Většina řidičů přezouvá už v říjnu, jiní čekají až na první sněhové vločky. Je u nás povinné přezouvat pneumatiky? A jak je to v zahraničí?

Jak je to s přezouváním pneumatik?

Pomalu se blíží přelom října a listopadu, kdy je potřeba přezout z letních pneumatik na zimní. Je to skutečně nutné? Víte, kdy je opravdu potřebné mít nazuté zimní pneumatiky, abyste se vyhnuli pokutě? Jak je to s povinným obutím zimních pneumatik v Čechách a v zahraničí?

Úvodem tohoto článku si řekněme, že na začátku listopadu už je přezutí na zimní pneumatiky skutečně důležité. I když se denní teploty klidně přehoupnou i přes 15 stupňů, v nočních hodinách může rtuť teploměru spadnout k bodu mrazu. Na horách už v tomto období obvykle dávno sněží. Měli byste být proto připraveni na nejrůznější druhy počasí. Zimní pneumatiky jsou oproti letním přizpůsobené nízkým teplotám. Pokud klesne teplota pod cca 7 °C, jsou bezpečnější.

Kde přezout pneumatiky?  (Foto: Pixabay)
Kde přezout pneumatiky? (Foto: Pixabay)

Povinnost přezout na zimní pneumatiky ukládá zákon 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích. Řidičům ukládá povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března v případě, že je na silnici souvislá vrstva sněhu, námraza či led. Nebo je vzhledem k charakteru počasí možné předpokládat, že tato situace může během jízdy nastat.

V praxi to tedy neznamená, že úderem 1. listopadu musí mít všechna auta přezuto na zimní pneumatiky. Pokud venku nepanuje mrazivé počasí, auto přezouvat nemusíte. Dokonce vám nehrozí ani pokuta. Co se týče bezpečnosti, přezout v tomto období doporučujeme ve chvíli, kdy se teploty dlouhodobě pohybují kolem 7 °C a méně. V chladnějším období mají zimní pneumatiky lepší jízdní vlastnosti než letní.

Podle dlouhodobé předpovědi počasí můžeme vycházet z toho, že na většině území v České republice klesá teplota pod 7 °C právě v období na přelomu října a listopadu. V tomto období se většina řidičů objednává do pneuservisů. Najít proto termín na poslední chvíli není vůbec jednoduché. Pneuservisy doporučují rezervaci termínu s několikatýdenním předstihem, jinak vás může přepadnout první sněhová nadílka dříve, než budete mít přezuto.

Jaké jízdní vlastnosti mají zimní pneumatiky oproti letním?

Zimní pneumatiky mají oproti letním výrazně hlubší dezén. Díky tomu lépe odvádějí od kol vodu a předchází tak aquaplaningu. U zimních gum je zákonem stanovená hloubka dezénu 4 milimetry.

Jak je to s přezouváním pneumatik? (Foto: Pixabay)
Jak je to s přezouváním pneumatik? (Foto: Pixabay)

Zimní pneumatiky jsou vyráběny z jiné směsi než letní. I při nízkých teplotách si zachovávají dobrou přilnavost k vozovce. Pokud jsou teploty pod 7 °C, zimní pneumatiky zajistí lepší ovladatelnost vašeho vozu a výrazně zkracují brzdnou dráhu. Na sněhu a ledu oceníte jejich lepší trakci.

Co se stane, když nedodržíte povinnost používání zimních pneumatik?

Pokud nedodržíte povinnost použití zimních pneumatik, policista vám na místě může udělit blokovou pokutu ve výši až 2 000 Kč. Ve správním řízení se pokuta může vyšplhat až do výše 2 500 Kč. Do bodového systému se žádný přestupek nezapíše.

Vyšší trest pro vás může napáchat případná nehoda v zimním období na letních nebo sjetých gumách. V takovém případě po vás může pojišťovna požadovat zaplacení části peněz, které z pojištění vyplatila na úhradu škody z povinného ručení nebo havarijního pojištění.

Kdy je přezutí na zimní pneumatiky povinné?

I v České republice se můžeme setkat se značkou „Zimní výbava“, kde je v modrém poli zobrazeno auto a sněhová vločka. Značka přikazuje řidiči vozidla pokračovat v jízdě pouze na zimních pneumatikách.

Jaké jízdní vlastnosti mají zimní pneumatiky (Foto: Pixabay)
Jaké jízdní vlastnosti mají zimní pneumatiky (Foto: Pixabay)

Dříve značka platila pouze v období od 1. listopadu do 31. března. Ale to nebylo ve vysoko položených oblastech dostatečné. Od roku 2016 přišla celoroční platnost. Obce si mohou vymezit dodatkovou tabulkou časové období podle vlastního rozhodnutí.

Jak je to se zimními pneumatikami v zahraničí?

Pokud cestujete v zimním období do zahraničí, přečtěte si pravidla použití zimního obutí. V každé zemi se totiž pravidla liší.

  • Na Slovensku a v Německu není stanoveno konkrétní období. Zimní pneumatiky jsou povinné pouze tehdy, pokud vozovku pokrývá sníh, námraza nebo led.
  • V Rakousku funguje systém podobný tomu našemu. Řidiči musí mít přezuto od 1. listopadu do 15. dubna na zimní pneumatiky, pokud silnici pokrývá námraza, led nebo sníh.
  • V Polsku jsou zimní pneumatiky pouze doporučené.

Podle čeho vybrat kvalitní zimní pneumatiky?

Za zimní pneumatiku je ze zákona považována taková, na jejíž bočnici je vyznačeno označení M+S (M/S, M-S, MS, M&S). Pozor! Takové označení mají také terénní pneumatiky. Ty však mají ještě dále vyznačená písmena ML, ET, POR nebo MPT. Takové gumy jsou určeny pro zablácené nebo zasněžené povrchy. Zimní pneumatiky využívají alternativní označení horského štítu a sněhové vločky. Při výběru se raději řiďte tímto označením na bočnici pneumatiky a nespoléhejte se pouze na písmena M+S.

Jak mají vypadat vyhovující zimní pneumatiky?

Nové zimní pneumatiky mají hloubku dezénu 7 až 8 milimetrů a vydrží několik sezon. Jejich kvalitu ovlivňuje stáří. Gumy ztrácejí optimální vlastnosti po 4–5 letech, i když nejsou používané. Při výprodejích sledujte stáří gum. Někteří prodejci se totiž zbavují starých pneumatik. Datum výroby najdete na boční straně gumy. Jedná se o čtyři poslední čísla kódu DOT. Označení například 3022 znamená, že pneumatika byla vyrobena ve 30. týdnu roku 2022.

Kde přezout pneumatiky?

Pro přezutí pneumatik se obraťte na pneuservis, kde gumy zkontrolují, vyváží, případně srovnají disky. Cena přezutí závisí na různých faktorech, zejména pak na velikosti kol a typu pneumatik či lokalitě servisu. Za stejné služby se rozdíl v ceně může lišit až dvojnásobně. Kompletní přezutí se pohybuje od 700 do 1 200 Kč. Vyvážení stojí kolem 50 až 100 Kč za kus. A to jsou jen jedny běžné výdaje. Na kolik vás auto skutečně vyjde?