Od Vánoc bude zřejmě nutné platit povinné ručení za více druhů vozidel. Návrh zákona, který s tím počítá, schválila vláda. Radost nebudou mít provozovatelé elektrických koloběžek, segwayů a dalších atypických vozítek.

Elektrokoloběžka a povinné ručení – máte ji? Připlatíte si, ale ne moc

Povinné ručení budou muset nově platit provozovatelé motorového vozidla s konstrukční rychlostí vyšší než 14 kilometrů za hodinu, které váží více než 25 kilogramů. Týká se to tak elektrických koloběžek, segwayů, sněžných skútrů nebo motorových golfových vozítek.

Uživatelé těchto vozidel se ale nemusí hroutit. Nehrozí jim horentní sumy v řádu několika tisíců korun. Pojištění by se mělo pohybovat ve stokorunách ročně. Bude totiž podobné jako u slabších motorek.

Zákon stanovuje, že za motorová vozidla se považují ta, kde je motor hlavním zdrojem pohybu. I proto se povinné ručení nebude vztahovat na elektrokola. Primárním zdrojem energie je totiž podle předlohy šlapání. Výjimku budou mít také zahradní traktory. Musí se ale pohybovat jen na soukromém pozemku. Pokud pojedou na silnici, tak se provozovatelé platbě za pojištění nevyhnou.

Tvůrcem novinky je Evropská unie

Dárek k Vánocům zařídila motoristům Evropská unie. Vláda tedy musela tuto směrnici převést do českého práva. Následně to musí potvrdit obě komory Parlamentu. Předpis reagoval na několik rozhodnutí Soudního dvora EU.

Jde například o případ, kdy slovinský traktorista couval při ukládání balíků sena do stodoly. Následně naboural do žebříku, který zranil člověka. Pojišťovna tehdy odmítla škodu proplatit z povinného ručení. Tvrdila, že se pojistka nevztahuje na použití traktoru jako pracovního stroje při práci v uzavřeném areálu statku. Soud ale konstatoval, že povinné ručení se má vztahovat i na tyto situace.

Vyšší limity pro pojistné plnění

Kromě výše zmíněných rarit zavede novela další novinky pro běžné motoristy. Zvýší se minimální limity pojistného plnění při újmě na zdraví, smrti nebo majetkové škodě. V těchto případech se limit zvýší z dosavadních 35 milionů Kč na 50 milionů. Vztahuje se to na každou osobu, která utrpí zranění nebo zemře. U majetkové škody je limit pro jednu škodní událost bez ohledu na počet poškozených.

Tato změna bude platit i u stávajících smluv. Pokud to nezařídí samotná pojišťovna, tak se limity automaticky zvýší ze zákona k 23. prosinci.

Povinné ručení bude platit výhradně provozovatel vozidla

Další novinka reaguje na negativní zkušenosti s dosavadní právní úpravou. Zejména při vyřizování přestupků, zániku pojištění nebo využívání systému bonusů a malusů při stanovení výše pojistného. Povinné ručení musí nově platit provozovatel vozidla, nikoli jeho vlastník.

Konec zelené karty

Elektronizace státní správy zajistí motoristům menší úlevu. Pokud někdo zapomínal dát zelenou kartu do auta, tak na to musí myslet ještě do konce května roku 2024, pak už ne. Od června už doklad o zaplaceném povinném ručení nebude nutné mít u sebe. Úřady si začnou vyměňovat dostupná data elektronicky. Policisté si tak při případné kontrole existenci pojištění ověří sami.

Tápete s výběrem pojišťovny? Nabízíme tipy, jak ušetřit díky srovnávači a kalkulačce.

Často se ptáte

1️⃣ Od kdy platí povinné ručení?

Pojištění platí ode dne obdržení podepsané smlouvy. Tedy pokud si klient nepřeje pozdější datum platnosti.

2️⃣ Co se stane, když nemám povinné ručení?

Za neplatné nebo chybějící povinné ručení hrozí pokuta až 40 000 Kč. Nesjednání pojištění je totiž jednoznačným porušením zákona. V tomto případě neznalost neomlouvá.

3️⃣ Kde získat zelenou kartu?

Nemůžete najít zelenou kartu? Musíte to nahlásit své pojišťovně. Ta vystaví novou zelenou kartu – většinou ji zašle e-mailem nebo poštou. Mějte na paměti, že jízda bez tohoto dokumentu je trestána pokutou až 3 000 Kč. Od června 2024 ji nebudete muset mít u sebe.

4️⃣ Jak často se platí povinné ručení?

Pojištění vozidla je platné vždy na jeden rok. Automaticky se prodlužuje. Je na vás, jak si nastavíte způsob platby – jestli ročně, půlročně, čtvrtletně nebo měsíčně.

5️⃣ Co je to havarijní pojištění?

Havarijní pojištění kryje škody na vašem vozidle v případě nehody, a to i když jste jejím viníkem. Zde je podstatný rozdíl mezi jím a povinným ručením, které kryje škody způsobené třetí stranou. Nemáte takzvané havarijko? Nabízíme srovnávač a kalkulačku.