Palubní kamera je investicí několika stovek korun, přitom může být důležitým svědkem dopravní nehody při poskytnutí stěžejního záznamu. Podle jakých parametrů kameru vybrat? A jaké kamery jsou na trhu nejlepší v poměru kvalita/cena?

Jaké jsou výhody kamer do auta

Oblíbenost kamer do auta v posledních letech stoupá rychlostí blesku a je to pochopitelné. Někdy bývá těžké určit, jak došlo k dopravní nehodě. Palubní kamera se tak stane důležitým svědkem a poskytovatelem stěžejního záznamu. V následujícím článku se zaměříme na parametry a výhody palubních kamer.

Rozlišení kamer do auta

Základní rozdělení kamer vychází z umístění a pokrytí přístroje:

  • Jednokanálová (klasická) kamera do auta je umístěna na předním skle. Tento model snímá dění pouze před vozidlem.
  • Duální kamera do auta snímá prostor před vozidlem i děj uvnitř vozu. Umisťuje se také na přední sklo.
  • Tříkanálová (externí) kamera do auta snímá dění před vozidlem, za ním i uvnitř. Kromě předního skla je část optiky umístěna v oblasti zadního okna.
  • Couvací kamera je specifický typ duální kamery, kdy displej nahrazuje zpětné zrcátko. Při zařazení zpátečky se na displeji zobrazí pohled ze zadní kamery.

Jaké parametry jsou nejdůležitější pro zachycení kvalitního záznamu?

Úhel

Čím je úhel větší, tím více prostoru je kamera schopna po stranách zachytit, což je v některých případech klíčové. Prodávají se kamery se záběrovým úhlem od 110°. Ideální úhel u palubních kamer je mezi 150° až 170°.

Rozlišení

Široký úhel záběru přijde vniveč, pokud bude pořízen v malém rozlišení. Standardem je rozlišení 1080p. Varianty s rozlišením 4K jsou dražší, ale lépe zachytí poznávací značky i rysy obličeje.

Frekvence

Video se skládá z jednotlivých snímků a jejich četnost určuje plynulost záměru. Počet snímků pořízených za vteřinu nese značení FPS (framer per second). Pro bezproblémové pořízení videozáznamu stačí 30 snímků za sekundu, ale pokud chcete, aby kamera nahrávala za pohybu i ve vysoké rychlosti, pak doporučujeme 60 FPS. Takový záznam lze přehrát plynule i zpomaleně.

Kam se ukládá nahrané video?

Pořízený záznam se ukládá do úložného prostoru. Kamery do auta mají většinou minimální paměť, proto se k ukládání dat využívají karty Micro SD s kapacitou 16 až 128 GB, které nahrají až 58 hodin záznamu.

Nejlepší kamery do auta

DOD IS350 autokamera FULL HD 1080P + 2,45" displej + WDR a senzor Exmor, cena: 4 023 Kč

Tato palubní kamera je ideální volbou v porovnání kvalita/cena. Ultra lehké tělo váží pouze 57 g a má mikro rozměry: 34 mm (D), 70,5 mm (Š) a 50 mm (V). Poskytuje však ohromující video za každého světla díky pokročilé technologii WDR.

DOD IS350 Autokamera: DOD IS350 autokamera FULL HD 1080P + 2,45
DOD IS350 Autokamera: DOD IS350 autokamera FULL HD 1080P + 2,45 "displej + WDR a senzor Exmor (Foto: Cool-mania.cz)

Širokoúhlý 2,45“ displej a stylový design zobrazí vše potřebné. Uživatelsky je kamera intuitivní, přehledná a s jednoduchou obsluhou pomocí tlačítek. Zaznamenává dostatečně velký 150° úhel pohledu, takže vám ani profilem nic neunikne. Kamera zaznamenává obraz ve vysokém rozlišení 1920 × 1080 px při počtu snímků za sekundu 30 fps.

V případě havárie, náhlého brzdění nebo naklonění auta má funkci G-senzor, sloužící jako ochrana souborů při nárazu. Zároveň měří sílu přetížení. V případě potřeby umožňuje uživatelům chránit existující soubor dlouhým stisknutím tlačítka „SOS“. A potěší i další funkce jako automatické zaznamenávání, nahrávání ve smyčce a vypínání.

DOD LS460W – profi autokamera s GPS, cena: 6 889 Kč

Mezi absolutní novinku řadíme palubní kameru DOD LS460W s GPS, která je zdokonalením předešlého úspěšného modelu LS430W.

Výrobce DOD vsadil na předešlé úspěchy modelu LS430W a posunul kvalitu této novinky na ještě vyšší úroveň. Dosáhl toho tím, že použil na míru navržený senzor, který je větší a jeho buňky jsou schopny zachytit až o 60 % více fotonů světla pro ještě kvalitnější a reálnější zobrazování barev.

