Rádi byste pěstovali vlastní ovoce a zeleninu, ale nemáte zahradu? Produkovat vlastní úrodu je ale možné i v bytě, a na terase můžete mít dokonce i malý sad! Jak v bytě či na balkoně pěstovat bylinky, jsme si již ukázali. Tentokrát se pojďme podívat na něco většího.

Co pěstovat v bytě a na balkoně?

Ačkoliv doma není možné připravit pro rostliny podmínky jako v exteriéru, lze je co nejvíce napodobit a pěstovat tak ve vnitřních prostorách celou škálu rostlin od různých druhů zeleniny, ovoce, přes bylinky, až po okrasné květiny. Taková domácí zahrada může být v jakékoliv části bytu, na balkoně, na terase nebo s dostatečným osvětlením dokonce i ve sklepě. Je důležité si uvědomit, co od zahrady v bytě očekáváme, jaké chceme mít výsledky a jaké prostředí jsme schopni připravit – ať už s přihlédnutím k prostorům nebo financím. Po zvážení našich možností poté můžeme zahradu zařídit a udržovat její provoz.

Ze zeleniny a ovoce jsou pro byt vhodné například salát, okurky, cukety, hrášek, ředkvičky, fazole, rajčata, jahody, borůvky nebo další ovoce rostoucí i na stromech. Z bylinek potom bazalka, oregano, pažitka, petržel, bobkový list, tymián, rozmarýn, šalvěj nebo estragon. V bytě se také dobře daří houbám. Z květin jsou pro vnitřní prostředí vhodné hlavně kaktusy a sukulenty, ale daří se v něm i begoniím, lopatkovci, měsíčku lékařskému nebo africké fialce.

Jak doma pěstovat zeleninu a ovoce?

Doporučujeme pěstovat druhy rostlin, které jsou pro naše prostředí běžné. Tím zvýšíte pravděpodobnost úspěchu svého domácího zahradničení. Zvažte, jaké podmínky jste schopni zajistit. Nastudujte si nároky vámi vybraných rostlin – jaké vyžadují světelné a tepelné podmínky a jakých rozměrů mohou dorůstat. Většina rostlin obvykle potřebuje dostatek přirozeného světla, výhodou je proto balkon nebo terasa, ale v některých případech je vhodné využít i vnitřní obytnou část bytu. Ideální světelné podmínky nabízí například okenní parapet. Zahrádku je ale možné zařídit i ve sklepě, ve vlhkém a temném prostředí se bude dařit nejen žampionům nebo hlívě. Na základě nároků rostlin je tedy možné se ideálním podmínkám alespoň přiblížit, a to i díky současným technologiím. Uvažte proto své časové a finanční možnosti.

Vychytávky na zahrádku

Omrkněte nejnovější trendy na poli zahradnických gadgetů.

Květináče a truhlíky vs. hydroponická zahrada

V případě zařizování zahrady v bytě je možné vybírat ze dvou základních typů. První je tradiční zahrada s květináči nebo jinými nádobami s hlínou. Při pěstování používáte běžné postupy. Druhý typ je hydroponická zahrada. Jedná se o speciální typ vnitřní zahrady, kdy se nepoužívá půda, ale systém rozvodu vody a roztoků obsahujících potřebné živiny.

Zahrada s nádobami

V případě klasické interiérové zahrádky vyberte vhodné nádoby. Může se jednat o květináče z keramiky nebo terakoty, truhlíky, vázy, kelímky nebo plastové lahve. Výhodou plastu je fakt, že dobře udržuje vlhkost. Zároveň je lepší používat nádoby s otvorem ve dně. Naplňte je vhodnou půdou, kterou zakoupíte v zahradnictví nebo si ji vytvoříte přípravou vlastní směsi z jednoho dílu (hydratované) kokosové rašeliny, jednoho dílu vermikulitu a dvou dílů kompostu, který přidáte na závěr. Není vhodné použít venkovní půdu, protože neobsahuje vyvážený poměr jílu a písku, zato je plná hmyzu a nežádoucích organismů.

Ovocné stromky (Foto: Shutterstock.com)
Ovocné stromky (Foto: Shutterstock.com)

Následně si opatřete sazenice a zajistěte jim vhodné podmínky pro jejich prospívání. Na obalu se obvykle dozvíte potřebné informace. Další možností, jak vypěstovat novou rostlinu, je z již stávající. Pro takové množení je vhodný například česnek, cibule nebo mrkvová nať.

K zajištění vhodných podmínek patří dostatek prostoru, světlo, potřebná teplota a vláha. Jednou z variant, jak efektivně zahrádku instalovat, je vertikální systém, kdy jsou nádoby umístěny nad sebou na policích, ke kterým lze přimontovat fluorescenční žárovku, zavlažovací zařízení nebo také topné rohože s umístěním pod nádobami. Mějte ale stále na paměti nároky jednotlivých druhů rostlin a podmínky případně přizpůsobte každé skupině.

Sledujte teplotu půdy, a zda mají rostliny dostatek světla a vody. Při podezření na nákazu (například černé tečky) tuto rostlinu přesaďte a umístěte dál od ostatních, čímž je můžete ochránit před nakažením. Jednou za pár měsíců přidejte do půdy hnojivo nebo kompost a rostliny včas přesazujte.

Hydroponická zahrada

Hydroponická zahrada je vhodnou volbou, pokud chcete pěstovat mnoho rostlin na malém prostoru. Rostliny v hydroponickém systému získávají vodu i živiny z živného roztoku. Odstraněním půdy se zbavíte hlavního zdroje škůdců a získáte téměř úplnou kontrolu nad prostředím rostlin, čímž můžete docílit zdravějších rostlin, které rostou rychleji. Hydroponické pěstování dokáže zvýšit rychlost růstu rostlin až o 50 % v porovnání s rostlinami pěstovanými v půdě a umožní tak dřívější sklizeň úrody.

