Z důvodu inflace klesají prodeje nemovitostí i jejich ceny. Podle odborníků nízké ceny nemovitostí mohou trvat i v roce 2023. Více se dozvíte v tomto článku.

Problém je v nedostupnosti hypoték

Na rapidní nárůst inflace Česká národní banka už zkraje roku 2022 reagovala postupným zvyšováním úrokových sazeb, což vedlo ke zdražování hypotečních úvěrů. Hypoteční úvěr je pro významný podíl českých kupujících nezbytným zdrojem financování vlastního bydlení. Pochopitelně se tak zájem o koupi vlastní nemovitosti silně propadl, dokonce o 60 procent.

Aktuálně si klienti na průměrné hypotéce připlatí za měsíc i přes 10 tisíc korun v porovnání se stavem v loňském roce, kdy se sazby pohybovaly ještě na historických minimech.

Propad prodejů a poptávky se v dubnu ještě zhoršil v dubnu, kdy ČNB upravila takzvané úvěrové ukazatele, což dále snížilo dostupnost úvěrů. Například procentní podíl celkové výše všech měsíčních splátek na čistém měsíčním příjmu žadatele bylo zvýšeno na 45 procent (50 procent pro mladé do 36 let).

Podle odborníků útlum hypoték pravděpodobně není krátkodobý. Prý bude trvat do té doby, dokud zde bude přetrvávat vysoká inflace a s ní spojené vysoké úrokové sazby. Ke zlepšení dojde až s poklesem inflace a oživením české ekonomiky.

Prodeje nových bytů jsou nízko

Snížená dostupnost hypotečních úvěrů se logicky s postupem měsíců projevila sníženým prodejem nemovitostí. Jen pražský trh novostaveb do konce roku zaznamená meziroční pokles o více než polovinu.

Ceny novostaveb ale na tento vývoj už reagují. Po rekordním růstu v roce 2021 přichází stagnace cen. Díky malé poptávce také na trhu začíná být stále více patrný konkurenční boj rozdílných prodejců. To se projevuje různými variantami slev a akčních nabídek, kterými chtějí prodejci přetáhnout potenciální kupce na svou stranu. Významný rezidenční stavitel Central Group například ke každému bytu nabízí zdarma jako bonus klimatizaci nebo poukázku na vybavení interiéru v hodnotě 200 až 500 tisíc korun podle velikosti bytu.

Současná úroveň cen nových bytů by podle odborníků měla na trhu i dále přetrvat.

Ceny starých bytů klesají

U starších bytů na lákavé akční nabídky nenarazíte, v jejich případech nákupní cena už klesá. Pokles cen je v některých případech i o desítky procent, hlavně u velkých bytů či velkých rodinných domů. U malometrážních bytů a menších rodinných domků je pokles spíše v jednotkách procent.

Nejsilnější pokles cen nemovitostí je v Libereckém kraji, kde se za rok průměrná cena propadla o 13,56 procent. Hned za ním je Královéhradecký kraj, kde ceny klesly o 9,84 procent. Oproti tomu v Olomouckém kraji ceny bytů velice markantně vzrostly, a to o 13,49 procent.

Ceny nemovitostí v tomto roce pravděpodobně ještě spadnou, ovšem nelze říct, jak moc. Jedna z hypotéz je, že ještě na jaře se propad zastaví a pak trh začne opětovně růst. Možnost ale je, že tento útlum možná bude trvat i dva roky.

Nájmy stoupají

Klidný trh s nemovitostmi na prodej znamenal turbulentní nájemní trh. Zájem o nájemní trh lze v letošním roce dost možná označit za historicky největší.

Díky významnému nárůstu poptávky po nájemním bydlení si pronajímatelé mohli vybírat někdy i ze stovek zájemců a zároveň zvednout ceny. V Praze a Moravskoslezském kraji se cena nájmu zvedla až o 20 procent, v případě Brna a Středočeského kraje vzrostla cena až o 15 procent.

Oproti tomu nájemníci jsou z důvodu významného růstu poptávky nuceni se smiřovat s nižší úrovní standardů v bytech. Zároveň musí splnit daleko více nároků na to, aby byt získali: pronajímatelé dnes běžně požadují kromě základních údajů o nájemci také další potvrzení, jako například o doklad od zaměstnavatele, výpis z katastru a další. Díky vysoké poptávce se také nájemci začali více zajímat o pronájmy, které by dříve ani nezvažovali.

Zájem o nájemní bydlení potrvá i v příštím roce. Další prudký nárůst cen se ale nepředpokládá, jelikož lidé si další zvýšení nebudou moci dovolit a poptávka se bude muset s nabídkou logicky potkat i v cenách. Měsíční náklady na nájemní bydlení by měly zůstat níž než měsíční splátky průměrné hypotéky.