Klíšťata, komáři a další havěť nám dokáže velmi znepříjemnit život, a to nejenom v letních měsících. Repelenty zakoupené v obchodě často moc nefungují a nepříjemně zapáchají. Pojďme se společně podívat, jak vyrobit repelenty, které budou dokonale fungovat a krásně vonět, a to vše v pohodlí vašeho domova.
Pomeranč a hřebíček v boji proti komárům
Tento rychlý a jednoduchý repelent ochrání váš prostor před komáry i mouchami kdekoliv, kde je to potřeba.
Do plátků nebo poloviny pomeranče hustě zapíchejte hřebíček a položte všude tam, kam nechcete, aby se otravný hmyz dostal. Citrusová vůně s hřebíčkem hmyz odpuzuje.
Tato malá vychytávka funguje skvěle například, když chcete ochránit svoji pergolu při letním grilování proti nepříjemnému hmyzu.
Domácí repelent z bylin ze zahrádky
Máte na zahrádce bylinky a nemáte rádi komáry? V tom případě je tento recept přesně pro vás.
Natrhejte si mátu peprnou, rozmarýn lékařský, levanduli lékařskou nebo libeček a asi 200 g lístků zalijte 1 litrem vroucí vody, přikryjte a nechte úplně vychladnout. Následně sceďte, přidejte 2-3 lžičky jablečného nebo vinného octa, promíchejte a nalijte do rozprašovače.
Tento repelent využijete nejenom při práci na zahradě, ale také při toulkách přírodou. Aplikujte na odhalené části těla, případně na oblečení. Ideální skladování je v lednici.
Lihový repelent s éterickými oleji
Tento repelent je trochu náročnější na výrobu, ale velmi funkční do všech podmínek.
K jeho výrobě budeme potřebovat 20 ml lihu určeného pro kosmetické účely nebo 20 ml čisté vodky (či jiného vhodného alkoholu) a éterické oleje – 30 kapek eukalyptu, 10 kapek levandule, 10 kapek rozmarýnu a 5 kapek cedru.
Ve větší nádobě smícháme líh a připravené éterické oleje. Promícháme a přelijeme do uzavíratelné lahvičky s rozprašovačem. Do množství 200 ml dolijeme čistou vodou, protřepeme a můžeme ihned začít používat.
Tento repelent není nutné uchovávat v chladu a spotřebovat byste jej měli nejlépe do tří měsíců od výroby.
Octový repelent s mátou
K výrobě netradičního octového repelentu nepotřebujeme žádný líh. Zato však využijeme jablečný ocet.
Do uzavíratelné láhve nalijeme 200 ml octa a přisypeme bylinky. Jednu lžíci máty, jednu rozmarýnu, jednu levandule a jednu tymiánu, ale můžete použít i další bylinky nebo koření, například hřebíček, badyán a jiné. Uzavřeme a necháme jeden až dva týdny na okenním parapetu macerovat.
Každý den minimálně jednou směs důkladně protřepeme. Po uplynutí doby macerování směs přefiltrujeme přes plátno a přelijeme do čisté uzavíratelné lahve.
Před použitím je nutné naředit jej v poměru 1:1. Lahvičkou s rozprašovačem aplikujeme na pokožku nebo oblečení dle potřeby.
Užijte si léto bez otravného hmyzu
Teď, když už máte připravenou repelentní výbavu na vaše cesty přírodou či kutilské aktivity na zahrádce, nezbývá nic jiného, než vám popřát krásné letní dny i večery bez otravného hmyzu.