Nevypadá vaše zahrádka tak dobře, jak byste si to představovali a také moc přáli? Vzhled vaší zahrady má opravdu hodně daleko k té z reklam? Možná vám uniká nějaká drobnost, co by se mohlo a mělo dělat jinak a lépe, aby i vaše vysněná zahrádka připomínala kouzelné a pečlivě udržované místo, kde můžete pěstovat plodiny podle vaší libosti, a tak uvidíte den za dnem plody své vytrvalé práce.

Kompostovat, kompostovat, kompostovat

Přidáním potřebné organické hmoty (například humus, sláma, hnojivo a mnoho dalších látek) do půdy získáme jílovitou půdu, která má velmi dobrý základ, aby byla úrodná. Do zeminy přidáváme přírodní hnojiva, půdu promícháváme, aby na povrchu vznikla organická vrchní vrstva, ve které pak můžeme nadále pěstovat plodiny.

Asi nejlevnějším zdrojem živin pro půdu je kompost, ve kterém můžeme využít pozůstatků z naší kuchyně i zahrádky, které bychom jinak vyhodili jako odpad. Kompostovat můžeme plevel a zbytky z ovoce či zeleniny (slupky), dále pak čajové lístky, kávovou sedlinu a nadrcené skořápky. V žádném případě nevyužívejte ty zbytky z kuchyně, které by obsahovaly mléko a maso, tyto potraviny přitahují škůdce a ty my rozhodně na zahradě nechceme.

Přidat mulč

Máme-li záhon, na který nikdo nesáhl dlouhých dvacet let, a leží tak ladem, nezoufáme. Tato půda má dobře vyvinutý kapilární systém, takže i s ní se dá pracovat. Řešení, jak přistupovat k takovéto zemině, jsou celkem dvě, a to buď vynaložit hodně ruční práce, anebo můžeme zkusit přidat mulč (mulč je jakýkoliv pokryv povrchu půdy organickým materiálem - může se jednat o slámu, posekanou trávu, listí, kůru, rostlinný odpad apod.). Vhodným pomocníkem je v tomto případě i plevel.

Upravit pH

Prvním znakem, že pH půdy není ideální, je dlouhodobý výskyt mechů na trávníku nebo v záhonech. Mechy signalizují, že půda je kyselá. V zimních měsících je dobré dodávat na sníh vápno, které snižuje kyselost půdy. Tím změníme pH zeminy, a zbavíme se tak mechů, výsledek však nemůžeme očekávat v krátké době, někdy je to běh na dlouhou trať a úspěchu se dočkáme třeba až za několik let.

Přidat biouhel

Biouhel je pomocná půdní látka, která má za úkol pomáhat udržovat živiny v půdě, zadržuje vodu, je velice nápomocná při provzdušňování půdy a dále také utváří prostor pro mikroorganismy. Tím, že je biouhel schopen zadržovat živiny v půdě, prodlužuje tak životnost a zvyšuje kvalitu zeminy.

Vyhněte se nadměrnému znečištění půdy – pomozte si rostlinami

Volba přírodních hnojiv a organických látek namísto chemických hnojiv je jedna z eventuálních cest, jak je možné zlepšit půdu na vaší zahrádce. Odborníci doporučují ještě dodatečné zelené hnojení hluboko kořenícími rostlinami, jako jsou například slunečnice. Vhodnou volbou rostlin můžeme na zahradu přilákat užitečný hmyz, který nás zbaví hmyzu škodlivého. Mezi lákavé rostliny pro prospěšný hmyz patří třeba směska semen řebříčku, heřmánku, měsíčku lékařského, vlčího máku, pohanky a mnoha dalších. Naopak modřín není ideálním pomocníkem pro zlepšení půdy zahrady.

Další možnou radou je co nejméně narušovat půdu kopáním, kopejte jen tak moc a tak hluboko, jak je to pro vás nutné.

Lepší půda, lepší úroda

Už jen pár krůčků vám chybí, abyste získali svou vysněnou zahradu s kvalitní půdou, kde můžete odpočívat jak fyzicky, tak i psychicky. Základem k dosažení tohoto cíle je nezatěžovat půdu zbytečnými chemikáliemi a dopřát jí přírodních látek, to znamená přírodních hnojiv, biouhlu a určitých druhů rostlin, které mají na půdu také velmi dobrý vliv.