Stejně tak jako energie, tak i nemovitosti výrazně podražily. Lidé proto musí přemýšlet nad jistou levnější alternativou bydlení. Na co všechno přišli? Kde všude lze podle lidí bydlet? Na to se podíváme v tomto článku.

Alternativní bydlení

Máme tu zcela novou mladou generaci. Lidé neustále hledají levnější a levnější možnosti bydlení, chtějí své náklady na bydlení snížit na minimum, a to hned z několika důvodů. Nemají například nárok na získání hypotéky nebo se chtějí osamostatnit a vyletět z hnízda. Nedbají, jestli je jejich příbytek luxusní nebo dostatečně velký, chtějí se rozvíjet a řídit se dle ekologických principů a udržitelné budoucnosti. Všechny tyto myšlenky vedou k představě alternativního bydlení.

Co je alternativní bydlení?

Pod tímto pojmem můžeme pomyslet na mnoho variant. Někdo žije takzvaným cestovatelským životem, někdo žije na samotě u lesa. Avšak všechny alternativy levného bydlení mají stejného původce. Nouzi. Nedostatečné finanční zázemí, přelidněnost měst, nedostatek pozemků, to všechno nastartovalo tvůrčího ducha lidí, kteří začali improvizovat.

Zkrátka a jednoduše. Alternativní bydlení je to, co se vymyká tradici a klasice.

Historie alternativního bydlení

Jak jsme nastínili již výše, alternativní bydlení se zrodilo z nouze a bídy. A té bylo v historii až až.

Prvních známek myšlenky alternativního bydlení si můžeme povšimnout už po první světové válce.

Další vlna pak proběhla v období hospodářské krize, kdy spousta lidí přišlo o práci a veškeré peníze museli investovat do jídla a dalších nezbytných potřeb, na bydlení jim pak moc peněz nezbývalo, a proto na něm začali šetřit.

Dnes je alternativní bydlení v České republice spíše ve fázi zrodu, ale jistě se prosazuje stále více.

Spousta alternativ alternativního bydlení

Nápadů, jak si zařídit bydlení za co nejlevnější cenu, je opravdu mnoho. Nejprve bychom si měli položit otázku, zda chceme svůj příbytek nově postavit nebo nám bohatě postačí jen rekonstruovat.

Novostavby

Novostavby patří mezi velmi oblíbenou variantu. Na první pohled nemusí být vůbec poznat, že jsme zvolili úplně jiný typ bydlení, než ten, na který jsou zvyklí ostatní. Nebo právě naopak můžeme všem ukázat, že žít se dá i jinak. Vše záleží jen a jen na nás.

Bydlení v kontejneru

Popularitu získalo bydlení ve starých lodních kontejnerech. Zní to divně, že? Ale skutečnost je taková, že lodní kontejnery se zásadně neliší od minidomků. Vždy se ale musíme ujistit, co bylo v kontejnerech převáženo a zda správně těsní. Nejprve však budeme potřebovat někoho, pokud nejsme dostatečně zruční, kdo nám kontejner přemění v naši oázu klidu. Najít někoho takového by však neměl být vůbec žádný problém, protože kontejnery jsou na trhu rozšířené. Nutno zmínit, že na postavení kontejneru je třeba mít stavební povolení a vlastní pozemek.

Bydlení v kontejneru (Foto: Pinterest.com)
Bydlení v kontejneru (Foto: Pinterest.com)

Cena za jeden šestimetrový kontejner se pohybuje okolo 40 000 korun.

Mobilní domy

Co takhle si moci každý den přesunout svůj dům, kam se nám zachce? Že to nejde? Opak je pravdou. Nejprve však musíme do stavby takového domu vložit značnou částku peněz, ty se nám však v krátké době vrátí. Je třeba však mít pozemek, kde by tento domek mohl stát.

Cena se pohybuje od 70 000 korun výše.

Hobití dům

Milovníci Hobita a Pána prstenů pozor, zbystřeme. Podzemní domy se těší čím dál větší oblibě. Co se týče energií, je hobití dům až o osmdesát procent méně náročný než normální dům. Plusem je, že ušetříme za střechu.

