Jaro na zahradě je ve znamení práce, údržby a příprav. Máme pro vás pár rad co a kdy sázet, jak na trávník a jak na řez stromů. Není to žádná věda, ale chce to mít cit a postupovat trpělivě. Venku to zatím moc jarně nevypadá, ale zahrady se již pozvolna probouzí. Začátek března je nejlepší čas, abychom našim zahradám dopřáli dostatek péče, kterou nám již zanedlouho oplatí krásnou podívanou či zeleninovou úrodou. Časová investice do práce na zahrádce se nám tedy brzy navrátí.

Jaro a práce na zahradě

První sluneční paprsky přírodu pomalu probouzí k novému životu. Po zimním spánku začíná opět klíčit. Některá místa sice vypadají, že se zimování nechtějí vzdát, ale první sněženky již rozjasňují nejen lesy. Přichází nejvyšší čas na práci na zahradách, ale kde vlastně začít? Do práce na zahradě se vyplatí pustit s předem promyšleným plánem – vědět, čeho chceme dosáhnout a jak zamýšlíme zahradu zkrášlit.

Nedočkaví zahradníci už připravují své náčiní, prochází své loňské zásoby semínek a postupně ještě pořizují, co jim schází. Před samotnou výsadbou je důležité projít si stávající záhonky a zbavit je všeho nechtěného, co na nich zůstalo a co našemu plánu uškodí.

Zahradní nářadí

Odstraňovače plevele, řetězové pilky, aku nůžky a další vychytávky.

S prací nesmíme otálet, ale zároveň je vhodné začít až tehdy, kdy teploty vystoupají alespoň pár stupňů nad nulu. Zima naši zahradu nechává místy rozespalou, tudíž by mělo dojít k prvotní revitalizaci a vytvoření podmínek pro přijetí jarní energie, kterou rostlinky ocení. Odstraníme ochranné látky, listí a větve, které přes zimu sloužily jako ochrana před mrazem a sněhem.

Na řadu také přijde provzdušnění trávníku, který vyčistíme od tlejícího listí, mechu a stébel. Přisypeme výživný substrát, který zakoupíme v zahradnictví nebo obstaráme z vlastního kompostu. Trávu sekáme až tehdy, kdy naroste alespoň 10 cm. Stejně tak doplníme substrát do skleníků, které budou „domovem" pro naši úrodu.

Dále upravíme živé ploty. Zastřihneme je a zbavíme je uschlých větví a zbytků listí. Zkontrolujeme stav keřů i okrasných a ovocných stromů. Údržbu poskytneme i zahradnímu jezírku, pokud jej máme.

Výsev trávy

Deštivý podzim a zima, které v České republice zavládly, mohli zanechat na naší zahradě místy rozbahněná místa, která jsou v současnosti bez trávy. Výsev nové trávy je tedy ideálním řešením, jak se zbavit holých a nevzhledných zákoutí na zahradě.

S výsevem nové trávy vyčkejte, až teplota dosáhne alespoň deseti stupňů nad nulou. Před samotným výsevem stávající trávník prohrábněte hráběmi a osivo rovnoměrně smíchejte s pískem. Poté proveďte výsev vámi vybraným druhem osiva a lehce uválcujte například zahradním válcem. Pak už stačí jen pravidelně zalévat a čekat na první výhonky.

Výsadba ovocných a okrasných dřevin

Na jaře je možné sázet všechny ovocné stromy, i ty bez kořenového obalu. Brzké jaro je ideální pro výsadbu meruněk, broskvoní, mandloní a podobně. Koncem března poté nastává ideální čas pro výsadbu okrasných dřevin a vinné révy. Půdu pod kořeny je vhodné mělce podkopat, zalít a následně můžeme sázet.

Březen je vhodný pro výsadbu keřů maliníku či borůvek. Na konci tohoto měsíce přijde čas i na jahodníky. V této době bychom také měli zvládnout vysadit živé ploty, aby byly dostatečně připravené na suché a horké léto, které po jaru někdy přichází velmi záhy.

Během dubna je skvělý čas pro výsadbu jehličnanů všeho druhu a dalších stálezelených dřevin. Na jaře se dále vysazují keře citlivé na chlad, jako je například třezalka či komule.

