Děti potřebují to nejlepší. To nejlepší je ale většinou to nejdražší. A pak nezbývá než předstírat, že se vám z té cenovky nezamotala hlava. Jde to ale i jinak. Co přiložit ruku k dílu a namísto peněz investovat čas?

Dítě až na prvním místě

Příchod nového člena rodiny na svět provází ohromná radost a pocity štěstí. Miminko první týdny potřebuje jen pocit lásky a bezpečí, vy se mu ale snažíte dopřát vše, co vás jen napadne. Plyšové hračky, kolotoče nad postýlku, stylové oblečení, originální kočárek, zlaté náušničky, první dovolenou u moře nebo návštěvu Disneylandu. Tematické focení každé 2–3 měsíce nevyjímaje. Je normální, že chcete, aby se vaše dítě cítilo jako v bavlnce. Ocení však malé miminko či batole tuto snahu?

Stylové a moderní: Designové kousky jsou sice drahé, ale děti je neocení. Neznají totiž hodnotu peněz. (Foto: Unsplash.com)
Stylové a moderní: Designové kousky jsou sice drahé, ale děti je neocení. Neznají totiž hodnotu peněz. (Foto: Unsplash.com)

Poslední měsíce se zdražování dotýká téměř všeho. Nemovitostí, jídla, cestování, zdravotní péče, energií. A samozřejmě i péče o děti, která zahrnuje ošacení a obutí, umělou stravu, hračky a pomůcky podporující vývoj a zážitky jako vstupné do zoo nebo hodinku v dětském koutku. Značná část rodinného rozpočtu tak jde na „provoz dětí“ a je pochopitelné, že při dnešních cenách tyto položky šplhají nebezpečně vysoko. Možná se šetření na dětech zuby nehty bráníte a radši odepřete sobě. Stačí ale popustit uzdu fantazii. Často totiž utrácíte zbytečně a jen dotujete směšné projekty, do kterých se můžete směle pustit sami.

Jak zařídit pokojíček?

Jednou z největších investic je zařízení dětského pokoje. První měsíce potřebuje miminko jen postýlku nebo spí dokonce pod jednou peřinou s vámi. Ale jak roste, zvyšují se nároky na vlastní prostor, kde bude mít své království, může se urazit, hrát si a fantazírovat. Problém často bývá ve financích a vybavení se může vyšplhat i na desítky tisíc korun.

Pozor na množství: Dětem stačí málo. Mluví se o pěti hračkách rozdělených tak, abyste pokryli všechny dovednosti a zájmy. (Foto: Unsplash.com)
Pozor na množství: Dětem stačí málo. Mluví se o pěti hračkách rozdělených tak, abyste pokryli všechny dovednosti a zájmy. (Foto: Unsplash.com)

Kusový koberec, větší skříň nebo komoda, výmalba, police, stůl, židle a kvalitní osvětlení. To je základ, na kterém by se nemělo šetřit. Pochopitelně je rozdíl mezi klasickou válendou a lůžkem, co připomíná domeček a děti v něm mají pocit bezpečí. Pokud ale peníze schází, můžete s trochou snahy proměnit obyčejné věci v originální kousky. Při pořizování nábytku příliš variovat nelze, stačí ale koupit nutný základ a zaměřit se na doplňky, díky kterým bude mít pokojíček švih.

Nutnost

Utahování opasků by vás nemělo paralyzovat. Na některých věcech se šetřit nevyplácí. Patří mezi ně například přírodní vlákna, peřiny, matrace nebo osvětlení.

Při koupi základních kousků můžete zajít do hobby marketu, kde je seženete nejlevněji, nebo dát šanci zboží z druhé ruky.

Obrázky

Pořiďte pět jednoduchých rámečků o velikosti A4 a nakreslete čtyři obrázky s opakujícím se motivem (většinou zvířata – ptáci, lvi, kočky, pandy). Pátý rám nechte prázdný. A vkládejte tam nejnovější výtvor svého dítěte.

Kombinujte rámy na výšku a na šířku, abyste se nemuseli omezovat jen na jeden formát.

Postel

„Domečková postel“ je krásná, ale drahá. Co nad klasickou válendu s úložným prostorem ušít nebesa? Díky tomu se dítě bude cítit více v bezpečí a v pokojíčku vznikne koutek, kam si rádo zaleze třeba s knížkou. Častým doplňkem postelí bývají girlandy z kulatých světel. Lampičky sice vyrobíte těžko, ale můžete je nahradit velkými bambulemi z příze, které snadno vyrobí i děti (lano připevníte ke zdi). Na pohled budou vypadat stejně.

Barvy

Současný trend velí zahalit se do odstínů béžové a krémové. Tyto barvy se totiž skvěle kombinují, jsou nadčasové a vypadají dobře na fotkách. Děti ale nudí. Nebojte se a obyčejnou komodu natřete na růžovo (barvu volte podle preferencí dítěte) a při výběru kusového koberce hledejte ten s dopravním hřištěm nebo skákacím panákem. Za jedny peníze tak pořídíte izolační vrstvu na podlahu i skvělé místo pro hraní.

Hry a hračky

Stačí jedna návštěva hračkářství a peněženka je poloprázdná. Ceny letí nahoru a není problém pořídit plyšovou hračku za tisíc korun nebo základní stavebnici o pár kostkách za dvojnásobek. Nemluvě o licencovaných výrobcích, které lákají děti na motivy pohádkových postaviček.

Jinou cestou

Nenechte se zlomit úporným naléháním dětí, že jejich kamarádi mají jiné hračky. Snažte se jim ukázat, že existují i jiné cesty.

