Rozhodování o tom, kam umístit nábytek a dekorace v garsonce, lze přirovnat k situaci, kdy je vaším úkolem postavit z prázdné krabice dokonalý domeček pro panenky. V obou případech budete mít dojem, že vystavět bydlení z tak malého základu je nadlidský úkol. Ovšem zařídit garsonku je ve skutečnosti jednodušší, než si myslíte. Existují tři koncepty interiérového stylingu, které zajistí, že váš malý byt bude působit přívětivě, prostorně, méně přeplněně a především jako stylově a soudržně uspořádaný.
První koncept: Myšlenka trojúhelníku
Základem je rozmístění nábytku. První koncept, který vám může pomoci při rozvržení jednotlivých kusů nábytku, vychází z myšlenky trojúhelníku. Doporučujeme pořídit si tři stěžejní kusy nábytku, které budou jediným nábytkem ve vaší garsoniéře. Trojúhelníky totiž lahodí lidskému oku. Pokud můžete ve svém bytě využít tohoto konceptu, bude jeho podoba díky tomu i vizuálně atraktivní. Garsonka nabízí omezený prostor, proto zredukovat počet kusů nábytku na tři je vhodným způsobem, jak ušetřit místo i peníze a zároveň podpořit dojem, že bytový prostor je příjemný a milý.
Jednou z variant, jak může takové rozvržení nábytku vypadat, je umístění gauče, postele a stolu. Takový výběr tvoří trojúhelník, který sjednocuje celý byt, tudíž působí vyváženě a harmonicky.
Pravidlo trojúhelníku není v oblasti designu žádnou novinkou. Jedná se o základní pravidlo, které profesionální designéři využívají často. Je však nutné přemýšlet o něm v kontextu každé konkrétní garsonky. Pracujete totiž s jedním celistvým, ale ojedinělým prostorem, a proto jsou stylizace garsoniér náročné. Byt by měl působit vizuálně soudržně, nikoliv chaoticky. A právě trojúhelník je tvar, který zamezuje pocitu vizuálního chaosu.
Druhý koncept: Myšlenka rozdělení
Druhý koncept je založen na myšlence rozdělení prostoru. Vytvoření menších celků v jedné místnosti, tedy rozdělení jedné místnosti na více sektorů nejčastěji za pomoci nábytku, je častým řešením, které se při zařizování garsoniéry nabízí. Pravděpodobně byste tímto způsobem chtěli například vyřešit zachování soukromí. O zařízení malého bytu je ale naopak vhodné přemýšlet s přihlédnutím k celkovému prostoru – nutnost přepažování prostoru nepřeceňujte. Raději se snažte prostor vybavit tak, aby působil kompaktně a neroztříštěně.
Vytvoření oddělených zón je někdy samozřejmě potřeba, ale rozdělit prostor například pomocí falešné stěny, knihovny nebo závěsu může ve skutečnosti zapříčinit, že garsonka bude vypadat menší a uzavřenější. V tuto chvíli je možné zkonzultovat vaše preference například i s bytovým designérem, který má zkušenosti a poradí vám, jaké kusy nábytku zvolit a především kam je umístit. Význam zmíněné falešné stěny nebo knihovny se totiž může hravě změnit – stejný nábytek může nevhodně sloužit k rozdělení celkového prostoru, anebo naopak dopomoci k dojmu soudržnosti celé garsoniéry. Rozdělit prostor může i takový kus nábytku, který byste za tímto účelem nejprve možná ani nevybrali – například gauč. Ten může oddělovat zónu obývacího pokoje a ložnice. Zároveň mějte na paměti, že rozdělování prostoru garsonky není vhodné přehánět. Stačí, aby například zmíněný gauč byl v bytě jediným kusem nábytku, který plní funkci oddělení.
Umístění uměleckých děl
Dalším snadným způsobem, jak vytvořit dojem oddělení nebo naopak soudržnosti, je věnovat pozornost rozmístění uměleckých děl a dekorací. K tomu máme užitečnou radu. Představte si, že prostor vaší garsonky je rozdělen několika neviditelnými stěnami mezi jednotlivými zónami a tyto stěny vám brání umístit jedno umělecké dílo na takové místo, které by zasahovalo do dvou zón – například do zóny obývacího pokoje a ložnice.
Uvědomte si rozvržení jednotlivých částí garsoniéry a umělecká díla či dekorace umisťujte vždy do každé jednotlivé zóny bytu – nikoliv tak, aby jedno umělecké dílo zasahovalo do dvou částí garsonky. Díky tomu totiž nebude prostor vypadat zmateně. Narušení tohoto principu vede k narušení plánu rozdělení garsoniéry.
Obrazy, plakáty a cedule
Tyto dekorace pomohou vytvořit dojem oddělení vašeho bytu a zároveň vytvoří krásnou atmosféru.Třetí koncept: Myšlenka opakování
Třetí možností, jak vhodně uspořádat zařízení garsonky, je princip opakování. Tento koncept zabrání tomu, že váš byt bude vypadat nesourodě, což bývá jedním z častých problémů, který se lidé v malých bytech snaží řešit. Právě opakování například podobných barev nebo věcí zajistí, že vaše bydlení bude působit soudržně a harmoničtěji. Doporučujeme se nejprve zamyslet nad tím, jaké barvy a předměty byste nominovali pro to, aby se ve vaší garsonce opakovaly. Je vhodné přihlédnout i k tomu, na jakou světovou stranu má vaše garsoniéra okna a nakolik je prosvětlená, protože volba barev hraje velkou roli a je dobré se od zvolené barevné škály neodchylovat.
Princip opakování tedy spočívá v tom, že vytváří soudržnost a sjednocuje prostor. Toho docílíme tak, že se v celém prostoru opakují vybrané vizuální motivy – barvy, materiály a tvary. Je možné do bytu umístit několik černobílých fotografií, pár uměleckých děl stejného typu, opakovat jeden druh dřeva nebo kovové prvky a podobně. Pokud si představíte například umístění malého obrázku mezi okny, může působit nepatřičně. Když ale pověsíte vedle sebe takové malé obrázky rovnou tři, bude se jednat o působivé rozmístění dekorací. Tento koncept bude naplněn i tehdy, jestliže budete opakovat předměty představující vaše zájmy – například vášeň pro hudbu nebo sport.
Každý byt se může stát královstvím
Každá garsonka má svá vlastní omezení a prostorové zvláštnosti. Doporučujeme při zařizování jednopokojového bytu myslet na výše zmíněné koncepty – trojúhelník, oddělení a opakování. Můžete se pak lépe rozhodnout, jak rozmístit nábytek a dekorace tak, aby garsoniéra působila prostorně, přehledně, harmonicky, vizuálně atraktivně a zároveň prakticky bez ohledu na tvar a výměru bytové jednotky. Z jakékoliv bytu lze vytvořit příjemný a účelný domov. Stačí implementovat výše uvedené tipy a trochu vlastní invence!