Máme za sebou období nevídané inflace. Ještě teď se někteří lidé vzpamatovávají z důsledků vysokých výdajů. O bydlení nemluvě. Nevěšte ale hlavu, pořád máte naději, že vám stát pomůže, pokud jste ve špatné situaci. Kdo má nárok na příspěvek na bydlení?

Kdo má nárok na příspěvek na bydlení?

Každá rodina nebo i jedinec, jehož výdaje tvoří více než 30 % celkového příjmu, by na tento příspěvek měl mít nárok. Jedinou výjimku tvoří Praha, zde se toto procento zvedá na 35. Je třeba ale vzít v potaz, že se započítávají příjmy všech osob žijících v domácnosti, byť zde nemají trvalý pobyt. Takže i děti (pokud pracují například brigádně) a partneři.

Půjčka online

Zažádejte si o půjčku snadno z domova se sazbou už od 4,9 %.

Co zahrnují náklady na bydlení?

Hlavním nákladem je samozřejmě nájemné, které platíte majiteli bytu. Pokud máte byt na hypotéku, tak bohužel splátka hypotéky se v tomto případě nedá započítat jako náklad na bydlení, který by byl určující pro příspěvek na bydlení.

Dále se k nájemnému připočítávají srovnávací náklady, což jsou výdaje za elektřinu, plyn, teplo a vodu. Mezi další položky se také klidně může připočítat příspěvek na chod domu, což je například poplatek za úklid společných prostor, náklady na provoz výtahu, odvoz odpadu a další. Také si můžete připočíst náklady na tuhá paliva, pokud topíte v kotli.

Jak si zažádat o příspěvek na bydlení

Na příslušném pracovišti spadajícím pod Úřad práce dle vašeho trvalého bydliště si můžete vyzvednout tiskopis a doma vyplnit, nebo jej vyplnit společně s danou pracovnicí. Pozor si ale musíte dát na to, že je potřeba tuto žádost podávat každé 3 měsíce a současně dokládat náklady na bydlení! Pokud jste v nájmu stačí dokázat z bankovního výpisu, že stanovená částka na nájemné a popřípadě energie (pokud nejsou v nájemném zahrnuty) vám byly odečteny z účtu.

Co si s sebou vzít za doklady?

  • občanský průkaz
  • doklad o výši čtvrtletního příjmu, pokud nejste OSVČ – v tomto případě si ÚP zjistí vaše příjmy sám
  • rodné listy u dětí do 15 let
  • doklad o výši nákladů za předchozí 3 měsíce
  • nájemní smlouvu