Vůně čerstvých bylinek po celý rok? Proč ne! Vytvořte si doma vlastní bylinkovou zahrádku a na oplátku se vám dostane celoroční zásoba chutí a vůní. Pěstování bylinek v bytě je snadné a časově nenáročné – nároky na podmínky pro zdárné pěstování nejsou vysoké. Pokud bylinkám můžete nabídnout teplo, světlo a trochu péče, máte potřebné předpoklady. K domácímu pěstování můžete zvolit téměř jakoukoliv bylinu, ovšem pro truhlíkové pěstování doporučujeme například petržel, pažitku, bazalku, tymián, rozmarýn, mátu nebo levanduli.
Základní výbava pro pěstování
Nepostradatelnou výbavou domácího pěstování jsou truhlíky (případně květináče), kvalitní zemina, drenáž z písku či drti, štěrk a semínka. Truhlíky a květináče by měly být dostatečně prostorné, aby poskytovaly bylinkám místo pro zakořenění a růst. Čím větší truhlíky a květináče pro bylinky pořídíte, tím vzrostlejší rostliny můžete vypěstovat. Dále je důležité zajistit dostatek světla. Ideálně byliny umístěte na okno – ovšem dál od skla, aby na ně v případě větrání neproudilo velké množství chladného vzduchu (některé byliny jsou citlivé na průvan).
Jakou péči bylinky potřebují
Pokud jste začátečníci, doporučujeme koupit již předpěstované sazeničky ze zahradnictví. Pěstování bylinek přímo ze semínek může být náročnější.
Na dno květináčů a truhlíků umístěte drenážní vrstvu například z hrubého písku a kamínků, aby nedocházelo k uhnívání kořínků. Přisypte vhodnou zeminu – můžete použít zahradnický substrát s rašelinou. Sazeničky přesaďte, přidejte hnojivo a dostatečnou zálivku.
Většinu bylinek stačí zalévat přibližně 1–2 x týdně. Avšak například petrželku, pažitku a bazalku zalévejte raději několikrát do týdne. Hnojivo stačí přidávat zhruba jednou za 14 dní. Za zmínku stojí skutečnost, že byliny pěstované doma mívají vyšší nároky na péči než bylinky rostoucí na záhonu. Aby měly dostatek závlahy, je potřeba je zalévat pravidelně. Ovšem pozor, aby nedošlo k jejich přelití, čemuž ale částečně zabraňuje dostatečná drenážní vrstva. Obecně platí, že je lepší zalévat spíše častěji, a to menšími dávkami. Zároveň používejte i rozprašovač a umělým rosením se tak zbavujte prachu.
Květináč Groot
Pořiďte si roztomilý květináč v designu malého Groota.Balkon nebo parapet?
Balkon je ideální místo pro pěstování bylinek. Podle pozice vašeho balkonu vyberte druhy bylinek. Pokud je váš balkon orientovaný na jih, zvolte středomořské druhy bylin – oregano, tymián, šalvěj, bazalka a rozmarýn. Potřebují totiž přímé sluneční záření. Balkon směrem na východ či západ ocení rostlinky jako meduňka, máta a stévie, kterým se daří i v polostínu. Severní strana může představovat menší problém, ale některé odolné druhy to zvládnou - například pažitka, kerblík či libeček. Snažte se bylinky umístit do závětří a okolní teplota by neměla klesnout pod 10 stupňů. V zimním období tedy přesuňte pěstování do vnitřních prostor.
I doma za oknem je možné pěstovat rostliny bez značných obtíží. Bylinky, které se hodí do bytu, jsou například pažitka, petrželka, meduňka, máta, kopr nebo řeřicha, protože nevyžadují tolik slunce. Nejlépe se jim ale bude dařit na parapetu, kde je dostatek světla i vzduchu. Byliny neumisťujte nad zapnutý radiátor.
Bylinková zahrádka v jednom truhlíku
Nebojte se bylinky v truhlíku kombinovat, pokud mají podobné nároky na pěstování. K takovým bylinkám patří například bazalka, majoránka, petržel, pažitka, kopr, libeček, oregano, rozmarýn a tymián. Naopak mátu a meduňku pěstujte odděleně a mějte na paměti, že mají dosti rozpínavé kořeny.