Sníte o vlastní chatě někde daleko od civilizace, nebo alespoň blíž k přírodě? Nabídka je největší za poslední roky. A tím pádem klesá i cena nemovitostí. Podle realitních makléřů by tento trend mohl ještě několik měsíců pokračovat.

Ceny chat klesají až o třetinu

Zájem o rekreační nemovitosti vzrostl v roce 2020 v době pandemie covidu-19. Mnozí lidé museli pracovat z domova, vláda navíc uzavřela hranice – bylo to prostě ideální místo, kde takový nečas přečkat v psychické pohodě. Nejvíce prodejů zaznamenaly realitní agentury ve třetím kvartálu roku 2020. Celkem 2 785 chat a chalup změnilo majitele.[1]

Rok se s rokem sešel a situace se změnila. Jednak u mnohých kupců pominul důvod vlastnit takovou nemovitost. Hranice již zavřené nejsou a člověk se nemusí schovávat před přísnými protiepidemickými opatřeními. A navíc nastoupila ekonomická recese umocněná strachem z energetické krize kvůli ruské válce na Ukrajině. „Ceny se za poslední rok snížily o nějakých 20–30 %. Je to i tím, že během pandemie to vystoupalo až neúměrně vysoko,“ řekl České televizi Petr Skoták z Asociace realitních kanceláří.[2]

Nabídka je pestrá

Stačí si vygooglit „prodej chat“ a zjistíte, že je trh těchto nemovitostí plný. Chcete malou, nebo velkou chatu? Vysnili jste si okolo ní rozsáhlé pozemky, nebo vám bude stačit malá zahrada? A jakou lokalitu chcete? Je libo Mariánské údolí? Šumava? Orlické hory? I tam sahá nabídka realitních kanceláří.

Nemám peníze, ale mám zájem o chalupu

Kde na to vzít? Možností je několik:

1. Klasická hypotéka

Každá banka má v případě poskytnutí úvěru u rekreačních nemovitostí jiné podmínky. Některé požadují například minimálně 51 % podlahové plochy určené k bydlení. Jiné zase chtějí, aby byla vhodná k celoročnímu užívání. Tedy aby tam byl zpravidla splachovací záchod nebo ústřední topení.

Některé podmínky jsou shodné u všech bank a bez nich vám peněžní domy klasickou hypotéku neposkytnou. Vaše vyhlídnutá nemovitost musí mít číslo popisné nebo číslo evidenční. To znamená, že je evidovaná v katastru. Bez těchto údajů nemůžete chatou ručit za hypoteční úvěr, a tudíž banka nemůže zapsat zástavní právo. Chalupa musí stát na vlastním pozemku. Často se stává, že pozemky jsou dlouhodobě pronajaté od obcí nebo například Lesů ČR. Musíte si také právně ošetřit přístup a příjezd k nemovitosti. Pokud příjezdová cesta vede přes pozemek někoho jiného, musíte se domluvit s majitelem a zřídit věcné břemeno. Bez těchto náležitostí vám banka nejspíš nevyhoví, neboť pro ni bude rizikové vzít takovou nemovitost do zástavy.

2. Americká hypotéka

Pokud se potýkáte s některou z výše uvedených překážek, tak pro vás může být řešením takzvaná americká hypotéka. Peníze dostanete na cokoliv, musíte ale ručit jinou svou nemovitostí. Tu už samozřejmě musíte mít zcela splacenou, a musí být také určená k bydlení. Většina bank rovněž požaduje, aby se nacházela na území České republiky. Nevýhodou, oproti klasické hypotéce, jsou vyšší úrokové sazby.

3. Pronájem

Než se však zadlužíte nebo se rozhodnete ručit svou již splacenou nemovitostí, položte si otázku, jestli to za to vůbec stojí. Podle některých makléřů budou ceny rekreačních nemovitostí i nadále klesat, dalo by se argumentovat i tím, že na přelomu jara a léta asi není ideální doba pro nákup takovéto nemovitosti, a svůj sen o létě na chalupě si můžete splnit i pronájmem a vyzkoušet si, zda je to pro vás to pravé.

Americké hypotéky

Srovnejte si aktuální nabídky hypoték na jednoduché kalkulačce.

Je vhodná doba na nákup nemovitostí?

Ceny chat a chalup klesají, a tak lákají k nákupu. Jak je to ale se sazbami hypoték? Objem i počet hypoték se nacházejí na nejvyšších úrovních již od poloviny loňského roku. Úroková sazba u nových hypoték se pohybuje kolem 5,8 %. Jaký bude další vývoj? „Základní úrokové sazby jsou poměrně rozkolísané. Teď jsou níže než v druhé polovině minulého roku, takže vidíme určitý potenciál pro velmi mírné zlevnění hypoték. Bude to ale jen o desetiny během celého letošního roku,“ řekl Novinkám hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.[3]