Řez ovocných a okrasných stromů

Stromy rostou a plodí. Aby však vaše úroda byla bohatá a strom nebyl příliš zatížen, je třeba pravidelně provádět řez stromů. Nestačí ho jen zasadit, zalít a sem tam přihnojit.

Účelem řezu je regulace velikosti stromu – aby byla zajištěna rovnováha mezi plodností a růstem nových výhonků. Řez není prováděn podle šablon, ale podle potřeb majitele a jeho prostorových možností. Řez se provádí vždy s citem se zohledněním vitality, stáří a druhu stromu.

Na řez stromů je ideální čas ve chvíli, kdy pominou největší mrazy, ale strom ještě nezačal rašit. Když se jarní řez načasuje správně, dojde k poměrně rychlému zhojení ran. Neméně důležitou výhodou je, že bez větví a listí si lépe dokážete představit budoucí tvar stromu.

Když jarní řez nestihnete před rašením, není vhodné jej provádět. Došlo by k narušení nových výhonků, do kterých strom vložil svou růstovou energii.

V případě, že nemáte s řezy stromů dostatečné zkušenosti, je lepší obrátit se na odborníky.

Rostliny vhodné na jarní setí a sázení

Připravili jsme pro vás přehled rostlin, které je možné na jaře set a sázet.

Březen

Začátkem března je poslední vhodný termín pro výsev semen paprik a brokolice pro předpěstování sazenic.

Do poloviny měsíce je třeba vysít semínka pro předpěstování sadby rajčat a melounů.

Do pařeniště či fóliovníku lze za příznivého počasí vysévat karotku, ředkvičku, bazalku a sázet předpěstovaný ranný salát, který ke sklizni mladých listů můžete vysévat v průběhu měsíce při vhodném počasí přímo na záhon a klíčící rostlinky přikrýt netkanou textilií.

V druhé polovině března se na venkovní záhony vysévá mrkev, ředkvičky, petržel, špenát, ranný salát, hrách a kopr. Vzcházející semínka a klíčící rostlinky ochrání před chladem i škůdci bílá netkaná textilie. Vysazovat lze již i cibuli sazečku a česnek.

Duben

Na záhony lze v dubnu vysévat téměř všechny druhy zeleniny – například mrkev, saláty, červenou řepu, hrách, špenát či asijskou listovou zeleninu.

Duben je také ideálním měsícem k výsevu semen aromatických bylin – ať již na záhony či do nádob. Vysít můžete levanduli, oregano, tymián, majoránku, mátu, šalvěj, čechřici, roketu, kopr, estragon nebo rozmarýn.

Dále můžete vysazovat předpěstované sazenice salátu i brokolice, naklíčené brambory či křen.

Do skleníků, kde jsou zajištěny bezmrazé podmínky, lze vysazovat předpěstované sazenice rajčat.

Květen

Začátek měsíce je ideálním termínem pro výsev okurek nakládaček a polních salátovek.

V květnu lze také set oblíbené cukety – nejlépe ale až v polovině měsíce, aby vzcházející rostlinky nebyly ohroženy posledními přízemními mrazíky. Vyzkoušet můžete i zajímavé artyčoky.

Polovina května je důležitým předělem i pro řadu jiných druhů plodin. Po „zmrzlících“ se sejí také fazole a kukuřice (nejoblíbenější jsou pukancové odrůdy vhodné pro přípravu popcornu), melouny vodní i cukrové, dále rajčata, papriky nebo lilky.

Červen

V červnu je vhodné vysévat mrkev, černou a červenou ředkev, keříčkový fazol i rané kedlubny, zelí, růžičkovou kapustu a pór. Stále můžete pro průběžnou sklizeň vysévat saláty.

Červen je vhodnou dobou, kdy si můžete nařízkovat okrasné keře. Ráno odebrané řízky se zapichují do lehkého substrátu 2 cm hluboko. Zelenými řízky lze dobře množit například tyto dřeviny: japonské javory, šeřík, skalník, magnólii, kalinu, hortenzii, vřesovec či popínavé plaménky.

Výsadbou a řezem práce nekončí

Práce na zahradě je nekonečný kolotoč, který se vám odvděčí příjemným prostředím i sklizenou úrodou. Nestačí jen občasné zalévání a přihnojování. Péče o zahradu vyžaduje sekání, plení záhonků a průběžnou kontrolu stavu i vitality rostlin. Máte nějaké osvědčené tipy a rady v péči o zahradu?