Bitcoin, Ethereum, Binance Coin – patří mezi nejznámější kryptoměny. Celkem jich je ale daleko více. Ještě v druhé polovině roku 2021 dosahoval bitcoin hodnoty přes 67 000 USD. Teď je to méně než polovina. Trh ovlivňuje řada věcí. Mezi ně se určitě řadí i různé regulace nebo probíhající vyšetřování. Rizikových faktorů je tak několik.

Regulace v Evropské unii

Členské země unijního bloku v polovině května definitivně potvrdily pravidla regulace trhů s kryptoměnami. Jde dosud o nejpřísnější regulaci v mezinárodním měřítku. Zprostředkovatelé transakcí budou muset nově shromažďovat údaje o kupujících a prodávajících. Cílem je zabránit praní špinavých peněz či omezit obcházení unijních sankcí.[1] „Dnešní rozhodnutí je špatnou zprávou pro ty, kteří zneužívali kryptoaktiva ke svým nelegálním aktivitám, k obcházení sankcí Evropské unie nebo k financování války či terorismu,“ řekla švédská ministryně financí Elisabeth Svantessonová, jejíž země předsedá Radě Evropské unie. Také tvrdí, že regulace lépe ochrání zájmy Evropanů, kteří do kryptoaktiv investovali.

Lidé z oboru se obávají diskriminace na řadě trhů. Jinak ale přijatá pravidla vnímají vcelku pozitivně. „Dokazuje se tím veřejné přijetí krypta na světových trzích. Nevýhodou může být, že regulace má přes 500 stránek a každý stát Evropské unie si ji bude muset vyložit podle svého,“ řekl České tiskové kanceláři ředitel firmy 2Bminer Jakub Hlavenka. Podle Hlavenky se ale teprve uvidí, jestli to bude mít pozitivní nebo negativní dopady. Záležet tedy bude, jak se toho chopí jednotlivé země.

Investujte do kryptoměn

Nejrychlejší místo na rychlý nákup, jednoduchý prodej a bezpečnou správu vašich kryptoměn.

Úřadům nevoní ani reklamy na kryptoměny

Nejen samotná existence kryptoměny, ale i její propagace je trnem v oku některým úřadům. Evropský svaz spotřebitelů BEUC podal stížnost Evropské komisi a úřadům na ochranu spotřebitelů na platformy YouTube, Twitter, TikTok a Instagram.[2] BEUC tvrdí, že umožňují propagaci kryptoaktiv, která je zavádějící.

Podle svazu šíření zavádějící propagace na sociálních sítích představuje nekalé obchodní praktiky. Spotřebitelům totiž slibuje velké zisky, zatímco jim reálně hrozí ztráta velkého obnosu financí. Alespoň tak to tvrdí BEUC. Propagace probíhá nejen přes klasické reklamy, ale i skrze influencery, kteří údajně poskytují zavádějící informace. „Reklamy a influenceři na sociálních médiích spotřebitelům čím dál více slibují investice k rychlému zbohatnutí. Ve většině případů jsou však tato tvrzení příliš dobrá na to, aby byla pravdivá, a spotřebitelé čelí velkému riziku ztráty peněz bez možnosti dovolat se spravedlnosti,“ uvádí šéfka svazu Monique Goyensová.

Hrozba žalob v USA

Americká Komise pro cenné papíry a burzy na začátku června zažalovala hned dvě kryptoměnové burzy Coinbase a Binance. Obvinění jsou v obou případech prakticky totožná. Podle zpravodajského serveru CNBC komise viní společnosti z toho, že jednaly jako neregistrovaný makléř a burza.[3] Členové komise přitom upozornili, že to může pro tyto dvě burzy znamenat konec.

Projevuje se tak větší „chuť“ amerických úřadů vyvíjet tlak na kryptoměnový sektor, který v USA vláda zatím systematicky nereguluje. Předseda Komise pro cenné papíry a burzy Gary Gensler agentuře Reuters řekl: „Tyto obchodní platformy, jež si říkají burzy, kombinují řadu funkcí, přitom porušují federální zákony o cenných papírech.“[4] Jeho nelibost v toto odvětví nebo alespoň v jeho způsobu fungování je tak evidentní.

