Když napadne vrstva sněhu, je třeba auto důkladně očistit. Pokud necháte na voze čepici sněhu, můžete dostat poměrně vysokou pokutu. A to nejen u nás. V Rakousku za zasněžený vůz zaplatíte bezmála až 130 tisíc.

Neriskujte zbytečně pokutu

Letošní zima už se přihlásila o slovo, a tak nezbývá nic jiného než ráno počítat s případným čištěním vozu od sněhové nadílky. Důležitá je příprava auta na zimu. Čistý vůz zbavený sněhu a námrazy je spojen s dobrým výhledem a tím i lepším povědomím o tom, co se kolem něj děje. U automobilu zasypaného sněhem nebo vrstvou námrazy se násobí mrtvé úhly. Rychle se tak může stát, že přehlédnete chodce nebo motoristu. Podle zákona je vozidlo nutné důkladně očistit od všech nečistot, které zabraňují výhledu řidiči vpřed, vzad i do stran.

Pro řidiče to znamená jediné. Před jízdou je nutné důkladně očistit všechna skla, přední i zadní světlomety, zpětná zrcátka, SPZ, střechu i kapotu od sněhové pokrývky. Nezapomeňte ani na vlek, pokud jej použijete. Na ten by neměli zapomínat ani řidiči nákladních vozidel.[1]

Jak rychle očistit vůz od sněhu

Čištění pomocí smetáčku

Na odmetání sněhu bychom měli mít při ruce speciální smetáček, určený na sníh. Nikdy na zasněžené auto nepoužívejte velké koště, kterým jste si zametli cestu ke svému autu. Ulpělé nečistoty na smetáku zcela jistě poškrábou lak karoserie i sklo.

Vyplatí se vyhřívání auta?

Moderní automobily a elektromobily disponují nezávislým topením. Pokud máte vůz vybavený touto vychytávkou, stačí nastavit čas spuštění vyhřívání. Námraza i se sněhem postupně odtaje. Jestliže však nemáte vůz vybavený nezávislým topením, nezkoušejte to. U spalovacího motoru není dobré, když studený motor bez dostatečného mazání běží delší dobu na volnoběh. Lepší je auto ručně očistit a pak odjet.

Je dobré používat na auto rozmrazovací přípravky?

Rozmrazovací přípravky jsou efektivní a některé i levné. Pozor ale na obsah složení. Námrazu sice odstraní, ale dostanou-li se na gumová těsnění či lak karoserie, mohou napáchat více škody než užitku. Pokud nespěcháte, je lepší se jejich použití vyhnout.

A co teplá voda?

Teplá voda rychleji rozpouští sníh i námrazu. Čím teplejší je, tím rychleji účinkuje. Ale pozor na používání horké vody. Ta zateče a hned zmrzne, navíc hrozí riziko prasknutí skel.[2]

A jak dál připravit náš vůz na zimu? Těchto 11 věcí by nemělo chybět v zimní výbavě do auta.