Nová dohoda o obranné spolupráci mezi ČR a USA vyvolává mnoho reakcí, pozitivních i negativních. Někteří lidé se obávají, že na našem území vzniknou americké základny. Jak se k tomu staví nový dokument? Česká republika není v tomto ohledu žádným průkopníkem. Podobné dohody s USA má 24 ze 30 členských států NATO – včetně Polska, Slovenska či Maďarska.[1]

Co je smlouva o obranné spolupráci?

Smlouva o obranné spolupráci (anglicky Defence Cooperation Agreement) zprostředkovává dohodu mezi Českou republikou a Spojenými státy. Upravuje především právní postavení amerických příslušníků ozbrojených sil, pokud by pobývali v tuzemsku.

Vše je naprosto transparentní a každý si může přečíst celý obsah úmluvy. Ta má v českém a anglickém znění dohromady 75 stránek. Text zveřejnilo Ministerstvo obrany na svém webu.

Zahájení jednání o dohodě oznámila ministryně obrany Jana Černochová v dubnu 2022 (Foto: Cz.usembassy.gov)
Zahájení jednání o dohodě oznámila ministryně obrany Jana Černochová v dubnu 2022 (Foto: Cz.usembassy.gov)

Dokument řeší trestní právo a také obsahuje seznam jedenácti vojenských zařízení v Česku, která budou moci Američané využívat. Zároveň upravuje podmínky pro běžný život amerických vojáků a jejich rodin v Česku, například s ohledem na placení cel nebo DPH.

Americké základny v ČR nevzniknou

Kritici se obávají vzniku právě amerických vojenských základen na území České republiky. Dohoda nic takového Spojeným státům neslibuje. Nezavazuje se k tomu. Případné působení amerických vojáků v tuzemsku musí schválit stejně jako dosud vláda a následně parlament i prezident. Na tom se nic nemění. Smlouva nastavuje obecné podmínky pro jejich případné působení.

Dohoda schválena

Svůj souhlas připojila zatím jen vláda, a to v dubnu 2023.

Zařízení v ČR budou k dispozici americkým vojákům

A nejen vojákům, ale i dodavatelům z USA. Česká republika poskytne následující zařízení a prostory USA. Ale až poté, co to schválí vláda a obě komory parlamentu. Jde o:

  • Vojenské letiště Čáslav
  • Vojenské letiště Náměšť nad Oslavou
  • Vojenské letiště Pardubice
  • Logistické centrum Mošnov u letiště Leoše Janáčka Ostrava
  • Vojenský výcvikový prostor Hradiště
  • Vojenský výcvikový prostor Libavá
  • Vojenský výcvikový prostor Boletice
  • Vojenský výcvikový prostor Březina
  • Vojenská posádka Vyškov
  • Vojenská posádka Rančířov
  • Vojenská posádka Stará Boleslav

Po souhlasu z české strany budou prostory k dispozici mimo jiné na výcvik, transport, doplňování paliva do letadel, dočasnou údržbu vojenské techniky, ubytování personálu nebo umisťování vybavení a zásob.

Utužování závazků v době války na Ukrajině

Obě strany se shodují, že uzavření dohody je klíčové s ohledem na válku na Ukrajině, kterou rozpoutalo Rusko. Ministryně obrany Jana Černochová z ODS uvádí, že dokument umožňuje intenzivní a praktickou spolupráci mezi českou armádou a ozbrojenými silami Spojených států. „Obrana Evropy je založena na angažmá amerických ozbrojených sil. Tak to bylo, je a věřím, že i bude,“ řekla ministryně.

K novému ujednání a situaci na východě Evropy se vyjádřil také americký velvyslanec v Česku Bijan Sabet: „To, jakým způsobem Rusko nelegálně zaútočilo na Ukrajinu, jen navyšuje potřebu, aby všichni spojenci ještě více spolupracovali. A přesně to dohoda o obranné spolupráci umožňuje. To je také záměr, se kterým jsme ji uzavřeli. Chceme lépe spolupracovat, chceme být společně silnější a chceme lépe chránit Ukrajinu a naši společnou obranu.“

Často se ptáte

1️⃣ Přijde Česká republika uzavřením dohody o svou suverenitu?

Nový dokument vyvolal nesouhlas některých politiků z krajní pravice a levice. Tvrdí, že tím Česko ztrácí svou suverenitu. Není to pravda. Česko se Washingtonu nijak nepodřizuje. Dohoda je klasickou mezinárodní smlouvou uzavřenou mezi dvěma suverénními státy. Její schválení podléhá souhlasu české vlády, Poslanecké sněmovny, Senátu i následné ratifikaci prezidentem.

2️⃣ Přijde Česko o kontrolu nad částmi svého území či nad některými vojenskými základnami?

Dokument určuje zařízení a prostory, které budou moci vojáci z USA využívat v případě plnění úkolů na českém území. Následné působení členů armády podléhá vzájemné dohodě. Všechny budovy, zařízení a pozemky zůstanou i nadále ve vlastnictví České republiky.

3️⃣ Budou si američtí vojáci na našem území moci dělat cokoli bez právní odpovědnosti?

Nikoliv. Česká republika má už platnou dohodu NATO zvanou SOFA. Ta obsahuje pravidla pro rozdělení jurisdikce nad vojáky na cizím území, tedy i nad americkými vojáky v tuzemsku. Nová obranná spolupráce tato pravidla dále zpřesňuje.

4️⃣ Budou rozmístěny na území České republiky jaderné zbraně či jiné zbraně hromadného ničení?

Ne, nová dohoda v žádném případě nic takového neuvádí. Současná podoba jaderné politiky Severoatlantické aliance a rozmístění amerických jaderných zbraní v Evropě jsou ze strany USA a ostatních členů NATO považovány za funkční a dostatečné. Nic se tedy nezmění.