Teplíčko, praskající dřevo a pohodlí u krbu nebo kamínek je lákající, ale umíte správně skladovat dřevo? Dostatečně vysušené dřevo je podmínkou pro správné a úspěšné topení. Jinak se vám také může stát, že skončíte s očima plných sazí a moc si nezatopíte.
Jak dřevo skladovat
Místo kde skladujete dřevo by mělo být suché, kryté před deštěm a dobře provzdušněné. Často se dřevo skladuje venku v přístřešku, ale myslete na to, že musíte zamezit kontaktu s vlhkostí zespodu. Dřevo může začít plesnivět nebo ho chytne houba. Abyste tomu zabránili, musíte dřevo podložit. Dobře vám poslouží dřevěné palety.
Neskladujte dřevo ve sklepě. Pokud naštípané dřevo uskladníte do vlhkého prostoru, jako je třeba sklep, můžete si být skoro jistí, že vám zplesniví.
Dřevo nepřekrývejte plachtou. Plachta zabraňuje odpařování vody a dřevo nemůže vyschnout. Dobrého provzdušnění dosáhnete také tím, že dřevu necháte ze všech stran otevřený prostor. Špalky neskládejte příliš těsně k sobě a mezi dřevem a stěnou nechte dostatečnou mezeru.
Chyták také může být v samotném rovnání dřeva. Užitečnou radou vám může být, že dřevo budete rovnat kůrou dolů. Dřevo vám tak vyschne mnohem dříve. Je tomu tak proto, že kůra na dřevě je jako ta plachta. Tvoří bariéru, která brání odpařování vody.
Jak dlouho dřevo sušit
Proč vlastně nepřiložit do ohně dřevo, které jste právě naštípali? Čím lépe dřevo vysušíte, tím lépe vám poslouží. Čerstvé dřevo čoudí a komín by se vám zanesl dehtem. Vy navíc chcete topit co nejefektivněji. Mokré dřevo by se muselo nejdříve zbavit vlhkosti a odpařit vodu, na to by spotřebovalo spoustu energie, o kterou byste přišli.
Délka vysoušení s odvíjí od typu dřeva. Smrtkové, topolové, lipové, modřínové či borovicové dřevo schnou zhruba rok. Naopak dřevo dubové, které je hodně tvrdé, schne dva roky. Na takový ořech si počkáte i čtyři roky, ale to je velmi drahý materiál na to, abyste jej spálili. Nejlépe sáhněte po dřevě bukovém, které ohřívá pomalu a s vysokou výhřevností.
Jak poznat vyschlé dřevo
Jednoduchý test, kterým své dřevo můžete otestovat. Jedno z polen vložte do igelitového pytle a zavažte jej. Nechte ho v pytli do druhého dne. Pokud bude orosené, musíte si ještě počkat a dřevo dál sušit.