Plyšové hračky z oblečení

Máte doma starou fleecovou mikinu? Vezměte si ji do parády, rozstříhejte ji a ušijte malé příšerky. Vycpěte jim pupky a dolaďte je knoflíky místo očí a slušivou šálou.

Stejně tak můžete vyrobit muchláčka z chlupaté deky pro klidné usínání nebo miminko potěšit šustítkem, kdy igelitový sáček zašijete do látkového pouzdra z tenkého trička a do obvodu přidáte různá poutka a tkaničky, aby mohlo zkoušet provlékání prstů a trénovat úchop a zlepšovat jemnou motoriku.

Proložky na vajíčka v akci

Pokud kupujete vajíčka, máte doma zásobu proložek (nejlepší jsou ty po deseti nebo patnácti kusech). Vyskládejte je na sebe a vytvořte velké bludiště nebo stěny a hradby. V labyrintu si dítě procvičí orientaci a později si může hrát na čaroděje, prince a rytíře.

Zábava s odpadky: Proložky na vajíčka se dají využít na desítky způsobů. Výroba kytiček patří k těm nejoblíbenějším. Materiál skvěle saje, barví i schne. Jen tak se neponičí a drobnou nehodu snadno opravíte. (Foto: Top.cz)
Zábava s odpadky: Proložky na vajíčka se dají využít na desítky způsobů. Výroba kytiček patří k těm nejoblíbenějším. Materiál skvěle saje, barví i schne. Jen tak se neponičí a drobnou nehodu snadno opravíte. (Foto: Top.cz)

Máte-li chuť něco vyrábět, proložky jsou ideální. Rozstříhejte je na malé kalíšky, upravte do tvaru kytiček, středem prostrčte vatovou tyčinku a květinovou dekoraci, která vám neuvadne, máte hotovou (stejně dobře poslouží nabarvené šišky).

Hrátky s papírem

Stačí vám nůžky, tužka a papír. Pamatujete si na origami, vystřihovánky a papírové panenky? To vše bude pro dnešní, moderní děti nové a neokoukané a vás to bude stát pár korun.

Můžete jim dokonce vyrobit edukační materiály, jako jsou různé poznávačky (zelenina, zvířata, počasí, emoce) nebo je pozvolna učit cizím jazykům.

Bingo

Čtvrtku rozdělte na devět dílků a do každé kolonky nakreslete něco z vašeho okolí – hrnec, strom, moucha, klika, míč, nůžky, holínky. Papír můžete zalaminovat pro opakované použití. Nebo ho nakopírujte. Dejte dítěti tužku nebo fixu a nechte ho, aby postupně našlo a seškrtalo vše, co vidí. Hra je ideální i pro cesty autem nebo jiným dopravním prostředkem. Jen musíte více přemýšlet u toho, co nakreslíte. V letadle najde dítě hrnec těžko.

Jak snížit náklady na oblečení?

Další velkou položkou v rozpočtu bývá dětské oblečení. Boty by však mělo mít dítě kvalitní a přesně na nožku, aby se vyhnulo bolestem zad nebo chybnému došlapu. S oblečením ale můžete různě čarovat.

  • Nákup v second handu
  • Nákup v sezónních akcích
  • Předělávky
  • Vlastní šití

První dva body jsou jasné. Nákup v obchodech s použitým zbožím je čím dál oblíbenější. Oblečení jde do Čech většinou z Velké Británie a prodává se za zlomek ceny. U zboží ve slevě musíte přemýšlet o tom, jestli je pro vás cenová akce opravdu výhodná. Mnozí obchodníci čachrují s cenami tak, aby vás nalákali a zároveň vydělali. Takové nabídky se vyplatí zejména u dražšího zboží, jako jsou zimní soupravy nebo oblečení z merina, které dítěti díky rostoucímu střihu vydrží i několik sezón.

Předělávky představují zajímavý způsob, jak můžete starým nebo poničeným věcem vdechnout nový život. Děti nedbají na čistotu a přežít den bez fleku na tričku je téměř nemožné. Stačí popadnout nažehlovačku nebo jehlu s nití a zamaskovat nehodu obrázkem nebo hezkou výšivkou. Děti budou nadšené a vy dáte šanci věcem, které by už jinak byly nenositelné.

Po večerech: Stačí jehla, nit a kousek látky. Díky nášivkám se děti odliší a vaše výtvory si zamilují. (Foto: Pixabay.com)
Po večerech: Stačí jehla, nit a kousek látky. Díky nášivkám se děti odliší a vaše výtvory si zamilují. (Foto: Pixabay.com)

Během rodičovské dovolené ženy přemítají o tom, co bude dál. Návrat do práce po třech letech je většinou krutý pro všechny zúčastněné. Dítě musí nastoupit do školky a obejít se na čas bez mámy, žena se pere s novou agendou a čas dělí mezi dítě a práci, zaměstnavatel má sice staronovou posilu, ale musí respektovat častější výpadky kvůli potřebám dítěte.

Až 30 % maminek se na rodičovské dovolené rozhodne vydat se svou vlastní cestou a začnou podnikat. Často jde právě o rukodělnou činnost – šití. Obnovit dětem šatník vlastními silami a jen s minimálními náklady na látky a šicí stroj je ideální způsob, jak ušetřit. Navíc odpadá závislost na nabídce obchodů. Česká republika se řadí k zemím, kde je počet lidí, kteří se živí produkty a výrobky vlastní výroby, poměrně vysoký.

Nízkonákladově, přesto se vší parádou

Vzdát se bezhlavých nákupů hraček je těžké. Sevřou vás pocity, že svým dětem nedáváte dost. I malí rošťáci ale ocení, když budete originální a společně si domov vyzdobíte. Získáte tak nejen plnou peněženku, ale především jedinečné chvíle, na které budete rádi vzpomínat.