Německo postihla krize ve stavebnictví. Nejednu developerskou firmu potkalo insolvenční řízení. Nižší produkce v tomto odvětví táhne dolů tamní průmyslovou výrobu. Ta v srpnu pokračovala 4. měsíc za sebou v poklesu.

Průmyslová výroba v Německu klesá

Naši severovýchodní sousedé už čtyři měsíce v řadě zaznamenali pokles v průmyslové výrobě. Na první pohled to není nic dramatického. Za srpen tato ztráta činila 0,2 %. Předchozí měsíc to bylo 0,6 %. Nižší byla především produkce energií, a to právě ve zmíněném stavebnictví. Naopak si polepšily automobilky. Údaje zveřejnil německý statistický úřad.[1]

Stavebnictví v krizi způsobují dopady války na Ukrajině

Produkce ve stavebnictví se meziměsíčně snížila o 2,4 %, v energetickém sektoru o 6,6 %. Právě bez těchto dvou odvětví by celostátní výroba stoupla o půl procenta.

Němečtí výrobci se musejí potýkat s řadou hlubších problémů. Kvůli ruské válce na Ukrajině se už nemohou spoléhat na přísun levnější energie od Moskvy. Německo se také dlouhodobě potýká se stárnutím populace, tím pádem firmy mají problém s hledáním zaměstnanců. V neposlední řadě se projevuje závislost na Číně.

Developerské firmy v insolvenci

Krize dopadá na developery ve velkém. Jednou z posledních obětí je Gerch Group, který skončil v insolvenci. Společnost má v současnosti rozestavěných několik projektů v hodnotě 4 miliard eur. Bankrot ohlásila dále i mnichovská firma Euroboden nebo Immobilien Group, který se soustředí na investiční výstavbu.

Na vině nejsou jen zmíněné drahé energie, ale také současná situace na nemovitostním trhu. Ceny nemovitostí se podle německého statistického úřadu snížily nejvíce od roku 2000, meziročně téměř o 10 %. Například kancelářské budovy se aktuálně prodávají za nejnižší částky za posledních 9 let.

Zranitelní pronajímatelé, nebo developeři?

Mnohdy se tvrdí, že krize nejvíce dopadá na pronajímatele, ale evidentně jsou mnohem zranitelnější developeři. „Ti bojují s vysokými úroky a rostoucími cenami za stavební materiál současně s propadem v cenách nemovitostí,“ potvrzuje trend Marlies Raschke, právník z advokátní kanceláře Noerr, který se insolvencemi zabývá.[2]

Další vývoj průmyslové výroby v Německu

Zpráva německého statistického úřadu ukázala, že se zakázky tamního průmyslu v srpnu zvýšily více, než se čekalo. Zájem zaznamenaly počítačové, optické a elektronické výrobky. Analytici podle toho očekávají, že se klíčový výrobní sektor země možná stabilizuje. Výhled pro tento sektor ale zůstává nejistý.

Další vývoj průmyslové výroby v Německu by měl zajímat bezesporu i Českou republiku, přeci jen je se svým sousedem ekonomicky dostatečně propojená. Koneckonců na propady cen nemovitostí se musí připravit i čeští developeři. Co na to sami říkají?