Hledáte informace o tom, jak poslat balík z České republiky do ciziny? Pak vám tento článek může pomoci. Ukážeme vám, jak můžete využít služeb Zásilkovny, České pošty a PPL k poslání balíku do zahraničí.

Blíží se čas Vánoc a třeba máme blízké v zahraničí, které chceme potěšit dárkem. Jak to zařídit? Mezi nejčastější destinace při posílání balíků do zahraničí patří Slovensko a Německo. Mají nějaká specifika? Poradíme na závěr článku.

Zásilkovna: Balík do zahraničí

Společnost Zásilkovna v současné době umožňuje posílat zásilky do 32 zahraničních zemí.[1] Pokud hodláte posílat zásilky do Maďarska, Rakouska či na Slovensko, nejjednodušší je využití služby Mezi námi, která slouží k posílání balíků mezi fyzickými osobami. Způsob podání zásilky za využití této služby je totožný s posíláním zásilek v rámci České republiky.

Pokud ale plánujete posílat zásilky do jiných zemí, budete se muset zaregistrovat do systému Zásilkovny jako e-shop. Jakmile se do interního systému pomocí API napojíte, budete pomocí webového formuláře provedeni procesem zaslání požadované zásilky do vybrané země na konkrétní adresu, výdejní místo či Z-BOXu.

K tisku vám bude posléze vystaven identifikační štítek, který nalepíte na zabalenou zásilku. Tu pak můžete podat při osobní návštěvě podacího místa, nebo ji u vás může za příplatek vyzvednout kurýr. Dále se již nemusíte o nic starat. Podanou zásilku můžete sledovat pomocí unikátního trasovacího čísla.

Česká pošta: Zahraniční balík

Česká pošta poskytuje 4 služby související s posíláním balíků do zahraničí – Standardní balík, Cenný balík, EMS a Obchodní balík. Rozdíly spočívají hlavně v pojištění a rychlosti zaslání balíku. Balíky lze podat na poště nebo u pověřeného pracovníka pošty.

Od odesílatele se požaduje vyplnění adresního štítku. Pokud celní řízení nebylo předem provedeno, pošta bude jednat jako přímý zástupce odesílatele. V případě prioritní zásilky má doručení do zahraničí přednost. Jestliže preferujete lepší cenu a nevyžadujete rychlost, tak zvolte ekonomickou službu.[2]

PPL: Mezinárodní balík

Proces posílání balíku do zahraničí prostřednictvím společnosti PPL je totožný s posíláním zásilky v rámci České republiky. Jediným rozdílem je nutnost vyplnit seznam zahraničních zásilek a v případě doručování zásilek mimo Evropskou unii je nutné přiložit také příslušné dokumenty pro celní odbavení.[3]

A jak s balíky v tuzemsku? Nabízíme přehled u posílání balíků v Česku.

Často se ptáte

1️⃣ Jak poslat balík na Slovensko?

Pokud chcete posílat zásilku o hmotnosti menší než 10 kilogramů na území Slovenské republiky, nejsnazší cesta vede přes využití služby Mezi námi společnosti Zásilkovna. Všechny potřebné úkony rychle a jednoduše učiníte prostřednictvím aplikace Zásilkovna. Jestliže chcete v rámci této služby posílat balík na výdejní místo, počítejte s cenou převyšující 85 Kč. Posíláte-li zásilku na konkrétní adresu, zaplatíte minimálně 149 Kč. V obou případech si za dodatečnou službu zaslání na dobírku připlatíte 23 Kč.

2️⃣ Jak poslat balík do Německa?

V případě jednorázového zaslání balíku na území Německé spolkové republiky je z finančního hlediska nejvýhodnější využít společnost PPL. V závislosti na velikosti zásilky za doručení zaplatíte od 246 do 426 Kč. Balík bez dodatečných poplatků zasíláte na konkrétní adresu.