Rakouské rychlostní silnice a dálnice jsou zpoplatněny dálniční známkou a některé úseky i mýtným. Kde si je výhodně koupit?
Podívejte se, jaké poplatky vás čekají na silnicích a dálnicích
Rakousko je oblíbenou dovolenkovou destinací mnohých českých turistů, a to nejen pro jeho kulturní bohatství, ale také pro skvělé lyžování ve vysokohorských letoviscích. Chystáte se letošní prázdniny trávit v rakouských Alpách? Nezapomeňte si pořídit dálniční známku, která vám usnadní cestování mezi různými lokalitami. Pokud cestujete do hor, je dobré vědět, kde musíte zaplatit i mýtné. Jak si dálniční známku a mýtné koupit a koho se týká?
Kde je rakouská dálniční známka potřeba?
Rakouskou dálniční známku potřebují všichni majitelé motocyklů a automobilů do hmotnosti 3,5 tuny, kteří se v této zemi rozhodnou používat placené silniční a dálniční úseky. Známka je stejně jako u nás dostupná i v elektronické podobě, navíc si ji tam můžete zakoupit i ve formě tištěného kuponu.
Pro motorová vozidla přesahující limit 3,5 tuny (nákladní vozidla se dvěma a více nápravami či autobusy) je určena jednotka Go Box. Jde o elektronické palubní zařízení, podle kterého pak dochází k automatické fakturaci všech poplatků. Tato palubní jednotka zajišťuje plynulý provoz na zpoplatněných úsecích, protože velká vozidla nemusí zastavovat a vyřizovat úhradu mýtného. Fakturace u těchto zařízení probíhá po čtrnácti dnech a splatnost je dva týdny. Zařízení je určeno vždy jednomu konkrétnímu vozidlu, není ho možné použít do jiného automobilu.
Jak získat dálniční známku v Rakousku?
Existují hned dvě možnosti nákupu dálniční známky.[1] Starou metodou se koupí nálepka na sklo, kterou snadno pořídíte i na českých čerpacích stanicích u hranic s Rakouskem. Nálepka se nalepí na určené místo na okně a v určitém časovém intervalu můžete brázdit rakouské dálnice i rychlostní silnice.
Druhou variantou je pak elektronická známka, kterou lze zakoupit na internetu. Podobně jako u nás i v Rakousku k tomu mají pořízenou speciální sekci webu organizace Asfinag, která se stará o místní dálnice. Tam je možné od roku 2024 koupit známku na jeden den, deset dnů, dva měsíce nebo roční.
Protože má kupující jako soukromý spotřebitel možnost odstoupit od kupní smlouvy do 14 dnů, je rakouská dálniční známka zakoupená online platná nejdříve 18. den od jejího zakoupení. Toto pravidlo však neplatí pro podnikatele. Ti ji mohou začít používat bezprostředně po její úhradě.
Cena rakouské dálniční známky na osobní automobil
V internetovém obchodě je možné zaplatit i mýtné na některé úseky, na které neplatí dálniční známka. Typicky jsou to dlouhé tunely Bosruck a Gleinalm na dálnici A9, tunely Tauern a Katschberg na dálnici A10, tunel Karawanken na dálnici A11. Celá dálnice A13 směrem k Brennerskému průsmyku a tunel Arlberg na rychlostní silnici S16.[2]
Cena za mýtné v jednotlivých tunelech:
- Arlbergský tunel (16,7 km): 11,5 eura
- Bosrucký tunel (8,9 km): 6,5 eura
- Brennerská dálnice (Rakousko/Itálie, 34,3 km): 11 eur
- Gleinalmský tunel (14,2 km): 10,5 eura
- tunel Karavanky (Rakousko/Slovinsko, 9,9 km): 7,8 eura
- Katschberský tunel (8,5 km): 13,5 eura
Tyto úseky jsou rovněž vybaveny mýtnými branami. U těch se ale tvoří nárazově dlouhé fronty. Zaplacením mýtného předem se jim můžete vyhnout, protože jsou tu pro auta s elektronickým předplatným připraveny zvláštní jízdní pruhy. Na rozdíl od dálniční známky tu nemusíte čekat 18 dní do začátku platnosti a na cestu je možné vyrazit kdykoliv během roku od zaplacení.