Rádi byste si vypěstovali čerstvá a chutná rajčata, ale nevíte, jak na to? Stačí dodržet několik snadných zásad a s trochou péče se vám rostliny odmění bohatou úrodou této oblíbené zeleniny. Keříčková rajčata jsou ideální volbou pro nepříliš velké prostory, a to díky jejich menšímu vzrůstu. Pokud se chcete radovat z čerstvých a chutných rajčátek, keříčková varianta je dobrou možností. Připravte se, jdeme na to!

Pro začátek potřebujete vybavení

V případě, že chcete pěstovat rajčátka již od semínka, vydejte se do nejbližšího zahradnického centra. Z mnoha odrůd si vyberete i u specializovaných prodejců semen. Pokud se vám nechce nikam chodit, semínka si můžete jednoduše objednat i na internetu. Výhodou pěstování od samého začátku je, že přesně víte, co pěstujete. Sazenice nakupujte v ověřených zahradnictvích. Začátečníkům doporučujeme nejlépe odrůdu „Vilma“, která má vysoké výnosy a plody jsou velice chutné. Ze začátku je vhodné využít k pěstování semínek rašelinové tablety – jiffy. Při přesazování do květináčů pak použijte substrát pro zeleninu a ovoce s vysokým obsahem živin. V obchodech můžete také narazit přímo na substrát pro rajčata, který je také vhodný. Jestliže máte možnost sehnat chlévský hnůj, neváhejte a využijte ho při přesazování do truhlíků.

Samozavlažovací truhlík (Foto: Heureka.cz)
Samozavlažovací truhlík (Foto: Heureka.cz)

K pěstování budete potřebovat samozavlažovací truhlík či květináč. Je dobré zvolit takovou velikost truhlíků, kam lze dát až tři sazenice. Samozavlažovací truhlíky rajčatům vyhovují, protože nemají ráda přemokření a ještě můžete efektivně předejít plísni.

Semínka vysejte v únoru

Vše máte v této fázi připravené a teď je vhodné si načasovat výsev semínek. Ideální doba na vysetí je na přelomu února a března. Velmi důležité je dopřát semínkům dobré podmínky. Zpočátku je umístěte do tepla a zajistěte jim dostatek vláhy. Třeba na parapetu budou dobře prospívat, protože potřebují k růstu dostatek světla. A teď zbývá jen čekat.

Jakmile uvidíte na stonku dva lístky, začíná druhá fáze. Jednotlivé sazenice opatrně přesaďte samostatně do malých plastových květináčů. Rajčátka zásadně zalévejte přímo ke kořínku, zalévání na list se vyhněte. Pokud byste kropili vodu na lístky rajčat, můžete si být jisti, že se na rostlinách začne šířit plíseň.

Ještě než budete dávat sazenice do truhlíků, začněte rajčata pomalu otužovat. Stačí, když je vynesete asi na hodinu ven a dobu prodlužujte každý den o hodinu. Postupně je navykejte na teploty nižší, než máte doma. Tento proces provádějte asi týden. Když je vše v pořádku, můžete přesadit sazenice na balkon do samozavlažovacích truhlíků. Období, které je nejvhodnější pro přesazení, je po ledových mužích, tedy v druhé polovině května.

Výběr vhodného místa se vyplatí

I když se může zdát, že rajčata budou prospívat na každém balkoně, není tomu tak. Jestliže máte balkon na jih nebo jihozápad, máte vyhráno. Směřuje-li na sever, rajčatům se nebude tolik dařit. Zbožňují totiž slunce a více pak plodí.

Je dobré přidávat do zálivky hnojení, které podporuje růst rajčat. Například lignohumát pomůže zabránit šíření plísní na rajčatech a zároveň zahnojí sazenice. Podávat prostředky na hnojení stačí jednou týdně. Zalévat je vhodné jednou denně, nejlépe ráno nebo večer.

Pravidelná péče o rajčata

Péče o keříčková rajčata je velmi jednoduchá. Stačí pouze odštipovat suché listy nebo lístky, které mají skvrny. Každopádně také odstraňte listy, které se dotýkají zeminy. Oproti klasickým rajčatům je to velká výhoda. Objevila se vám na listech plíseň? Pak nečekejte a postříkejte sazenice vhodným prostředkem, například Kuprikolem. V této fázi zalévejte vodou, která je minimálně jeden den odstátá.

Jakmile rajčátka dozrají (budou sytě červená), můžete začít sklízet. Jestliže si nejste jisti, že nastala ta správná chvíle, stačí lehce zatáhnout za plody a pokud půjdou snadno utrhnout, jsou zralé. Rostliny mohou plodit až do podzimu. Když ještě rostou další plody na výhonech a vy víte, že už nedozrají, utrhněte je a položte dovnitř na světlo (nejlépe na okenní parapet). Rajčata postupně dojdou a budete mít další zralé plody.

Proměňte je v lahodná jídla

Rajčata jsou výtečnou zeleninou, kterou lze využít v mnoha různých pokrmech, doporučujeme přečíst si článek plný nejlepších receptů z rajčat. I přebytky se dají dobře zpracovat a dlouhodobě uchovat, jednou z mnoha variant je zavařit lečo nebo z nich udělat kečup. Mějte však sterilizované sklenice a dodržte postup při zavařování, aby se vám zpracovaná úroda nezkazila.

Přestože pěstování keříčkových rajčat může vyžadovat určité úsilí a snahu, odměnou vám budou lahodné čerstvé plody. Navíc budete mít dobrý pocit z toho, že jste sami dokázali vypěstovat zeleninu.