Jde o reklamní sdělení.

Bruslení na kolečkových bruslích je aktivitou, která má řadu výhod. Které to jsou a jak s bruslením začít? Pomůže vám, když umíte na klasických bruslích?

Jaké jsou výhody jízdy na kolečkových bruslích

Kolečkové brusle patří ke stabilně populárním druhům sportovního náčiní. Bruslení je zábavná aktivita, která vám pomůže udržet se ve fyzické kondici. Především pomáhá ke zlepšení stability. Tento typ pohybu slouží také k posílení kardiovaskulární soustavy.

Ruku v ruce se zvýšením fyzické kondice kráčí také efektivní ztráta nadbytečných kilogramů. Za hodinu se zbavíte až 700 kcal. Což ocení především dámy. Stejně tak lze jako pozitivní hodnotit fakt, že ačkoli hlavní část „práce“ odvedou nohy, na kolečkových bruslích se zapojují i ruce. Formují se proto i paže.

Samostatnou kapitolu představuje příznivý vliv pohybu i na naši psychiku. Pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu lze považovat za vynikající způsob relaxace, který napomáhá odplavit přebytečný stres.

Kdy se začít učit jezdit na bruslích

Kolečkové brusle zabaví všechny věkové kategorie včetně dětí. Pro ně bývá jízda na nich zpravidla natolik zajímavá, že často rodiče uprosí na pořízení prvních bruslí a jsou ochotny kvůli nim i trávit více času venku.

Poprvé postavit můžete svého potomka na in-liny v předškolním věku. Vyžaduje se dostatečná fyzická vyzrálost, to znamená plně vyvinutý kotník i celý kosterní a kloubní aparát. Určitě tak není nutné v tomto směru vývoj uspěchat.

Děti je tak lepší svěřit odborníkům. Obecně lze říci, že se nejdřív dítě učí správně zastavit a také bezpečně spadnout. Dál si osvojí odrážení jednou nohou, zatáčení a přešlapování na obě strany, jízdu pozadu i na jedné noze

Jízdu na kolečkových bruslích je možné považovat za bezpečný sport, při kterém není riziko zranění příliš vysoké. Nicméně správnou techniku si osvojit určitě musíte. Jak na to, pokud se ji budete učit jako dospělí? Pokud už umíte na klasických bruslích na ledě, pomůže vám to, technika je podobná.

Co musíte zvládnout při jízdě na bruslích

Na bruslích se nejprve zkuste postavit. Vyberte si proto pro trénink takový prostor, kde můžete využít pevnou oporu, než získáte potřebnou stabilitu a jistotu.

Začátečníkům se doporučuje postavit se na trávník, kde budete mít o něco stabilnější postoj a můžete tu navíc bez obav trénovat i pády. Což zní možná poněkud hrůzně, ale je to rozhodně podstatné. Proto je důležité postavit se do podřepu a mít pokrčená kolena. Mírný předklon totiž znamená, že spadnete případně právě na kolena.

Základní postoj je s jednou nohou dopředu. Obecně je vhodné vyzkoušet si nejprve chůzi, pak se můžete rozjet. A to tak, že nejprve přesunete jednu nohu dopředu a přeneste na ni váhu. Následně totéž zopakujte s druhu nohou. Odrazová noha má zůstat napnutá vzadu za tělem, zatímco stojná noha musí být v koleni pokrčená.

Důležité je také umět správně zastavit. K tomu můžete využít tzv. brzdový špalek, který většinou najdete na pravé brusli. Tuto brzdu by měli použít hlavně začátečníci. Brzdí se jednoduše: Brusli s brzdou mírně předsunete, zvednete špičku a zatlačíte do paty. Používá se i otočka nebo takzvané téčko. To znamená přenesení hmotnosti na přední nohu a otočení koleček zadní brusle kolmo dozadu.

Vždy dbejte na bezpečnost

Správné brusle bychom si měli vybrat s ohledem na stabilitu podmíněnou kvalitou materiálů. Zvolit si můžete například brusle Tempish z https://sportano.cz/koleckove-brusle-tempish. Oblíbenou značku představuje i Fila, výběr bruslí naleznete na https://sportano.sk/znacky/fila. Jednoznačně se také vyplatí vědět, kde pořídit náhradní díly a příslušenství. Například válečky najdete na https://sportano.cz/valecky-powerslide.

Výběrem bruslí ale nákup výbavy určitě nekončí. Nejen při nácviku pádů a nejen jako začátečníci bychom měli dbát na svou bezpečnost. Vždy je tak potřeba nosit chrániče na dlaně, lokty a především kolena. Stejně tak nezapomínáme na helmu.

Zákon v případě bruslařů o žádné povinné výbavě nehovoří. Ve vlastním zájmu bychom ji podcenit neměli, pády na bruslích mohou skončit i fatálně. Co se týče helmy, stačí vám i ta cyklistická, nemusíte si kupovat další variantu speciálně na brusle. Ve svém oficiální vyjádření navíc i Policie ČR doporučuje nezapomenout také na reflexní prvky.