Čištění interiéru vozu pomocí ozónu je jedním z nejoblíbenějších a nejúčinnějších metod, jak se zbavit veškerých bakterií a virů. Tuto službu dnes nabízí specializované myčky automobilů, ale s malým ozonizátorem zvládnete svůj vůz vyčistit i doma. Jak správně ionizovat interiér auta?
Proč je těžké zajistit dokonalou hygienu v interiéru auta?
Interiéry automobilů ukrývají množství různých druhů povrchů, mezer a dutin. Tedy prostorů, kam se dostanou nejrůznější nečistoty a spolu s nimi také bakterie a viry. Už samotný volant, ať vypadá sebečistěji, je obvykle hodně kontaminovaný nejrůznější špínou. Ačkoliv se dá snadno otřít, jiné prostory ve voze nevyčistíte. Jedná se o sedačky, klimatizaci, průduchy ventilace. Zde se bakterie a viry hubí těžko.[1]
Dezinfekci vozu provádějte pravidelně
Pro komplexní dezinfekci se skvěle hodí generátor ozonu. Ozon je plyn, který se dostane prakticky kamkoliv, což je v interiéru auta zásadní výhoda. Účinnost ozónování vyplývá z vlastností plynu, tedy tříatomové podoby kyslíku. Samotný ozon má opravdu silné antiseptické a oxidační vlastnosti, díky čemuž si skvěle poradí s neutralizací bakterií, plísní, hub, alergenů a virů. V tomto ohledu je dokonce účinnější než chlor.
Aby se v klimatizačním a topném systému předešlo rozvoji mikroorganismů, je třeba provádět ozónování pravidelně 2× ročně. Obvykle se provádí společně s plněním klimatizace a sušením systému za asistence ozonizátoru, který vytvoří ozon ve vzduchu. Ozon vzniká v důsledku elektrických výbojů. Přirovnat by se tento jev dal k bouřce. Pro optimální dezinfekci je však potřeba použít ozonizátor s minimálním výkonem 5 g/h.
Jak automobil připravit na ozónování?
Dříve, než se pustíte do dezinfekce svého vozu, proveďte důkladnou očistu interiéru. Je třeba se zbavit všech nečistot, které mohou způsobovat nepříjemný zápach. Vyčistěte všechny záhyby, kde se mohou množit mikroorganismy. Příčinou nepříjemného zápachu v interiéru vozu mohou být zbytky jídla, zvířecí srst, hnijící listy a nejrůznější nečistoty zanesené hluboko v textiliích.
Před ozónováním se zaměřte na vynesení veškerého smetí z úložných prostor, vysajte čalounění, odstraňte hluboko usazené nečistoty z koberečků nebo gumových rohoží a umyjte veškeré povrchy uvnitř kabiny.
Velkou pozornost věnujte palubní desce. Zde ulpívá mastný cigaretový kouř, prach a nečistoty. Nezapomeňte ani na čištění skel a čalounění sedadel. Pokud jsou na sedadlech viditelné skvrny, použijte vhodný prostředek pro jejich odstranění nebo použijte vysavač s extraktorem.
Kam umístit ozonizátor?
Pro čištění interiéru vozů se používají hned dva typy ozonizátorů. Profesionální automyčky používají ozonizátor s hadicemi, kterými je přiváděn ozon. Pro domácí použití se používají přenosné stroje, které se volně umístí do interiéru vozu.
- U první varianty je třeba zasunout hadice ozonizátoru přes pootevřené okno spolujezdce a zbytek okna se zalepí.
- Ozonizátor bez hadic se umístí na sedadlo spolujezdce nebo na podlahu pod přihrádku před spolujezdce.
Proč právě na místo spolujezdce? Při uzavřeném oběhu je vzduch nasáván z tohoto místa. Koncentrovaný ozon se dostane přímo do větracího rozvodu a tím pádem se vyčistí i klimatizace. Pokud chcete vyčistit vůz od mikroorganismů, můžete ozonizátor postavit na složenou opěrku zadního sedadla. Ozon je těžší než vzduch, proto je třeba přístroj umístit co nejvýše.
Jak ozónovat?
Pro důkladnou dezinfekci interiéru vozu zvolte cirkulaci vzduchu v uzavřeném oběhu na nejnižší teplotu, nejvyšší rychlost ventilátoru a výstup vzduchu na středové mřížky a skla. Ozon je třeba nasměrovat tak, aby volně cirkuloval po celém interiéru auta. Zkontrolujte, zda jsou dobře uzavřená všechna okna a dveře. Pokud je uvnitř vozu více jak 20 stupňů, zapněte klimatizaci. Nezapomeňte při tom zapnout motor, abyste nevybili baterii. Přístroj nechte zapnutý 60 minut.
Pozor! Pokud probíhá ozónování interiéru, nesmí být uvnitř lidé a zvířata. Ozonizátor o výkonu 5 g/h nechte puštěný po dobu 60 minut. U výkonnějšího zařízení můžete ozónování úměrně zkrátit. Po dokončení ozónování otevřete dveře vozidla a nechte větrání puštěné dalších pět minut. Do vozu nesedejte po dobu 2 hodin.
Co s nežádoucím pachem po ozónování?
Po čištění může zůstat v interiéru nepříjemný těžký zápach. Ten se během několika hodin vytratí. Pokud je vám zápach nepříjemný, stačí použít osvěžovač vzduchu určený do kabin vozů.[2]
Přečtěte si také, jak pečovat o lak karoserie automobilů v zimních měsících nebo co by nemělo chybět v zimní výbavě vašeho vozu.