Mít perfektně nablýskané auto je snem každého majitele. Jak pečovat o lak auta, aby i v zimních měsících netrpěl? Podívejte se na osvědčené tipy, které ochrání a oživí i starší lak karoserie.

Nepodceňujte péči o autolak

Pokud jste majitelem automobilu, pak jistě chcete, aby váš plechový miláček zářil na dálku po co nejdelší dobu. Protože lak na autě je první věc, které si člověk všimne. Jak docílit toho, aby vaše auto bylo stále krásně nablýskané, bez ohledu na rozmary počasí?

Neustálým mytím toho nedocílíte. Jednou za čas je nutné laku věnovat větší péči v podobě leštění. V dnešní době se této péči říká detailing. Leštění autolaku je docela náročná věc, ale zvládnete ji i doma.[1]

Správná péče o lak je důležitá

Nezáleží na tom, zda auto používáte každý den nebo patříte ke svátečním řidičům. Když je vůz venku, působí na něj externí faktory, které mají negativní vliv na vzhled karoserie i autolak. Nesprávná nebo nedostatečná péče o lak se projeví na jeho kvalitě nebo odstínu.

V letních měsících je největším nepřítelem laku sluneční záření a ultrafialové paprsky, které vytahují barvu z laku. Bez vhodné péče se brzy stane, že barva zesvětlá. Proto je vhodné autolak pravidelně leštit vhodnými přípravky. Ještě horší situace nastává ve chvíli, kdy svůj vůz necháte zaparkovaný venku. Déšť, vlhko, kroupy. Všechny tyto negativní vlivy působí na karoserii i během noci a zašlý vzhled autolaku se dostaví ještě rychleji.

V zimě laku škodí mráz, sníh a samozřejmě také déšť. Při působení těchto faktorů se mění také struktura laku. Mohou se na něm objevit škrábance a praskliny. Jenže lak nemá pouze estetickou funkci. Autolak chrání karoserii proti korozi. Hlavním účelem péče o něj je prodloužení životnosti jednotlivých dílů karoserie. Estetický vzhled je druhořadý. I když pro mnohé z nás je krásně nablýskaný lak až na prvním místě.

Jak vylepšit vzhled autolaku

Hodně majitelů aut používá pro leštění laku různé lešticí pasty, vosky nebo leštěnky. Pokud s vozem navštívíte automyčku, k dispozici máte nejrůznější programy, zahrnující mytí vozu šamponem, odmaštění, vysušení a ošetření. Stejný postup by měl být zachován během péče o lak svépomocí.

Leštěnka

Leštění laku pomocí leštěnky garantuje dodání kýženého vzhledu karoserie a vytvoření ochranné vrstvy, chránící autolak před náročnými povětrnostními podmínkami i externími vlivy. Čím bude leštěnka kvalitnější a lépe nanesená, tím menší bude pravděpodobnost, že se na vaší karoserii objeví škrábance nebo praskliny.

Postup nanesení leštěnky svépomocí je velmi snadný. Stačí automobil dobře umýt, odstranit veškeré zbytky hmyzu, asfaltu a jiných nečistot, odmastit a dobře vysušit. Následně je karoserie připravena k nanesení leštěnky.

Jak aplikovat leštěnku na lak karoserie

Leštěnky se většinou prodávají v tuhé nebo tekuté formě. Záleží na vašich preferencích, kterou leštěnku si vyberete. Nanášení tekuté leštěnky je o něco snazší.

K leštění karoserie si vyberte vhodné místo. Leštěnku doporučujeme aplikovat v garáži nebo jiné větrané místnosti. Auto nikdy není vhodné leštit na slunci nebo za nepříznivého počasí.

Na jemný hadřík naneste požadované množství leštěnky a nechte chvíli působit. Vhodné je leštit menší části. Když leštěnka zaschne, použijte čistý hadr určený pro leštění auta a karoserii přeleštěte. Po této činnosti by měla získat krásný lesk. Skvělým pomocníkem jsou elektrické leštičky, které zajistí dokonalé rozleštění pasty a oživení i starého a zašedlého laku.

Pasta

Dalším oblíbeným pomocníkem pro leštění karoserie jsou lešticí pasty. Jejich výhodou je, že jsou schopny odstranit i drobné škrábance, čímž lak získá hezčí vzhled. Postup nanášení pasty na karoserii je stejný jako u aplikace leštěnky.

Na výběru ošetřujícího produktu nešetřete

Pokud chcete, aby váš automobil byl především před zimou chráněn proti soli a hrubým nečistotám, doporučujeme investovat do kvalitních produktů od renomovaných výrobců. Nekvalitní produkty mohou lak dokonce poškodit. Pozornost také věnujte kvalitě použitého hadru nebo nástavců na leštičky.

Jak jsou na tom ochranné folie?

Velice populární je v současnosti aplikace ochranné folie, která se aplikuje přímo na perfektně čistý a odmaštěný povrch karoserie. Lak je díky folii chráněn před mechanickým poškozením, jako jsou oděrky od kamínků, škrábance a drobné promáčkliny. Při správné aplikaci odvádí skvělou práci. Aplikaci folie však doporučujeme nechat na profesionálech.

Jak připravit auto na zimu? Na co nesmíte zapomenout? Není to jen o správném lakování. Přečtěte si také, co by nemělo chybět v zimní výbavě do auta.