Šéf Coinbase Brian Armstrong vyhrožuje odchodem své společnosti z USA. Po federální vládě chce, aby nastavila jasná pravidla. Bez nich může jakýkoli úřad nebo komise přijít s žalobou a ovlivnit tak vývoj trhu. „Na stole jsou úplně všechny možnosti včetně odchodu nebo čehokoliv jiného, co bude potřeba,“ prohlásil Armstrong na konferenci v Londýně.

Pád burzy FTX

Nervozitu kolem budoucnosti kryptoměnových burz odstartoval na přelomu roku krach burzy FTX. Ještě na začátku roku 2022 se přitom pyšnila oceněním až kolem 32 miliard dolarů, tedy v přepočtu přes 700 miliard korun. O rok dříve se umístila na třetím místě co do velikosti kryptoměnové burzy na světě. V listopadu 2022 pak vyhlásila bankrot.

Krach nastal poměrně rychle. Zákazníci během 72 hodin vybrali z platformy FTX přibližně 6 miliard dolarů (132 miliard korun). Společnost neměla dostatečnou likviditu pro případ tak velkého odlivu aktiv.

Vyšetřování amerického ministerstva spravedlnosti a Komise pro cenné papíry a burzy ukázalo, že FTX zřejmě neoprávněně používala prostředky zákazníků na podporu druhé společnosti majitele burzy, Sama Bankmana-Frieda. Ještě v polovině prosince byl obviněn z podvodu na investorech.

Češi a obchodování v kryptoměnách

Jaký zájem o tento druh trhu mají lidé v České republice? Objem transakcí v květnu klesl oproti dubnu přibližně o 10 % na 320 milionů korun. Meziročně to bylo o pětinu méně. Celkem Češi za prvních pět měsíců v roce zobchodovali v kryptoměnách 1,48 miliardy korun. To je o 22 % méně než loni. Vyplývá to z údajů největšího tuzemského obchodníka Bit.plus.

Šéf 2Bminer Jakub Hlavenka tvrdí, že se v Česku už uskutečnilo první jednání v Poslanecké sněmovně ohledně přijetí krypta. Věří, že tuzemským politikům půjde o růst trhu a příjem z něj. Je pravděpodobné, že třeba Česká pirátská strana by byla pro. Europoslanci za tuto stranu kritizují výše zmíněnou unijní regulaci. Chtějí zachovat určitou míru anonymity. A jak budou vypadat přijatá pravidla v tuzemsku? To pro Českou tiskovou kancelář nastínil Martin Stránský z Bit.plus: „Trh by se měl určitě pročistit, na druhou stranu by licenci k obchodování měly získat všechny subjekty, které splní předem stanovené podmínky. Licence bude pravděpodobně vydávat Česká národní banka.“

Aktuální vývoj na trhu

Kurz bitcoinu, nejvíce obchodované kryptoměny, se v půlce června pohyboval kolem 24 000 dolarů. Na konci června přesáhl hranici 31 000 dolarů a zůstává tak velmi volatilní spekulací. „V květnu pokračoval trend stahování bitcoinu a dalších kryptoaktiv z kryptoměnových burz a směnáren. To dokládají čísla, podle kterých v květnu poměr množství bitcoinu na burzách vůči celkovému množství vytěžených bitcoinů klesl na nejnižší hodnotu od prosince 2017,“ tvrdí analytik Portu Lukáš Raška. Podle něj investoři vidí bitcoin jako dlouhodobější investici a stahováním z burz chtějí tyto investice ochránit.

Obtížnější těžba

Firma 2Bminer zaznamenala celosvětově v květnu nárůst obtížnosti těžby bitcoinu. Narostla na takovou úroveň, že těžaři poprvé získali více odměn za transakce než za vytěžený blok. Tento jev podle firmy ukázal na budoucnost těžby bitcoinu, kde má být hlavní odměnou právě verifikování transakcí mezi klienty.