Zimní období se pomalu, ale jistě, blíží. Pokud máme doma pokojové rostliny, měli bychom se zamyslet, jak s nimi naložit v zimě. V období chladu jsou totiž v tzv. vegetačním období a potřebují jinou péči než v období hřejivého sluníčka. A pokud teprve vybíráte, které pořídit, přečtete si, které nenáročné pokojovky přežijí i vaši dovolenou.
Zimní sluníčko škodí
I v zimě potřebují rostliny dostatek světla, aby nepodlehly chorobám či škůdcům, a vzhledem k brzké tmě spojované právě se zimními měsíci, by bylo vhodné rostliny přemístit co nejblíže k oknům. Ale pozor! Rostliny by se v žádném případě neměly dotýkat okenních tabulek, nebo aby na ně snad působily přímé sluneční paprsky, ty jsou v zimě hodně silné a mohly by způsobit na listech popáleniny. Je také známo, že se rostliny otáčí za světlem, což by mohlo zapříčinit jejich růst jen jedním směrem a to nechceme. Abychom tomuto stavu předešli, pravidelně otáčíme květináč směrem ke slunci.
Průvan jako věčný nepřítel
Také nám vadí průvan a může u nás vést k různým zdravotním problémům. Stejně na to musíme myslet u rostlin. Neumísťujme je tedy blízko otevřených oken či dveří a rozmysleme si, zda chceme opravdu květináč postavit či zavěsit na chodbě nebo v hale, kde je riziko průvanu ještě větší.
Nemoc a izolace
Identifikujeme-li u nějaké rostliny nemoc, musíme ji izolovat od zdravých pokojových rostlin, aby se nenakazily. V zimě je regenerace rostlin nižší, a proto musíme dbát o jejich zdraví.
Škůdci
Pamatujme si, že využívání chemických přípravků k postřiku v uzavřených prostorech je zcela nevhodné. Existuje velké množství ekologických přípravků (například vhodný je Biool). Další možností je použití jiných pomůcek (lapač s lepidlem umístěné celoročně přímo u rostlin, jakmile je polepen škůdci, je nutné jej vyměnit).
Zalévání
Pokojové rostliny vždy zaléváme vodou pokojové teploty, tedy ani ne studenou a ani ne moc teplou. Mezi jednotlivou zálivkou necháme vodu pokaždé pořádně vsáknout, aby nám nezačaly rostliny hnít.
Nikdy rostliny nepřelíváme a také nesmíme zapomínat na kontrolu vody v podmisce, která by též mohla způsobit zahnívání kořenů, pokud ji nebudeme včas odstraňovat.
Kaktusy a sukulenty
V zimě můžeme se zaléváním u těchto typů rostlin šetřit a zalévat je jen minimálně.
Tropické rostliny a kapradiny
Naopak tropické rostliny a kapradiny musíme v zimě zalévat dostatečně.
Potřebná vlhkost
Každá rostlina potřebuje jinou vzdušnou vlhkost. Jako příklad si můžeme uvést masožravé rostliny, které mají největší nároky na vlhkost vzduchu. Je tedy třeba tyto rostliny přes zimu uzavřít do pokojového skleníčku nebo skleníku.
Hnojení
Hnojit je třeba jen rostliny, které v zimním období kvetou. Jedná se například o palmy a monstery. Používáme poloviční dávku hnojiva určeného pro daný druh rostlin a bohatě stačí hnojit jedenkrát za tři až čtyři týdny.
Teplota
Na rostliny má vliv i teplota interiéru. Rozhodně bychom neměli přetápět, to pokojovým rostlinám neprospívá. Ideálně by se měla pohybovat okolo dvaceti dvou stupňů Celsia.
Speciální péče pro orchideje
V zimě kvetoucí orchideje umístíme do pokoje s nejvyšší teplotou do osmnácti stupňů Celsia. Tím podnítíme jejich kvetení. Zavlažovat bychom měli tak jedenkrát za týden, ale opět si musíme dát pozor na přelití, které by orchidejím škodilo.
Kvetoucí orchideje musíme v zimním období také hnojit, a to hnojivem určeným přímo pro orchideje a žádným jiným. Během zimy bychom se měli vyhnout přemisťování, stříhání či přesazování nejen těchto rostlin.
Pokojové rostliny kvetoucí i v zimě
Mezi ně patří výše zmíněná orchidej, dále pak třeba ibišek, ten kvete jak na jaře, tak i na podzim. Vánoční atmosféru si můžeme naladit v zimě kvetoucím vánočním kaktusem. Velmi oblíbené jsou také různě barevné bramboříky, které se krásně vyjímají a zútulní domov. Byt si můžeme zkrášlit také cypřiškem, který patří mezi malé pokojové jehličnany.
Zima není problém pro nás a už vůbec ne pro naše pokojovky
Zimní období od nás vyžaduje pozornost, co se týče pokojových rostlin, abychom přílišnou hyperprotektivitou (přehnanou péčí) rostlinám spíše neublížili. Spousta práce nám s pokojovými rostlinami odpadne a můžeme se na ni těšit až na jaře. I přesto nám rostliny byt prozáří, obzvláště ty, které kvetou i v zimě. Nemusíme se tedy zimy bát, s naším jednoduchým přehledem, co a jak v zimě s rostlinami dělat, se dožijí jara všechny pokojovky.