Finanční gramotnost je v popředí společenských témat a schopnost přemýšlet o penězích se pochopitelně týká i dětí. Odmala by měly vnímat jejich hodnotu a s těmi pár zlaťáky nakládat s rozmyslem.

V devadesátých letech většina dětí o kapesném jen snila, o deset let později dostávaly každý týden kovovou padesátikorunu a dnes mají s nástupem do školy svůj vlastní bankovní účet. Doba jde zkrátka dopředu a nemá smysl se bránit.

Tak akorát

Přesnou částku nelze stanovit. Výše kapesného by měla odrážet rodinný rozpočet, koníčky a náklady na dopravu nebo jídlo.

Děti by měly mít částečný přístup k penězům a moc o nich rozhodovat. Pochopitelně i nést následky, když částku vyčerpají příliš brzy. Tak se totiž učí jejich hodnotě a podstatě.

Dětský účet s bonusem

Chce naučit své děti hospodařit? MBank nabízí k založenému účtu 500 Kč.

Cesta za samostatností

Založení bankovního účtu pro děti je stejně jednoduché jako toho pro dospělé. Stačí pár minut a u některých bank nemusíte ani chodit na pobočku a vše vyřídíte online.

Celý proces má několik fází:

  • Vybrat banku, u které účet pro dítě založíte
  • Pročíst dostupné informace a podmínky účtu
  • Informovat dítě o svém záměru a připravit ho na porci zodpovědnosti
  • Založit účet (na pobočce nebo online)
  • Nastavit pravidla mezi rodiči, dítětem a penězi

Pár korun navíc: Některé bankovní účty mají úrok, a tak dětem pár drobných přibyde. Limit je ale většinou kolem 30 tisíc korun (Foto: Pixabay.com)
Pár korun navíc: Některé bankovní účty mají úrok, a tak dětem pár drobných přibyde. Limit je ale většinou kolem 30 tisíc korun (Foto: Pixabay.com)

Poslední bod je ze všech nejdůležitější. Pokud totiž nefunguje důvěra, jen těžko se můžete pustit na tenký led svobodného nakládání s penězi. Nastavte si proto jasná pravidla, která musí obě strany dodržovat. Uzpůsobte je tak, abyste měli dohled a mohli zasáhnout, ale zároveň jste dali dítěti dostatek svobody v rozhodování.

Založte si nový účet

Bez poplatků a navíc s bonusem 1 000 Kč.

Bankovní účty pro děti

Žádný bankovní účet pro děti[1] nesplňuje do puntíku všechny představy klientů. I tak se dá ale vybrat produkt, který vám vyjde vstříc.

Dětský účet mBank

Bankovní účet je možné založit hned po narození dítěte a zdarma ho spravovat až do jeho patnácti let. Bohužel jen se třemi výběry měsíčně z jakékoli banky, za další zaplatíte. Plastovou kartičku obdrží dítě v osmi letech a bude moci (stejně jako rodiče) účet používat v internetovém bankovnictví i v mobilní aplikaci. Obsluha je jednoduchá a intuitivní.

Z pohodlí domova: Mnohé banky fungují na dálku a návštěva pobočky není nutná. Online založíte účet, změníte limity i zablokujete kartu (Foto: Unsplash.com)
Z pohodlí domova: Mnohé banky fungují na dálku a návštěva pobočky není nutná. Online založíte účet, změníte limity i zablokujete kartu (Foto: Unsplash.com)

Výhody: Účet sjednáte online a máte nad ním plnou kontrolu.

Nevýhody: Jen výběry (3 zdarma) a pouhé přeposílání peněz mezi vlastními účty.

Dětský účet Moneta

Veškeré transakce jsou zdarma a mírné úročení jako bonus. Pasivní nahlížení do bankovnictví pro děti, možnost měnit limity nebo odesílat platby pro rodiče. Klasicky od osmi let vlastní debetní karta a volnější pravidla, kdy si dítě může vyzkoušet jednoduché funkce účtu.

Výhody: Částka do 30 000 Kč je úročena 1,5 % a výběr ze všech bankomatů zdarma.

Nevýhody: Při sjednání se musíte i s dítětem a doklady (rodný list a občanský průkaz) dostavit na pobočku.

Dětský účet ČSOB

Rostoucí účet od ČSOB se přizpůsobuje dětem. Ze začátku jsou funkce omezené, postupně ale přibývají, navyšují se limity a nabízí se možnost platby telefonem. Hravá aplikace Filip děti provází od samého začátku a snaží se jim přiblížit svět financí.

Pozor na podvody

I dospělí občas naletí na neférovou nabídku. Dětem byste měli jasně ukázat, kdy už je někdo tahá za nos a snaží se z nich skrz bankovnictví nebo aplikaci vymámit citlivé údaje a peníze.

Výhody: Zdarma až do 18 let.

Nevýhody: Účet provázaný s účtem rodičů, přes který je možné založit účet online (na pobočce toto omezení neplatí).

Dětský účet Česká spořitelna

S účtem se nepojí žádné vstupní ani průběžné poplatky. Nemá sice úročení, ale v osmi letech dostane dítě kartu, kterou může platit v obchodech a vybírat peníze. V šestnácti dostane zelenou obsluha účtu skrz chytré hodinky a mobilní aplikaci. Rodiče ale mají veškeré pohyby stále pod kontrolou. Kvůli založení účtu vás ale cesta na pobočku nemine.

Výhody: V České republice výběr u ČS zdarma, v zahraničí jsou bez poplatku bankomaty Erste.

Nevýhody: Sjednání pouze na pobočce, výběry zdarma jen z bankomatů České spořitelny (v ČR je jich 1738).

Dětský účet UniCredit Bank

Založení hned po narození, debetní karta na osmé narozeniny a životnost do rovných patnácti let. Do 30 000 Kč symbolické úročení ve výši 0,25 %. Výběry u UniCredit Bank zdarma a bez omezení. Rodiče i děti mají přístup do Smart Banking a mohou po očku kontrolovat, kdy se z účtu vybíralo nebo platilo v obchodě.

Výhody: Možnost nastavit limity pro platbu na 200, 400 a 500 Kč.

Nevýhody: Sjednání pouze na pobočce.

Na jedné lodi

Většina rodičů se obrací na banku, u které má sama účet nebo jiný produkt (hypotéku, spoření, kontokorent). Není to ale podmínka. Volte tak, aby šel bankovní účet s dobou a uměl se přizpůsobit tomu, co vaše dítě bude potřebovat.