

Užijte si léto bez otravného hmyzu

Teď, když už máte připravenou repelentní výbavu na vaše cesty přírodou i třeba kutilské aktivity na zahrádce, nezbývá nic jiného, než vám popřát krásné lesní dny i večery, a hlavně bez otravného hmyzu.