Hobití dům o velikosti sto metrů čtverečných lze pořídit jen za 1 285 000 korun, ovšem bez nákladů na stavební práce.

Rekonstrukce

K bydlení lze využít i staré věci, které by ostatní poslali do šrotu, třeba takový starý a omšelý karavan. Ale my jej můžeme zrekonstruovat a stvořit z něj své hnízdečko lásky.

Bydlení v karavanu

Proč využívat karavan jen na dovolené a ne k celoročnímu bydlení? Vždyť tento obytný vůz stojí mnohem méně peněz než dům a získáme i pocit nezávislosti. A kdo by nechtěl mít ještě k tomu všemu dům na kolečkách? Jediným minusem je to, že každý den musíme najít místo k parkování.

Bydlení v náklaďáku

Pokud nám postačuje opravdu málo prostoru, tak i kamion je skvělým řešením, jak dosáhnout levného bydlení. Jen je zprvu nutné zainvestovat potřebné změny vozu, abychom v něm mohli v pohodlí žít.

Bydlení v autobuse

Další možností je bydlet jednoduše v autobuse, který zrekonstruujeme v obytný prostor. Starý autobus lze sehnat v bazaru poměrně levně, někdy i za 50 000 korun, jen se musíme vždy ujistit, zda je autobus v použitelném stavu.

Bydlení na lodi

Hausbót je také velmi oblíbenou možností levného bydlení. Nejen že nemusíme řešit kolaudaci, nemusíme také mít vůbec stavební povolení. Vyhnout se můžeme též dani z nemovitosti. No není to super? Ale pozor! Co naopak řešit musíme, je domluva se Státní plavební správou a každoroční revize trupu, jelikož lodě podléhají korozi.

Spolubydlení

Velmi populární je v současné době hlavně mezi mladými takzvané spolubydlení. To znamená, že se sestěhuje parta lidí, kteří si spravedlivě rozdělí náklady na bydlení. Důležité ovšem je, abychom se spolubydlícími vycházeli v dobrém.

Pečovatel/ka na plný úvazek

Lidé pečující celodenně o jinou osobu mohou mít možnost u dané osoby bydlet. Jedná se o vyřešení dvou věcí na jednou. Budeme mít práci a bydlení a tím ušetříme na nákladech. Mějme na paměti, že tuto práci nemůže dělat každý, musíme mít kvalifikaci a hlavně motivaci tuto práci vykonávat.

Nomádský život

Nejvíce dobrodružná varianta na konec. Máme-li dost odvahy, můžeme žít jako Nomádi. Co to znamená? Nebudeme mít žádný pevný domov, budeme neustále na cestách.

Není asi úplně na místě být celoživotním Nomádem, ale rok až dva nám to vyřeší možné finanční nedostatky a ještě jako bonus získáme nezapomenutelné zážitky a zkušenosti.

Stěhování z měst na vesnici

Chceme-li nadále žít v běžném domě či bytě, můžeme i tak ušetřit. Jak? Čím více se vzdálíme z centra města a města vůbec do okolních vesnic, tím levnější objevíme bydlení. Bohužel je pravdou, že cena bytu ve velkém městě se přibližně rovná ceně domu na vesnici. Mladí lidé dnes ale dávají přednost i bytům na vesnici právě z důvodu ceny. Dále také zapříčiňuje tento odliv lidí z měst fakt, že městských bytů je prostě málo a nepostačují k tomu, aby vyhověly poptávce.

Za náklady na bydlení se dá ušetřit

Je třeba mít však vždycky na paměti, že ne všechny typy levného bydlení jsou pro každého. Bylo by vhodné se zamyslet, a pokud i my hledáme možnost, jak co nejvíce na bydlení ušetřit, tak musíme znát sebe a vědět, co nám vyhovuje a popřípadě čeho všeho jsme schopni se vzdát či v čem se dokážeme přizpůsobit. Netřeba šetřit za každou cenu na úkor svého duševního zdraví.