DOD LS460W: DOD LS460W – Profi autokamera s GPS (Foto: Cool-mania.cz)
DOD LS460W: DOD LS460W – Profi autokamera s GPS (Foto: Cool-mania.cz)

O výkon se stará pokročilejší procesor a kamera má další dosud nepoužité funkce, jako je automatické přizpůsobování ISO až do hodnoty 3200. Tyto parametry spolu s použitím WDR funkce, velké f/1.6 clony a 3D redukce šumu tvoří z nočních záběrů téměř profesionální video.

Kromě těchto vychytávek se značka DOD rozhodla použít novou funkci Time Lapse. Kamera disponuje cyklickým nahráváním a umí dělat záznamy nepřetržitě v nastavené časové smyčce. Funkce detekce pohybu znamená, že kamera se automaticky aktivuje ve chvíli zaznamenaného pohybu před kamerou.

DOD LS470W – nejlepší kamera do auta s GPS, cena: 7 589 Kč

Kamera do auta s GPS je naprostou novinkou značky DOD a přímým nástupcem oblíbeného modelu DOD LS460W.

Palubní kamera je certifikovaná pro použití v celé EU a splňuje kritéria všech technických norem. Připevňuje se snadno na čelní sklo pomocí přísavky s držákem. G-senzor automatického spuštění pro ochranu dat při nárazu, nouzovém brzdění či naklonění automobilu bude chránit všechny důležité soubory.

DOD LS470W: DOD LS470W – nejlepší kamera do auta s GPS (Foto: Cool-mania.cz)
DOD LS470W: DOD LS470W – nejlepší kamera do auta s GPS (Foto: Cool-mania.cz)

FULL HD kvalita s rozlišením 1920 × 1080 px pořídí kvalitní záznam ve dne i v noci. Disponuje 2,7" TFT LCD 16:9 displejem pro pohodlné prohlížení a nastavení videa. Má široký 150° pozorovací úhel záběru, zaznamenává dění před vozidlem i po stranách, disponuje automatickou kalibrací času pomocí GPS, HUD kompas displej, HUD zobrazení rychlosti. Ideální je pro firmy ke kontrole jízdy zaměstnanců, řidičů z povolání a podobně. Kameru je možné napojit na napájení 12 / 24V. Menu kamery je k dispozici i v českém jazyce.

3kanálová kamera do auta s GPS (přední / zadní / vnitřní) s 2K + parkovací mód – Profio S12, cena: 10 773 Kč

3kanálová kamera do auta s GPS nahrává přední, zadní i vnitřní část vozu. Přední kamera poskytuje 2K rozlišení videa. Kamera snímající interiér vozu i zadní kamera nabízí Full HD 1080 px rozlišení.

3kanálová kamera do auta s GPS: 3kanálová kamera do auta s GPS (přední / zadní / vnitřní) s 2K + parkovací mód – Profio S12 (Foto: Cool-mania.cz)
3kanálová kamera do auta s GPS: 3kanálová kamera do auta s GPS (přední / zadní / vnitřní) s 2K + parkovací mód – Profio S12 (Foto: Cool-mania.cz)

Vysoké rozlišení a technologie WDR, clona F1.6 a široký úhel pohledu až 140° poskytuje nahrávky ve špičkové kvalitě i v horších světelných podmínkách. Dále oceníte nahrávání ve smyčce, detekci pohybu, GPS, G-senzor nebo podporu Micro SDXC karet do velikosti 256 GB. Určitě využijete i 4 IR LED světla směřující k cestujícím ve vozidle, která dokážou přesně zachytit celou kabinu, i když je úplně tmavá. Bez problémů zachytí SPZ i dopravní značky.

Duální FULL HD 5MP kamera do auta s monitorem 8", cena: 13 473 Kč

Duální FULL HD 5MP kamera do auta s monitorem 8“ má skvělé noční vidění do vzdálenosti 300 metrů a zajistí dokonalý záznam i ve vysoké rychlosti.

Palubní kameru dodáváme v praktickém SETU kamer, obsahující hlavní přední kameru s monitorem a perfektním nočním viděním s viditelností do 300 metrů s úhlem pohledu 72° a zadní (couvací) kameru s širokoúhlým objektivem a úhlem pohledu 140°.

Duální FULL HD 5MP kamera do auta s monitorem 8
Duální FULL HD 5MP kamera do auta s monitorem 8 ": Duální FULL HD 5MP kamera do auta s monitorem 8" a barevným nočním viděním až do 300 metrů – DUOVOX V9 (Foto: Cool-mania.cz)

Dvoukanálové video, které můžete sledovat na velkém 8“ monitoru z obou kamer najednou, současně nahrává záznam z přední i zadní kamery a ukládá ho na Micro SD kartu do velikosti 128 GB. Video se pořizuje ve vysokém FULL HD rozlišení – 1920 × 1080 pixelů. Noční vidění nové generace – barevný obraz i během úplné tmy – zaručuje sedmivrstvá skleněná čočka s clonou F1.0. Kameru je možné napájet 3 způsoby, cigaretovým zapalovačem, ACC nebo OBD konektorem.