Odložené platby jsou stále populárnější způsob, jak si usnadnit nákupy. Mohou být užitečné pro ty, kdo si aktuálně nemohou dovolit zaplatit za zboží plnou cenu, ale i pro ty, kdo si chtějí platbu rozložit na více měsíců. Nicméně jako u každé finanční transakce existují výhody i rizika, o kterých je důležité vědět, než se rozhodnete odloženou platbu využít.

Co jsou odložené platby a jak fungují

Existuje hned několik možností, jak můžete nakupovat online, aniž byste v daný moment museli využít své finance. Mezi nejčastější patří například kreditní karta nebo kontokorent, kdy můžete jít na svém bankovním účtu do minusu a částku poté zpětně doplatit.

Další variantou je úvěr, ten však rozhodně není ideální volbou, pokud jde o běžné nákupy na internetu. Proto se nabízí odložené platby. Ty nepředstavují úvěr, ovšem jejich podstata je podobná. Cenu zboží za vás zaplatí jiný subjekt (například banka). Ovšem vy máte povinnost do určitého data splatit tento „dluh“. Výhoda tedy spočívá v tom, že můžete platit až po doručení zboží – za 14 dní, za měsíc, ale klidně i delší dobu.

Nakupte hned, plaťte do 30 dní

V Twisto partnerských obchodech máte na platbu času dost.

Praktická platební metoda

Využít odložené platby je velmi jednoduché. Někteří obchodníci vám při výběru platební metody nabídnou právě tuto možnost. Namísto toho, abyste tedy zaplatili kartou či třeba převodem, zvolíte odloženou platbu. Tím máte za sebou úspěšnou objednávku zboží.

Je však třeba do sjednaného data splatnosti platbu uhradit. Většinou se jedná o 14 dní, ovšem někdy může jít i o delší dobu. Výhodou je, že pokud splatíte částku včas, službu můžete využít bez poplatku. Platíte tedy pouze za zboží, které jste si objednali – to je významný rozdíl oproti nákupu na splátky. Nicméně konkrétní podmínky se vždy liší podle toho, u které instituce se rozhodnete odloženou platbu využít.

Nákupy bez rizika

Dalším značným benefitem je možnost vyzkoušet zboží, než ho zaplatíte. Pokud si totiž objednáte zboží, uhradíte ho kartou či převodem a po doručení s ním nejste spokojeni, proces vracení peněz se může protáhnout.

Nic takového u odložené platby nehrozí – zboží objednáte, subjekt ho za vás obchodníkovi zaplatí a vy čekáte na doručení. V případě, že byste byli nespokojení, můžete zboží jednoduše vrátit obchodníkovi. Nemusíte přitom řešit vrácení peněz, jelikož jste nic neplatili předem.

Odložená platba umožní vyzkoušení zboží bez rizika (Foto: Freepik.com)
Odložená platba umožní vyzkoušení zboží bez rizika (Foto: Freepik.com)

Bonitní posouzení

Jestliže chcete využít odloženou platbu, je třeba splnit určité podmínky. Společnost zpravidla hodnotí vaši bonitu. Využívány jsou různé postupy, vychází především z vašeho jména, e-mailu, adresy, ale i dalších dostupných informací.

Jestliže budete vyhodnoceni jako takzvaný solventní klient (tedy schopný platit), pak můžete zvolit odloženou platbu. Jde o výhodné řešení zejména ve srovnání s úvěrem, jelikož nemusíte složitě nic řešit a vyhnete se velkým poplatkům – za předpokladu, že své závazky včas splatíte.

Plaťte po třetinách

Nakupte teď a platbu si rozdělte na třetiny a neplaťte ani korunu navíc!

Limity a podmínky

Limit, tedy maximální částka, kterou si můžete s využitím odložené platby půjčit, se u každé instituce liší. Většinou je nastaven i minimální limit, který se pohybuje okolo několika set korun, zatímco maximální limit se může pohybovat až v řádu desítek tisíc korun.

Obecně lze říci, že pokud patříte mezi nové či neověřené zákazníky, pak lze očekávat poměrně nízký maximální limit. Schvalovány jsou transakce v řádech pár tisíc. Nicméně tyto limity mohou postupem času růst. Opět jde zejména o bonitu, pokud službu využíváte dlouhodobě či jste ověření.

Vzhledem k tomu, že před platbou probíhá poměrně důkladné prověření zákazníka, počet neplatičů je velmi nízký. Přesto se však může stát, že vám společnost odloženou platbu neumožní, případně bude limit relativně nízký.

Bonita je pro využití odložené platby zásadní (Foto: Freepik.com)
Bonita je pro využití odložené platby zásadní (Foto: Freepik.com)

Možné poplatky a sankce

Pokud se rozhodnete využít odloženou platbu, je velmi důležité pečlivě plnit své závazky. V základu totiž služba bývá většinou zdarma. Ovšem jakmile se zpozdíte s platbou, hrozí poměrně vysoké sankční poplatky. Je proto důležité sledovat splatnost.

Jednotlivé poplatky se opět liší dle toho, jakou instituci využijete. Pohybují se zhruba ve stovkách korun. Většinou je třeba uhradit určitý poplatek za každou upomínku, kterou vám společnost zašle. K tomu se však mohou přidávat i další poplatky. Například procentuální část dlužné částky, která se k dluhu připočítává každý den. Velmi rychle tak může narůst velký dluh. Namísto toho, abyste si díky odložené platbě ušetřili starosti, vás tak bude čekat řada komplikací.

Možnou alternativou je pak odložení splatnosti, což některé instituce umožňují. I na to je však třeba myslet s předstihem – abyste vše zvládli vyřídit, než vám přijde upomínka.

Praktické a výhodné řešení

Odložená platba může představovat ideální řešení pro různé typy zákazníků. Ať už si v danou chvíli nemůžete dovolit tak velký výdaj či si jednoduše platbu chcete usnadnit a neřešit hledání platební karty nebo vyřizování bankovního převodu.

Jde o oblíbený způsob platby, a to zejména díky své jednoduchosti. Navíc je služba zcela zdarma, pokud zvolíte správnou nabídku a vše včas splatíte. V určitých situacích tedy může jít o praktické řešení, které vám pomůže udržet kontrolu nad svými příjmy a výdaji.

Odložená platba může být užitečným nástrojem pro správu vašich financí, pokud ji využíváte zodpovědně a průběžně sledujete svůj zůstatek a datum splatnosti. Vždy je důležité zvážit, zda jde o vhodné řešení pro vás. Jestliže váháte, můžete se poradit s odborníkem či bankovním poradcem. Ti vám pomohou ke správnému rozhodnutí a zodpovědnému online nakupování.