I když venkovní teploty k bodu mrazu zatím nepadají, je nejvyšší čas auto připravit na zimu. Co dělat, aby vás nepřekvapily první sněhové vločky? A jak vůz řádně připravit na chladné období?

Co je pro auto v zimě nejdůležitější?

Ať už se svým vozem parkujete na ulici nebo ho garážujete, je třeba si uvědomit, že zimní přípravu není radno podceňovat. A co je pro automobil v zimních měsících nejdůležitější? Základem bezpečného provozu na zasněžené nebo namrzlé silnici je obutí do kvalitních pneumatik, které dokonce v některých oblastech udává zákon. Souhrn nabízí oddělení Ministerstva dopravy BESIP. Nezapomeňte také na doplnění nemrznoucí kapaliny do ostřikovačů, zkontrolujte si stav nemrznoucí kapaliny v chladicí soustavě, oleje, brzdovou kapalinu a nepodceňujte péči o lak. S touto základní péčí o automobil vás zima nemůže překvapit.

Obutí do kvalitních zimních pneumatik

Od 1. listopadu do 31. března platí, že by měl být automobil vybaven zimními pneumatikami, když je na vozovce souvislá vrstva sněhu či ledu nebo se tato situace dá v nejbližší době očekávat. V místech s dopravní značkou „Zimní výbava“ platí povinnost zimní výbavy bez výjimky. Ranní mrazíky už většinu našeho území zasáhly, proto doporučujeme přezutí na zimní pneu co nejdříve. Pamatujte, že pneumatiky jsou to jediné, co spojuje vaše auto se silnicí. Špatná přilnavost na kluzkém povrchu je příčinou toho, že se vůz může stát neovladatelným. Navíc riskujete jízdou na nevhodných nebo sjetých pneumatikách tučnou pokutu.

Zkontrolujte stav kapalin

Před zimou zkontrolujte množství kapalin v nádržkách. Důležité je množství nemrznoucí kapaliny v chladicí soustavě. Pokud jste ji dlouho neměnili, doporučujeme její výměnu. Jestliže je nemrznoucí kapaliny nedostatek nebo její konzistence nevyhovuje, může dojít k poškození motoru. Bod tuhnutí kapaliny jednoduše ověříte hustoměrem, který vás vyjde na pár stokorun. Nebo se obraťte na autoservis a nechte si kapalinu prověřit u odborníka. Dalším důležitým krokem je kontrola stavu motorového oleje a brzdové kapaliny. Pokud jste dlouho nekontrolovali množství kapaliny v převodovce, udělejte to nyní.

Vyměňte vodu v ostřikovačích

Zatímco v létě jste potřebovali letní směs do ostřikovačů, zimní měsíce vyžadují zimní směs. Nikdy tyto kapaliny nemíchejte. I když vypadají stejně, mají odlišné složení, které jim pomáhá dosáhnout vysoké účinnosti za správných podmínek. Letní kapalina pomáhá účinně odstraňovat nečistoty a hmyz, zatímco zimní kapalina skvěle funguje pro odstranění soli a silné vrstvy nečistot.

Při poklesu teplot má letní kapalina tendenci zamrzat a ucpat celý systém ostřikovačů. Mnohdy se stává, že zmrzlá kapalina poškodí trysky i nádobku. Předejít těmto problémům se dá snadno. Vypusťte před zimou letní kapalinu a nahraďte ji správnou zimní kapalinou. Při výměně zkontrolujte rovněž trysky ostřikovačů čelního skla.

Zkontrolujte stav stěračů

Zimní období je velmi nepředvídatelné. Zatímco v jedné chvíli svítí sluníčko, za chvíli už může hustě sněžit. Snížená viditelnost je pro řidiče nejhorším strašákem. Abyste se vyhnuli případným nehodám, je třeba mít stěrače vašeho vozu v takové kondici, aby dokázaly odstranit silnou vrstvu nečistot i sníh. Opotřebované stěrače mohou navíc poškrábat sklo.

Chraňte přední sklo před zamlžením

Zamlžené přední sklo je nepříjemné. A věčné stírání kapesníkem za jízdy není zrovna bezpečné. Jak zamezit neustálému zamlžování? Pomoci může kombinace dvou pomůcek. Před zimou, až budete sklo umývat zevnitř, na něj naneste vrstvu pěny na holení. Efekt lze prodloužit umístěním otevřeného sáčku se silikátovým kočkolitem. Stelivo pro kočky má skvělou absorpční funkci. V interiéru vozu pohltí veškerou vlhkost ve vzduchu a tím se zamezí rosení všech skel.

Osvětlení

Před zimou zkontrolujte také světla. Zjistit, zda všechna světla svítí, je otázkou několika minut. Větší pozornost věnujte tomu, zda máte správně seřízená přední světla.

Baterie

Abyste se při prvních ranních mrazících nedostali do nepříjemné situace, kdy auto nechce nastartovat, prověřte stav autobaterie. Životnost 12V baterie bývá kolem 4 let. Stav baterie vám zkontrolují v autoservisu. Výkon si můžete změřit také doma pomocí voltmetru. Po zapojení by měl ukazovat 12,5 V. Pokud je napětí pod 12 V, baterii vyměňte.

Ochrana laku před solí

O lak je třeba pečovat celoročně, ale před zimou mu věnujte větší péči. Vhodným voskem docílíte nejen vysokého lesku, ale také rychlému odvodu vody a kapičkování. Do nechráněného laku se silniční špína doslova zažere a hrozí poškození laku včetně koroze. Vůz před zimou navoskujte, případně použijte sealant nebo aplikujte keramiku.

Jízdy v zimě jsou vždy rizikovější. Potřebná tak není jen kvalitní výbava a připravenost automobilu, ale pro horší případy by nemělo chybět ani havarijní pojištění. Vyplatí se vám? Nabízíme srovnávač a kalkulačku.