Hydroponické zahrady mohou mít různé varianty, ovšem na základě stejného principu. Nádrž s vodou je umístěna na dně a rostliny (či police s nimi) jsou umístěny výš. Voda, která obsahuje tekuté hnojivo, se tak k rostlinám dostane skrz čerpací systém. Dochází k její filtraci a zbylá se dostane zpět do nádrže s vodou. Na jednu nádrž může být napojeno více rostlin stejného druhu nebo více druhů rostlin, které potřebují stejné podmínky.

Hydroponický systém lze zakoupit v obchodě a držet se návodu. Ale vytvořit hydroponickou zahradu může být jednodušší, než se zdá. Její základní podoba totiž nepotřebuje příliš prostoru a může být umístěna u okna. Jako nádoby mohou posloužit i plastové lahve s děravými dny. Nádoby místo běžné hlíny naplňte hydroponickým substrátem. Vhodné substráty obsahují jíl, lávové kameny, kokosové vlákno a rašelinový mech. Po zasazení rostlinu bohatě zalijte, čímž pomůžete její adaptaci na nové prostředí. Pro hydroponické pěstování je přímo nutné používat nádoby s otvorem ve dně, aby bylo umožněno odvodňování.

Řešením, které ušetří místo a umožní pěstovat větší množství rostlin, je policový systém. Na spodní polici, která se nachází alespoň pár centimetrů nad zemí, se nachází nádrž s vodou. Na dalších policích jsou nádoby s rostlinami. Dbejte na to, aby nádoba nad nádrží byla hladině vody co nejblíže. Dále nainstalujte čerpací systém a časovač, který umožní zalévání v pravidelných intervalech (například 15 minut každou hodinu). Ujistěte se, že velikost děr v nádobách je vyhovující. V ideálním případě se nádoba plní vodou, ale zároveň z ní část vody odtéká do dalších nádob.

Byt s balkonem nebo terasou

Nejlepší je, pokud je balkon či terasa směrem na jih nebo jihovýchod. V takovém případě mají rostliny dostatek slunečního záření. Jestli máte balkon nebo terasu směřující na jih, ideálními kandidáty do vaší zahrádky jsou teplomilné rostliny – oregano, rozmarýn, tymián, bazalka, šalvěj nebo lilek, paprika, rajčata. Pokud váš balkon směřuje na východ, nejlépe se tam povede jahodám, salátu, hrášku a kedlubně. Na balkonu směrem na západ se bude dařit většině bylinek, rajčatům a jahodám. Balkon směřující na sever bývá nejvíc problematický, ale i zde můžete pěstovat například mátu, meduňku, petrželku nebo pažitku, a pokud se rozhodnete pro rajčata nebo jahody, nejspíš se budete z úrody těšit také, nicméně plodů bude méně a málo sladkých.

Na větších balkonech či terasách můžete pěstovat i rybíz, keříčkové borůvky nebo další ovoce. Existují například i jabloně, hrušně, švestky nebo broskvoně vyšlechtěné pro pěstování v nádobách. Jedná se o odrůdy zakrslých stromků, často mívají sloupovitý tvar a tím i ušetří místo. Ze zeleniny poté můžete vybírat například mezi rajčaty, saláty, cuketou i okurkou. Pokud chcete sklidit úrodu ve větším objemu, zvolte truhlíky, do kterých dáte alespoň 70 litrů zeminy. Kořeny zde budou mít dostatek prostoru, nádoba se nebude přehřívat a výhodou je i to, že je možné tak pěstovat i více druhů pohromadě.

Semínka a sadby

Vrhněte se na pěstování a skliďte si ze zahrádky vlastní úrodu.

Předcházejte problémům

Ač rostliny vyžadují sluneční záření, pokud jsou vystaveny slunci po dobu celého dne a současně teplo sálá i z podlahy, je nutné alespoň část prostoru zastínit. Zejména pokojovým rostlinám, které tzv. letníte, aby byly otužilejší a vitálnější, takové prostředí svědčit nebude. Vždy je nutné co nejlépe znát podmínky, ve kterých rostliny přirozeně prospívají. I v naší oblasti je například možné pěstovat citrusovník. Co ovšem může být překvapující, nebude prospívat na přímém slunci, ale v polostínu. Podobných situací se můžete snadno vyvarovat.

V nezakrytých prostorech může docházet naopak i k přemokření. Dešťová voda na zalévání je vhodná, avšak v případě vydatných dešťů kontrolujte, zda se voda v miskách nedrží trvale, protože by tak mohlo dojít k uhnívání kořenů.

Zároveň nezapomínejte na důkladné zazimování potřebných druhů. K tomu vám postačí chladná, ale prosvětlená místnost. V tomto období také není nutné tolik zalévat.

V bytě lze pěstovat téměř cokoliv

Lze říci, že pěstovat v domácích podmínkách i bez zahrady je možné skoro jakýkoliv druh. Musíte se ale smířit s tím, že některým druhům se i navzdory vaší obětavé péči nebude dařit tak dobře a plody budou menší či s méně výraznou chutí. Obecně platí, že základ úspěchu tkví v dobré znalosti podmínek, kde se vámi vybraná rostlina přirozeně vyskytuje. Pokuste se co nejvěrněji napodobit předpoklady úspěšného pěstování. Ty vychází z počasí původní domoviny daného druhu. Z tohoto důvodu je lepší pěstovat druhy, které běžně rostou v našich podmínkách, protože vytvořit vhodné prostředí pro takové rostliny pro vás bude snadnější. Současně ale není nemožné sklidit například i exotické ovoce, pokud vytvoříte přívětivé podmínky.